Jump to content

Moto Zajednica

Putevima i džadama Male Azije i Bliskog Istoka

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 308 postova
  • Lokacija: Ripanj
  • Motocikl: Honda Helix CN250

Kažu da je u pustinji jedini spas od dehidracije upravo čaj, supa iz kesice ...i Coca Cola. Nosimo i neku konzervu, ako baš zagusti u nedođiji.

Radih u 17 zemalja sveta, pa tako i u Libiji(1984,1985) Iraku i Kuvajtu (1990). Jeste bilo davno, ali je i dalje isto pravilo (pričaju mi prijatelji koji rade u Libiji) da nema FANTA, SPRITE i COCA-COLA jer to pravi jevrejski lobi, ali ima 7UP, MIRINDA i PEPSI-COLA.  Ovo pišem naj ozbiljnije. Ne dozvolite da vas vraćaju sa granice zbog gluposti.

Mali off:

Prijatelj je u Libiju uneo 12 flaša Đorđa Šetača (iako je prohibicija), tako što ih je stavio na dno torbe, a preko njih natrpao pomorandže (sve kupljeno u BG), na kojima je bio pečat JAFFA (Izrael). Libiski carinik je otvorio torbu, video pomorandže, sa gađenjem zatvorio torbu i rekao "BARA" (u prevodu marš ili gubi se) i ovaj ladno unese viski u Libiju. Bio sam na gradilištu, kada je doneo torbu sa istim.  ;)

 

Srećno!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Oni ne idu u Libiju i Irak, tako da slobodno mogu da koriste sve napitke, nije zabranjeno. Samo sto vam kola nece pomoci vec odmoci u pustinji da jos brze dehidrirate. VODA je zakon, sto vise vode nosite sa sobom. Napuni rezervoar u Palmiri obavezno, posle do Damaska imas samo jednu pumpu ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vancouver
  • Motocikl: CB125 K3

Evo prvog interneta od kad smo krenuli. Verujte da za tri nedelje nismo imali vremena ni svojima da se javimo osim sms porukama, koje, fala bogu, funkcionisu besprekorno.

 

Evo nas u Pamukkale u Turskoj, polako se vracamo kuci. Videli smo Istanbul, Ankaru, Kapadokiju, Aleppo u Siriji, Palmiru, Damask, Amman, Mrtvo more, Akabu, u Egipat nismo otisli posto smo morali da cekamo tri dana da se konzulat otvori, bili u Wadi Rumu (moj favorit), Petri, opet na Mrtvom moru (+50C), odmorili tri dana u Damasku, Malula, Homs, Hama, Krak de Chavelliers, sirijska obala, ponovo Turska, obalom od Adane do Antalye, danas u kontinent u Pamukkale, da se kupamo i spavamo na pravim krevetima. Nismo skroz pratili trasu koju smo isplanirali, posto smo par puta poslusali preporuke lokalaca i koje su zaiste bile od koristi. Jedna od tih preporuka je bila i da ne idemo u Liban ako bas ne moramo. Zadovoljili smo se pogledom na planine Libana. Isto tako smo iz Aqabe mogli samo da gledamo Saudijsku Arabiju, Izrael i Egipat.

 

Na zalost, nismo poneli kabl za prebacivanje fotografija sa digitalnog fotoaparata, tako da cemo slike okaciti tek kada se vratimo, a i ova turska tastatura zadaje muka poprilicno.

 

Velike su vrucine, zanimljivo je to da teze podnosimo 30-35 stepeni na moru ovde u Turskoj, nego 40-45C u pustinji. Valjda vlaga... uzas. Ipak sve je banja u odnosu na ono sto osetis kada se spustis do Mrtvog more. Imas osecaj kao da si se nasao na dnu ekspres lonca i covek se pita zasto od svih namirnica u tu corbu upravo bas ti ides prvi. Kupanje u istom je isto sto i kupanje u akumulatorskoj kiselini, ukus je isti, kao i delovanje, i svima savetujem da ne pokusavaju da zarone... kada udje u oci... eto belaja... srecom, poneli smo flasu vode na tzv. plazu. Isli smo i do mesta gde je krsten Isus, ali i Sveta zemlja ima svoje radno vreme, kao kao i cenovnik ...u koje se ne uklapamo... Kampovanje kakvo mi poznajemo u Jordanu izgleda da ne postoji, i hoteli su jedina opcija. U Wadi Rumu smo se sprijateljili sa mestanima tako sto smo udarili lovackog psa, koji nam se u 6 ujutro bacio pod prednji tocak, i koji je posle pobegao i izgubio se u pustinji. Naravno, nisam imao ideju da je to plemenita zivotinja, ali u selu se nadigla citava hajka, sto na psa sto na nas. Na kraju smo im pomogli u potrazi i zavrsili u selu na dorucku i rucku umesto u zatvoru. Upoznali smo gospodju koja je iz Palestine, ali je odrasla u New Yorku, i koja se bavi alternativnom medicinom, slika i pise... sto je dosta neobicno. Pre 20 godina je shvatila da je dosta svega i otisla u pustinju. Pokusava da Arape prikloni dijeti, makrobiotici i meditaciji, sto je ravno npr. odvikavanju Rusa od vodke. Nesretnim slucajem dobili smo najboljeg sagovornika ali i vodica na celom putu. Na kraju, Wadi Rum smo prosli pesice, i verujte da smo pustinju osetili na svojoj kozi. Naravno, prvo smo probali afriku da poceramo kroz sve to, ali pesak je tako sitan i mekan da je voznja pretovarenog motora, sa dva putnika i gumama za asfalt nemoguca. Takodje jedini nacin za parkiranje motora je ukopavanje zadnjeg tocka u pesak i ostaviti motor da stoji tako ukopan, sto nije nimalo tesko. Druga stvar je kada zelis da krenes dalje...  Pesak Wadi Ruma je crven, i kada pogledas svoju npr. ruku ona je zelene boje u odnosu na okolinu.

 

U Siriji, izmedju Palmire i Damaska, tamo gde je Sci vozio offroad, videli smo pravu pravcijatu fatamorganu, lepo plavo jezero koje se talasa. Na tom putu bili smo u jednom od cuvena tri Bagdad Caffe-a, gde nam je gazda, Sultan, svirao rhoud i pevao, a kasnije smo videli kako kamile piju coca colu iz limenke. Slikali smo sve, tako da nema problema.

 

Putevi su sjajni, mnogo bolji od nasih. Autoputevi su jeftini ili besplatni. Najgori putevi su u Srbiji i zaista je sramota kako nas pljackaju za 300 km necega sto je u Turskoj obican regionalni put. U Siriji i Jordanu benzin je oko 3 puta jeftiniji nego kod nas, ali u Turskoj je skuplji i sve pare nam odose na benzin... Za ovih 3 nedelje sreli smo mozda 3 moto-putnika. U Jordanu smo sreli Slovenca iz Bleda, ali smo se pogubili posto smo mi mnogo sporiji. Nasa putna brzina je oko 90-100kmh. Teski smo ko tuc i ne zelimo nista da silujemo vise od onoga sto moramo.

 

Ipak, najbolje od svega su ljudi. Jako gostoprimljivi i dobri. Spavamo gde stignemo, najvise po benzinskim pumpama, niko nas ne uznemirava, niko nam nista nije ukrao, eto, jednom su nam cak otvorili dzamiju i pustili nas da prenocimo unutra posto je napolju duvao mini uragan (Islahiye u Turskoj), a kako je prva molitva pre svanuca, ljudi nisu hteli da udju u dzamiju da se pomole dok se mi ne naspavamo i odmorimo. U mestima koja nisu turisticka, ljudi su srdacni i posle par recenica zovu te svojoj kuci na rucak, veceru, spavanje, kupanje... uvek nude pomoc i po sto puta ti ponove - welcome - i zaista tako misle. Potpuno drugacije od onoga sto mi znamo i jos vise od onoga sto mi zamisljamo

 

Od losih stvari smo imali pad sa 120kmh i to prvog dana u Srbiji, negde izmedju Pirota i Dimitrovgrada. Izleteo ventil zadnje unutrasnje gume i u sekundi smo izgubili kontrolu, jos onako natovareni... nekako sam uspeo da nas odrzim na putu i smanjim brzinu, ali ipak smo pali. Ja sam izgleda polomio rebro koje sam vec ranije lomio i komadic karlice. Kako ne smeta i ne boli, nastavili smo. Veci problem je bio to sto smo iskrivili viljusku, volan i prednji tocak. Da bi motor isao pravo morao sam da drzim volan na pola ajnshlaga u levo, plus se motor tresao zestoko, tako da nisam mogao da idem brze od 30kmh. Zadnju gumu smo zamenili, potom je jos jednom, posto je u spoljasnjoj bio ekser, pa je pao mrak, pa je pocela kisa, pa su nam na granici sipali djubre od benzina, pa smo tako jedva dosli do Sofije gde smo spavali u restoranu na OMV pumpi, zahvaljujuci jednom Makedoncu koji tamo radi. Sutra ujutro je bila nedelja i imali smo srece da nadjemo majstora koji nam je sve popravio i to besplatno! jedino sto od Sofije smo vozili bez vizira, ali to je najmanji problem. U Siriji, i Palmiri smo dobili dijareju, sto nas je toliko iscrplo da smo se jedva dovukli do Damaska i gde smo dva dana proveli ne u obilasku cuvene Omajada dzamije, velikog bazara i Saladinovog mauzoleja, nego u shared veceu. Primus na plin i supe iz kesice su nas spasile. U Jordanu postoje Mc Donalds, Pizza Hut i Burger King restorani tako da smo se samo tamo hranili i potpuno sredili stomake. Dehidracija je veliki problem i najbolji lekovi su caj i coca cola, a najbolji lek protiv dijareje je kafena kasicica kafe u koju se iscedi pola limuna.

 

Danas, kao sto rekoh imamo dan izobilja, sto znaci, kupanje, ciste gace i carape i hrana na kasiku.

 

Puno pozdrava od Olje i Matije

 

 

  • Hvala 2
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Puno pozdrava za oboje i odavde! Hvala vam sto ste se javili, uzivajte i dalje u putovanju, a mi cekamo slike kad se vratite.

 

İyi yolculuklar  8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Ja sam izgleda polomio rebro koje sam vec ranije lomio i komadic karlice. Kako ne smeta i ne boli, nastavili smo.

Kralju, majstore, Konane...... nemam reci  :o :o

Podsecas me na Bankovica koji je svojevremeno slomio vilicu i cutao do kraja utakmice da ga ne bi zamenili  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Drago mi je da si se uverio u srdacnost Arapa i Turaka, mogli bi mi mnogo toga da naucimo od njih :) ;D. Ajde jos to malo odradite, pa da gledamo fotke, vec sam se uzeleo Bliskog Istoka ;D :D;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vancouver
  • Motocikl: CB125 K3

Bogami, ne zuri nam se natrag. Ima da ostanemo do poslednjeg dana.

 

Lose stvari su beznacajne u odnosu na kolicinu novih i pozitivnih utisaka i iskustava kojima smo preplavljeni. Mislim da nam upravo to daje snagu da izdrzimo sve napore... Olja se takodje drzi sjajno, tako da mi se cini da ovo sto tvrdim nije samo posledica ludila koje me je usput nesumnjivo zahvatilo.

 

Najveca grehota je sto nemamo vise vremena. Samo u Damasku, u jednom kvartu, covek treba da provede barem dva meseca. Istanbul zahteva da se u njemu pozivi koja godina zivota. Aleppo je sjajan grad, autentican... tamosnji bazar je jos uvek pravi istocnjacki bazar a ne turisticka atrakcija. Lepo je sto u Siriji uopste nema turista osim u Palmiri, ali to mesto krije veliku tajnu, koja se zove - oaza, posetioci je uglavnom zaobodju ili ne shvate, mi smo imali srece da se nekako nadjemo i tu i da provedemo jedan dan. a sve smo i uslikali, posto vec sada sam sebi ne verujem. U Palmiri postoji jos jedna dobra stvar, a to je da se motorom mozes provozati po "lokalitetu", nista nije ogradjeno, zabranjeno, tako da se afrika provozala i po jednoj od najstarijih avenija na svetu. Hajd probaj po Akropolju da provozas motor! Inace, nagledali smo se arheoloskih spomenika za ceo zivot. Izgleda da ovde u svakom postenom dvoristu stoji makar po jedan jonsko-dorsko-korintski stub. Meni je bilo zanimljivije da posecujem one stvari koje su jos uvek u upotrebi. Dzamija Omajada u Damasku je jedno od tih mesta i samo pogled na mozaik iznad jednog od cetiri ulaza je dovoljna da se shvati da ju je radio Mikelandjelo licno i to svezanih ociju. Sve je u ornamentu i kaligrafiji.

 

Sve je jako pristupacno, cak i nama. Saobracaj je haotican, po velikim gradovima narocito, ali uveravam vas da bilo ko ko u Beogradu ide motorom na posao u svakom od ovih gradova moze da se snalazi bez problema, cak i da predje u ofanzivu. Meni je zeznutije bilo da se naviknem na to da se po autoputu ponekad vozila krecu u suprotnom smeru od onoga u kojem ti ides i sto non stop na kolovoz izlaze bez ikakvog upozorenja pesaci, motorciklisti, domace zivotinje, uglavnom kamile.  Postoji saobracajni znak - oprez, kamile na putu. Voznja nocu po periferijama gradoa i po manjim mestima je horor, ali voznja nocu pod pustinjskim nebom je chist merak, merachina.

 

Posle Bugarske, motocikli kakve mi poznajemo vise ne postoje. Danas sam video nesto sto se zove Minsk i sto pali samo na nizbrdici. U Turskoj u jednoj regiji se voze male honde, od 125-150cc, u nekim delovima se voze MZ, negde samo IZ sa prikolicom. U Siriji sve to + kineski motori marke Jonda, Part i sl. Postoji i kinesk-sirijska kooperacija u proizvodnji. Kako god, ja u Siriji, u seoskoj radnji koja popravlja motore nasao retrovizore za afriku sa boljim staklima od onih tajvanskih koje npr. Sale iz Trstenika prodaje po ceni od 35 evra. Par novih retrovizora u Siriji kosta izmedju 100 i 150 srpskih dinara. Kupio sam dva para...

 

Odoh da kupim zeni sladoled.

 

Vidimo se za dve nedelje.

 

...i ja jedva cekam da vidim fotke.

 

Puno pozdrava od Olje i Matije

 

PS - hvala na lepim zeljama i podrsci. Zaista je lepo "cuti" svoj jezik posle par nedelja sporazumevanja rukama i nogama. Kada mi se Slovenac bajker obratio na srpskohrvatskom u shalter sali na jordanskoj granici, isprva ga nisam razumeo...

 

Sci, puno su te pozdravili recepcionar i recepcionarka iz Al Haramein hotela.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

dakle neverovatno. jedno je kada ovo gledas na National Geographic a drugo kada to procitas od nekog "svog'' sa BJB. odmah budi zelju.... ::)

sve cestitke i svaka sreca u povratku - jedva cekamo putopis i fotke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Bas sam pricao o vama pre neki dan. bas mi je drago da ste se javili. Veliki pozdrav za tebe i Olju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: Blok 38 LatN44°48'57.18 LonE20°24'17.19
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp 1987.

Svaka cast na putu.

Kad sam procitao da ste pali, isekoh se...

Jedva cekam da vidim slike!

 

Sci, puno su te pozdravili recepcionar i recepcionarka iz Al Haramein hotela.

I posle kazite da svet nije mali...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja