Jump to content

Moto Zajednica

Kilometar sat!

Recommended Posts

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Beograd

Jel zna neko da li postoji neki dodatak da se na prednji etz-ov tocak postavi ono sranje za merenje kilometraze?

 

Ne ono za bicikle nego nesto sa sajlom i skazaljkom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Nisam siguran da sam te najbolje razumeo, raznih sranja sada ima.

 

Na prednji točak je Svakak postavio senzor za brzinomer, digitalni, Sigma, iz Luisa je (nije za bicikle) koji meri dosta toga pa i kilometražu.

 

MZ-ov originalni sistem pokreće sat mehaničkim putem od zadnjeg lančanika preko pinjona do sajle koja uz elektro napajanje ulazi u kilometar sat.

 

Koliko je meni poznato od originalnih delova ne postoji uređaj koji bi sajlom sa prednjeg točka vukao signal do sata, MZ je to usadio u lančanik tj. u pogonski točak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Ovo je prednji (dobos) tocak! Sa druge strane je supljina za paknove sa ispupcenjem za lezaj...

 

post-2435-12879000498231_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Skoro godinu dana pokušavam da napravim originalni sistem da radi i ne ide. Kupio sam sve nove delove i opet ne radi. Onda sam bezbroj puta skidao zadnji lančanik, nameštao sve ponovo pa opet neće.

 

Ustvari nije baš da ne radi, kada se sve montira radi super samo što takvo stanje ne traje duže od 500 metara, izleti pinjon iz bakelita pa sve iz početka.

 

Istina mi se ukazala sa Gaborovim katalogom i tu je ključ rešenja. Pinjon ispada jer je bakelit (okrugli štitnik lančanika na koji se nabacuju gume) Mađarski a on je oblikom potpuno drugačiji od Nemačkog. Spolja gledano sve je isto samo što pinjon pada pod drugačijim uglom na okrugli zupčanik koji je na lančaniku, ugao zuba se ne gađa i radom okrugli zupčanik izbaci pinjon iz ležišta.

 

Čak i kada se uporede grubo ova dva bakelita može da se primeti da nisu isti, predpostavljam da su Mađari to radili ''iz glave'', to mi je nekako jedino logučno objašnjenje.

 

Nasreća je što Nemačkih bakelita nema pa kod montaže ako se stari slomio uopšte nemaš šansu da uporediš originalni deo sa Mađarskim, sve nekako misliš to je to. A nije.

 

Žao mi je što nemam fotografije, razliku sam tek skoro otkrio i trenutno sam u poteri za originalnim bakelitom. Dok ne nabavim delove i ne fotografišem sve potrebno, savetujem da niko ništa ne čačka a da ovde ne napiše šta bi čačkao jer je velika verovatnoća da će se maltretirati kao i ja.

 

Ako me sreća posluži možda fotografišem i montažu celog sistema samo su za tako nešto male šanse, Bokilic radi jako brzo ( :o ) pa sam od fotografisanja njegovih radnih operacija odavno odustao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Jel zna neko da li postoji neki dodatak da se na prednji etz-ov tocak postavi ono sranje za merenje kilometraze?

 

Ne ono za bicikle nego nesto sa sajlom i skazaljkom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Jel zna neko da li postoji neki dodatak da se na prednji etz-ov tocak postavi ono sranje za merenje kilometraze?

 

Ne ono za bicikle nego nesto sa sajlom i skazaljkom?

 

Verovarno sve mozes napraviti ali, prvo moras naci pinjon koji odgovara za tvoj precnik tocka a onda strugara za ruku i pravi razno-razne distancijale, kucista.....Ako imas zivaca, lepo ces provesti par nedelja.Ja bi odustao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Trenutno bez :/

Jel zna neko da li postoji neki dodatak da se na prednji etz-ov tocak postavi ono sranje za merenje kilometraze?

 

Ne ono za bicikle nego nesto sa sajlom i skazaljkom?

 

Verovarno sve mozes napraviti ali, prvo moras naci pinjon koji odgovara za tvoj precnik tocka a onda strugara za ruku i pravi razno-razne distancijale, kucista.....Ako imas zivaca, lepo ces provesti par nedelja.Ja bi odustao.

slazem se sa ovim sto je zverinjak napisao...

zato sam i napisao da je digitalac najjednostavnije resenje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

I kod mene se ukvario pinjon, odnosno kada sam izmenjao lancanike, toliko je nabacano masti za podmazivanje da verovatno vise pinjon ne moze da legne na puzic, vec shlajfuje?? A moguce da se i shrafcic odvio? Ko ce ga znati bas me mrzi da sve ponovo rasturam, A razlika izmedju originalnog Bakelita i ovog je  valjda u Bakelitu!! Plastika je meksa a Bakelit je Tvrd!! Pa sama rec kaze Bakelit!!!

Rukohvati na AK74 su od bakelita. ;DKo je sluzio vojsku mora to da zna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Beograd

U pravu si zvernjak. Slazem se. Moracu da nadjem neki koji meri digitalno.

 

Valjda ima neki sa skazaljkom. Nesto mi se nestavlja digitalni sat, totalno bi odstupao od motora.

 

Ako neko zna gde bi mogao da pogledam, nek mi napise. Hvala unapred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 670 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Nisam najbolje razumeo jel budzis to na BMW R25/3 sa MZovim tockom? Posto BMW ima predvidjeno mesto za sajlu kilometar sata skroz pozadi na kucistu menjaca, to ti je ona mala cevcica sto viri uspravno. Samo ti neko napravi odgovarajuci puzni mehanizam.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Beograd

Nisam najbolje razumeo jel budzis to na BMW R25/3 sa MZovim tockom? Posto BMW ima predvidjeno mesto za sajlu kilometar sata skroz pozadi na kucistu menjaca, to ti je ona mala cevcica sto viri uspravno. Samo ti neko napravi odgovarajuci puzni mehanizam.  ;)

 

 

Da. Dobro si razumeo. Meni je to isto palo napamet, ali nigde nemogu da nadjem pinjon. Nije mi palo na pamet da ga napravim.

 

Jel znas ko bi to mogao da napravi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Da napomenem jos jednu stvar - zupcanici pinjona se razlikuju, nisu isti npr od ETZ-a 250 i ETZ-a 251 . Naizgled deluju identicni, ali jedan model ima tocak od 18 coli, drugi od 16 coli. Fabrika je zato napravila i dve vrste pinjona. Mozes nabaviti i nemacki bakelit, ako se zupcanici ne slazu uvek ce crkavati ( ispadati, jesti zupce i sl. )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 670 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Pretpostavljam da bi to mogao da uradi bilo koji metalostrugar, samo ako mu nadjes uzorak ili neki crtez sa dimenzijama sa neta... Pogledaj i na ovom sajtu, vrlo je verovatno da ces naci to sto trazis.

 

http://www.ulismotorradladen.de/englisch/englisch.htm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 670 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Sad sam malo procackao po sajtu, evo i slike pinjona, deo pod rednim brojem 75. Mislim da moze da se naruci ako vec ne uspes da ga napravis.

 

[/img]

 

post-154-12879000545197_thumb.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ova tema je premeštena iz MZ Svet-a u Garažu.

 

Svaki savet i iskustvo o montaži i delovima kilometar sata na BMW R 25 je dobro došao, problem još uvek nismo rešili.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja