Jump to content

Moto Zajednica

Katarza

Recommended Posts

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

      Ne moras znati da te maler prati, kaze moj drug.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Poranio sam tog avgustovskog jutra da iskoristim dan do maksimuma, za voznju naravno. Ali poranila je i najbolja zena, posto je u to doba godine kratak dan za sve sto ima da mi kaze. Nije ova brada badava posedela pa da mi nije jasno da sam dobio keca iz vladanja. Ona jeste najbolja, kao suvozac pogotovo, ali ima bas epsku sirinu u pripovedanju. Koliko puta sam se zapitao da li joj je Musolini nesto u rodu? Kad je vec tako ja palim sa casa... Munjevitom, drskom ali nadasve odvaznom akcijom oslobodim jaknu, kacigu i ostatak opreme. Rezervoar je pun, kluc u bravi... A gde cu? Posto sam jos uvek dete, imam i mamu i tatu iskoristicu priliku da ih obidjem i popijem jednu od mnogih kafa tog dana. Dakle pravac Kupinovo, a posle gde me put odvede. Usput prebiram po dzepovima da li sam sve poneo. Jesam. Sve osim naocara za sunce. Njih sam izgubio u slicnoj situaciji.                                                  Krecem starim putem preko Surcina, posto mi se nije islo auto putem. Od toga se smorim, a racunam nije guzva, vikend je. Setim se da su mi baterije u foto aparatu na rezervi i stajem u Bezaniji i ulazim u neku prodavnicu. Tu na kasi odslusam savetovanje izmedju starije gospodje i prodavacice o stanglicama za zimnicu sta god to bilo. Onda sam ja objasnjavao razliku izmedju AA i AAA baterija. I kupim, naj jeftinije na svetu. Marka je nepoznata i u Kini. Stavim ispred prodavnice baterije u aparat i... stativa. Prazne. Vec sam se preznojao kao kurva u crkvi, ne protestujem, samo idem dalje. Kupicu negde usput. Slikacu nesto i telefonom.                                                                            post-40945-0-46373800-1484430862.jpg                                                                                                     U Surcinu stojim na semaforu, pogledam sa leve strane motora a ono antifriz lepo curka. Podjem malo niz ulicu i stanem ispred prostorija (bivsih) MK Surcin. Ako vec imas defekt, ima li boljeg mesta da ti se desi? Sidjem, sagledam situaciju i ustanovim da se otpustila selna. Izvadim multi funkcionalna klesta obogacena raznim srafcigerima, otvaracima za pivo, konzerve, bodezima raznih duzina i sirina, silom i svasta nesto. U divljinu da me bace sa njima skucio bih se. Bog da me vidi. Odaberem jedan od srafcigera, resim problem i idem dalje. Baterije naravno nisam kupio. U Becmenu se parkiram kod crkve i pravac prodavnica.                                Normalno, kako sve vec ide, ovde imaju samo Luj Viton baterije. Cena dumres. Zagledao sam deklaraciju da nije mozda akumulator za kamion, ali lepo pise. Zahvalim se i idem dalje. Izmedju Becmena i Progara uzivam u pogledu

post-40945-0-19800800-1484432492.jpg                                                                        

 Nastavicu.                                                                                                                                                                                      

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Pa gde stade sad? Jutranji nes, otvorio temu nisam skrolovao dole poceo da citam, tekst, slika, tekst slika i nastavicu... taman sam se zaneo u letnjem danu...cekamo :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

  Idem kroz Progar, bacim pogled da li je Dragoljub kod kuce. Nema motora ispred, dakle nije. Bila bi senzacija da nije negde zbrisao po ovakvom danu. Dobri moj drug je pravi i iskreni ljubitelj motociklizma. Kao da je srastao sa svojom Yamahom. Kad ga vidim u nekom drugom prevoznom sredstvu sokiram se. Treba mi vremena da ga prepoznam. Odoh dalje svojim putem. Na drumu ni zive duse.

post-40945-0-59543700-1484509121.jpg

 U roditeljskom domu stare price, cale brine da li mi je hladno, keva pita da li sam gladan. Hocu samo kaficu, kazem, a vec sam se smorio kao rezervni tocak. Naravno nisam im rekao da sam pobegao od kuce. Cim smo zavsili obred sa kafom, pakujem se i idem, ne drzi me mesto. Idem do Save, to me uvek opusti, svaka voda kada sedim u tisini. Malo ima i makadama pa sam oprezan kao mungos, ali stizem. Parkiram motor i idem da malo obidjem okolinu. Vidim da ima i novih ugostiteljskih objekata sto me bas i ne cini srecnim... Ali ionako nisam tu zbog kafana.

 

 

.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

post-40945-0-84428000-1484510373.jpg

post-40945-0-92840000-1484510543.jpg

post-40945-0-80608200-1484510647.jpg

post-40945-0-26842900-1484510809.jpg

post-40945-0-70963100-1484510935.jpg

 Dok sam se muvao po obali i fotografisao ljudi su me sumnjicavo gledali. Sigurno su mislili da sam iz neke inspekcije samo prerusen, ili spijun, voajer, satanista ili nesto jos gore. A ja samo na terapiji. Gledam uz obalu je privezan neki plutajuci objekat, avetinjski prazan, ali po razbacanoj pivskoj ambalazi rekao bih da je prethodnu noc bio popriste nekog ogromnog trovanja alkoholom. Nisam imao zelju da krocim na njega. Nista vredno pomena, osim sto je na nekim vratancima pisalo da je WC samo za malu nuzdu. S obzirom na to sta se konzumiralo obavestenje je suvisno. Takva mesta koja nude nocnu zabavu tipa od tuluma do zuluma sam odavno prerastao. Odoh dalje, ima jos sta da se vidi. 

 

 

 

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

  Polako se spremam da napustim to vazno mesto, u saobracajnom smislu, posto odatle saobraca i skela koja vozi svakog parnog sata na drugu obalu Save do mesta koje se gle slucaja zove Skela. Sedam na motor i krecem ali iz pravca sela dolazi dzinovski oblak prasine koji predvodi jedan besan mercedes. Vidi mene sigurno, samo nema ni malo obzira da uspori. U kolima mlada porodica sa malim detetom. Tata ga obucava kako da se ponasa u zivotu koji je pred njim... ili dizes prasinu, ili je gutas. Nema trece. Spustam vizir, stajem i nekoliko trenutaka stojim u takvoj prasincini da nisam znao ni gde je levo. Prasina se polako sleze i ja nastavljam. Neka omladina na biciklima me cudno gleda malo dalje, verovatno sam bio jako prasnjav i nisam mogao brze pa da vetar to resi. Sada pocinje asfalt a ja odmah stajem kod crkve svetog Luke. Odmah na pocetku sela ili na kraju, zavisi sa koje strane se dolazi. Mozda je nekom cudno da je crkva na kraju sela, ali postoji objasnjenje. Podignuta je 1492. i mislim da je najstarija ocuvana u Sremu. Sagradio ju je Djuradj Brankovic na tom mestu zato sto su u njenoj neposrednoj blizini ostaci srednjevekovnog grada koji se zvao Kupinik. Eto i jednog od objasnjenja otkud selu takvo ime. Inace lokalitet je potpuno zapusten i tesko prepoznatljiv, a treba i proci tezak teren do njega. Interesantno je da su na tom tu pronadjeni ostaci rimske tegole, tako da istorija tog mesta verovatno seze mnogo dalje u proslost. Inace crkva je zanimljiva bar meni jer gotovo da nije uopste oslikana. i ikonostas je skroman, taman ono sto treba. Pod je poplocan kamenom i u duhovnom smislu, bar meni vredi mnogo vise nego one okovane zlatom. Tu sam i krsten, mada neki sumnjaju. Sta je tu je, dan mi je bas lepo krenuo, pa sto narod kaze bez nevolje nema bogomolje. Napravim neku fotografiju i idem svojim putem, ne znam gde...

post-40945-0-85164400-1484583847.jpg

post-40945-0-07892700-1484583915.jpg

Sada vec kad smo kod duhovnosti, u selu postoje i ostaci ckve svetog Duha koja je sagradjena 1803. i u nju su prenete sve dragocenosti iz stare crkve o kojoj sam pricao. Radilo se o starinama iz despotskih vremena. 11. jula 1944. crkva je minirana i tesko ostecena, a svi predmeti iz nje su nestali ili su unisteni. Zemaljska komisija za kulturnu stetu procenila je da su starine visevekovnog datuma i ogromnog kulturnog i istorijskog znacaja. Zahvaljujuci prilozima i dobroj volji mestana radi se na njenoj obnovi.

post-40945-0-16645400-1484584718.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 Odlucim da nastavim pored Obedske Bare, uvek je lepo, u svako doba godine za fotografisanje. Stajem na mestu koje se zove Spomenik. Postoji visoka osmatracnica, namenjena posmatranju ptica, mada po flekama na patosu smeo bih da se opkladim da se koristi za posmatranje pica. Nije da sam cistunac ali nisam imao zelju da sedim na klupi, a ima i sto bas lepo da se covek smesti. Zabava omladine je na visini. Nek su zivi i zdravi.

post-40945-0-23913900-1484586186.jpg

post-40945-0-58018900-1484586246.jpg

post-40945-0-24764000-1484586592.jpg

  Inace ova suma koja se vidi preko ovog mora trske nije bas obicna suma vec prasuma. Mestani je zovu Debela Gora, jako je stara a to je lako utvrditi po bogatoj populaciji hrasta luzicnjaka. Ako malo poznajete drvece jasno je da hrastu trebaju vekovi da izraste, a par sati beskrupuloznim bitangama da ga poseku.

 Nesto i o istoriji ovog mesta, i njegovom imenu:

 Austrougarski prestolonaslednik princ Rudolf je u maju 1885. posetio Obedsku Baru i boravio na ovom mestu. Kao strastvenom lovcu i velikom poznavaocu ptica ovo mesto je sigurno ostavilo jak utisak na njega. Nakon njegove tragicne smrti  januara 1889. njemu u cast na ovom mestu je 1890. podignut spomenik u vidu obeliska 4,5m visok i 1,5m sirok. Prilikom prve posete ovom podrucju kralj Aleksandar I Karadjordjevic izrazio je zelju da se spomenik sacuva tu. Pocetkom II svetskog rata spomenik je uklonjen ali postoji inicijativa da se obnovi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

  Jos malo se promuvam po okolini, pa da krenem. Proveravam dzepove, sve je tu, sve je zatvoreno, stavljam kacigu i cujem kako se neki auto naglo zaustavlja. Pogledam na put, stariji gospodin izlazi iz malo mladjih kola vidno uzrujan. Mislim nesto mu se desilo na putu pa da mi se izjada. Prilazi mi siroko gestikulirajuci i nesto prica, ja ne razumem sta. Onda uklavirim da on zapravo prica saputnicama. Pridje mi, nazove dobar dan i kaze: "Obedska Bara?" Ja malo iznenadjen kazem: "Gledate u nju." A on ce: "Znam to, jel ima neki sadrzaj, restoran?"  Ja kazem: "Jos kilometar i par metara niz drum, sa leve strane". 

Po izrazu njegovog lica rekao bih da me je razumeo: "Pre Murmanska levo, pa 12km zemljanim putem." Zahvali se, pozdravi i ode prema kolima udarajuci se rukama po bokovima. Promrmljao je nesto kako je jos jutros krenuo iz Beograda!? Ja se od jutros naziveo a on bas nalutao i ocito demoralisao. Tako covek moze psihicki da strada samo ako krene na izlet sa zenom i nikad udavanom svastikom...

  Kako god, on odlazi u kola i tamo pocinje ziva diskusija. Sad svi mlataraju rukama. Ubedjen sam da su ga uhvatile u unakrsnu vatru tipa:" Jesi mogao da nadjes neku vecu bitangu od ove hulje na motoru da pitas za put? I sta mislis sta on ovde radi sam? Da ne slika mozda prirodu? Sigurno je pio neku drogu pa ceka putnike namernike da ih posalje krivim putem pravo u provaliju! Jel ima ovde medveda?" I sve tako...

  Palim motor, pa polako preko travice do puta. Pogled levo, nema nikog, pogled na one u kolima... tamo je unutrasnji retrovizor proglasen za cist visak, pogled desno, nailazi ponos jugoslovenske auto industrije. Bordo kec neugledan iz daleka, nailazi ne velikom brzinom, ali konstantnom. Sad je vec jasno da onaj sto se pridrzava za tocak upravljaca ne preduzima nista, ni da koci ni da obidje ovog sto je zaustavljen na putu. Izgleda da sam ja jedini svestan da ce ovde da se desi fuzija dva krsa. Ja ne mogu nista da preduzmem. Ovde se radi o sekundama. Da nesto startujem sa trave, nema trika. Ako nije tvrda podloga na moju zadnju gumu mogu da se oslonim kao na koru od banane. Samo mogu da padnem na put i onda da me pregaze ko plitak potok. Sad vec nailaze kola iz onog smera gde sam nameravao da krenem. Nista, stojim, pa sta bude. Verovatno u poslednjem trenutku onaj sto je vozio keca shvata da ovaj stoji na drumu a bez da je dao neko obavestenje o tome. Pocinje silovito kocenje uz neko neprirodno uvijanje karoserije. Ja sam pomiren. Danas postajem deo statistike. Zlobnici bi rekli da bi to bila krs fuzija ali sa sasvim dovoljno energije da me odatle odnesu u cebetu. I desilo se cudo. Zubu vremena na tom stojadinu su odolele jedino kocnice. Staje pola metra od ovog sto prica rukama. Ja samo stojim i cvrsto drzim guvernal. Kao hipnotisan. Shvatim da su mi ruke utrnule do ramena. 

  Onda tek vidim kako stvari stoje. Pravi srpski hardcore high.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

  U kecu dva ne obrijana tipa u radnim odelima. Izrazi lica govore da se vracaju sa tematskog matinea, a tema je bila Sinan, Mitar i rakije litar. Vozac pokusava nesto da vice kroz delimicno otvoren prozor. Vrata izgleda ne mogu da se otvore. Cenim da je karoserija dozivela plasticnu deformaciju usled tolikog stresa i godina eksploatacije. Suvozac ne radi nista. Verovatno zahvaljuje visoj sili sto kolega nije pomesao gas i kocnicu. I da ja ne bi prisustvovao kako mu oni objasnjavaju gde je to sto on trazi ja polako na drum i sa suncem u ocima idem daljim putem kuci. I sve ovo sam doziveo kao neko prociscenje. Ono breme koje sam vukao ceo dan sa sobom je spalo. I preteko sam. Moji problemi i nisu tako veliki koliki su od onog sto mlatara rukama i vlasnika onog nesrecnog keca koji je jos tog popodneva proglasio 100% stetu, a da nije ni ogrebao kola...

 I sada mi nije neki problem sto cu kod kuce klecati na cepovima od piva i ici u krevet bez vecere za kaznu.

Sada idem prema Pecincima, ali prvo trazim idealno mesto za cigaru. Jos nisam rekao sve...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

... Sada je vec vreme za dve cigare, i stajem odmah na izlazu iz Obreza sa leve strane puta u hladovinu. Dok purnjam preko puta mi privuce paznju interesantno mesto. Nisam uspeo da dokucim sta tacno predstavlja, ali ima neko znacenje. Rekao bih da je iz nekih starijih vremena, postoji klupa i sto, ali se ne zadrzavam na suncu. Slikam samo drveni krst koji je tu postavljen ne tako davno.

post-40945-0-38288800-1484757802.jpg

post-40945-0-11129700-1484757836.jpg

Nastavlam dalje prema Pecincima...

post-40945-0-28049100-1484757975.jpg

post-40945-0-30833200-1484758016.jpg

  Sremska sela lice manje vise, za slikanje nije bas zanimljivo , pa nisam stajao do Subotista. Tu se odlucim za jedan gazirani sok u hladu ispred prodavnice.

post-40945-0-45537300-1484758362.jpg

  Pecinci su blizu, pa cu odande preko Mihaljevaca, Karlovcica i Preke Kaldrme polako kuci. Ali pre toga kad vec idem u prestonicu juznog Srema poseticu MK Adrenalin. Parkiram ispred kluba i ulazim.

Basta ne funkcionise posto je ozbiljna zega. Unutra je samo Luka, moj ljubazni i srdacni domacin. Popricamo se, ja kremiram par cigara, sunem sok i polako se spremam za povratak. Luka me kao pravi domacin isprati i predstavi svoju radost. Ja trazim odobrenje za slikanje i evo nesto za ljubitelje austrijskog proizvodjaca:

post-40945-0-61654200-1484759266.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

  Ozbiljna sprava... nego odoh kuci sa zebnjom u srcu. Sta cu kuci tako rano sta me ceka tamo?

    Vozim tako,  nema nikakvog saobracaja, tek po koje vozilo i brzo stizem. Pre povratka u ring sipam benzin. Ko zna, mozda zatreba da bezim u nesigurni muski sator... 

   Kod kuce uobicajena procedura. Za docek topli zec (ne u tanjiru), onda istraga. Ja se pravdam da sam pobegao da ne dodje do nasilja u porodici, u kome bi ja bio zrtva zasigurno, a najbolja zena temelji optuznicu recima: "Kako si mogao da odes bez mene?" 

 Nisam nista pricao i sa mirom svetitelja odslusao sam seminar o unapredjenju naseg odnosa i uzajamne ljubavi prema motoru. Ja se uhvatim toga u svoju odbranu i vec koliko sutra zajedno zajasimo. Ipak je ona moj najbolji suvozac i logisticar... (u smislu da uvek ima neku kutiju cigara negde, da nisam gladan, da se ne predoziram kofeinom, da ne dehidriram)... 

 Zasto ovo pisanije? 

 

 Motor posredi nas - jeste i bice.

 

Zahvaljujem svima koji su tracili vreme na ovo literarno nedelo. Samo sam zeleo da ova zimska camotinja brze prodje...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 19

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja