Jump to content

Moto Zajednica

Maroko za početnike

Recommended Posts

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Sledeći dan bio je dugačak. Srećon temperatura bila je prijatna, relativno vedro nebo pa je moglo da se sedi na palubi. Inaće na palubi je manjak stolica i čim neko ustane, za slobodnu stolicu kreće borba… Mi smo već ujutru zauzeli četiri stolice i nismo ih oslobađali ceo dan. Menjali smo stražu.

 

Kasno posle podne prolazili smo pored Gibraltara a u pravcu plovidbe več smo mogli videti Afriku.

 

gEqBci.jpg

 

byL9FD.jpg

 

qPU0xU.jpg

 

U blizinu luke Tanger Med stigli smo oko 17h i tamo plutali više od sat vremena da bi konačno stigao pilot i vodio nas u luku.

 

cyRgj5.jpg

 

Tw9wOb.jpg

 

Iskrcavanje je prošlo bez komplikacija. Pripremili smo dokumente i papire za carinu i policiju. Sve formulare popunili smo već pre polazak na put, preko interneta. Da nismo uradili to, na trajektu je moguće popuniti te formulare jer tamo je (u baru) otvorena privremena kancelarija policije i carine.

Ulazak u Maroko je bio relativno brz ako uzmem u obzir mnoštvo automobila nakrcanih robom do poslednjeg kutka kavine i krova. Carinici su radili random pregled tih automobila. Teško je zamišljati kako su ti jadni Marokanci zatvarali gepeke nakon pretresa.

 

Xr4OtJ.jpg

 

G9QGc0.jpg

 

Ispred nas bila je vožnja od oko 50 km do našeg prvog noćenja u Africi

 

 

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Noćili smo u apartmanu u turističkom naselju Marina Beach. Sve bi bilo OK da nije nestalo vode u celom okruženju. Srećni što smo konačno rešeni trajekta to nam nije mnogo smetalo. Pošto nismo mogli da se okupamo, barem smo uradili dezinfekciju unutrašnjih organa iz zalihe mog centralno kofera i onako malo ošamućeni zapali za tren.

 

Ujutru nas je probudila voda, zaboravili smo zatvoriti ćesmu sinoć…

 

Dobro raspoloženi krenuli smo sa pakovanjem. Ja sam u međuvremenu ponovio foru sa folijom. Jože onako još pospan i bez naočara nije odmah ukapirao da ga foliram.

 

yVBJbo.jpg

 

qKQiGB.jpg

 

oOMADH.jpg

 

Jože i Marjan idealan su par kada je u pitanju pušenje... Samo smrt može da ih razdvoji od cigareta...

 

PwLwrV.jpg

 

QDhUC1.jpg

 

sp1IMK.jpg

 

0QveZR.jpg

 

6CdKPB.jpg

 

eY7iG5.jpg

 

2TKjfj.jpg

 

Benzin ima svuda, cena je oko 1€

 

rtuvWQ.jpg

 

Cilj današnje vožnje bio je čuveni grad Fes. Krenuli smo preko Tetouana, vozili se uz obali Mediterana na jug i kasnije skrenuli zapadno u planine. Iznenadila nas je uređenost gradova gde smo prolazili. Čim se ulazi u grad, ulica se proširi u aveniju sa svake strane su ukrasne biljke, rasveta, lepe zgrade. Najlepše zgrade, pogotovo u manjim gradovima su škole i fiskulturni objekti. Odmah se vidi da je školski sitem lepo organizovan, svuda ima puno đaka, malu decu voze školski autobusi.

 

xxSjYz.jpg

 

9rB6LP.jpg

 

TiCinS.jpg

 

32C7es.jpg

 

Pl0i2C.jpg

 

QML3Kj.jpg

 

0Xke9i.jpg

 

7b6jBQ.jpg

 

7dLUfE.jpg

 

bZkY65.jpg

 

6vnFkG.jpg

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 192 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA, BMW R1200GS, Piaggio Beverly 500

Lepo! Jedva čekam kompletan izveštaj. A što niste išli motorima do Španije, uz francusku i špansku obalu dole do Gibraltara? Ja na proleće planiram tuda, pa zato pitam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 165 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CN250 Helix, Kawasaki Versys 650

To sam bas i ja hteo da pitam, pogotovo sa ovim cenama trajekta koje nisu ni malo naivne po meni, nesto sam mislio da mnogo manje kosta trajekt.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Lepo! Jedva čekam kompletan izveštaj. A što niste išli motorima do Španije, uz francusku i špansku obalu dole do Gibraltara? Ja na proleće planiram tuda, pa zato pitam.

 

To sam bas i ja hteo da pitam, pogotovo sa ovim cenama trajekta koje nisu ni malo naivne po meni, nesto sam mislio da mnogo manje kosta trajekt.

 

Odluka gde ići bazira na više elemenata:

  • Vreme: mi smo na razpolaganju imali 20 dana, 14 za Maroko i 6 za putovanje do Maroka i nazad. Vožnja od Genove do juga Španije odakle vozi trajekt za Maroko sigurno bi nam uzela više od dva dana u jednom pravcu. Jurnjava po autoputu nema smisla, po lokalnim putevima trajala bi duže
  • trošak: karta za trajekt plus trošak boravka na trajektu (cca 450€) izgleda mnogo i sigurno bi vožnja po kopnu (noćenje i hrana) izašla jeftinije
  • logika: ja kada planiram neku daleku destinaciju, hoću što pre da stignem tamo i tek tada počinje ono pravo putovanje. Da smo išli kopnom preko Francuske i Španije, delomićno bi se "istrošili", ta energija trebala nam je za Maroko, cilj našeg putovanja. Da ne pomislim povratak, kada nakon ostvarenog cilja jedva čekaš da stigneš kući. 
  • motor: vožnja kopnom značilo bi dodatnih 2000 km što znaći da bi svi motori morali krenuti na put "direktno iz servisa", što kod nas nije bio slućaj
  • gume: ista situacija kao kod motora. Jožetov motor bio je najviše opterećen i pitanje je da li bi gume izdržale 10.000km

Moglo bi se još nabrajati pros/cons ali nama je opcija trajekt izgledala optimalnija

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Lepo! Jedva čekam kompletan izveštaj. A što niste išli motorima do Španije, uz francusku i špansku obalu dole do Gibraltara? Ja na proleće planiram tuda, pa zato pitam.

Od Ljubljane do Gibraltara je 2600 km. Tamo i nazad 5200 km. Treba 10 dana i verovatno duplo više od cene trajekta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Slusao sada u Ljubljani od tebe malo i uzivo utiske, ali ovo je prava moto lektira, sa prelepim slikama. Pratim!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Kranj
  • Motocikl: KTM 1290 SAS, Yamaha XVS 1300

 

 

 

Stigao kući

 

rqb5uS.jpg

 

Precizan promatrač uoćiće da gume nisu Anakee, nego Conti Trail Attack2. To, da sam ostavio original gume, dao ih u račun i doneo "svoje" također bilo je deo "paketa" pregovaranja.

Precizni promatrač rekao bi, da si se zeznuo i da su to Conti TKC 70 gume. Onako od oka.   :takoje:   

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

 

 

 

Precizni promatrač rekao bi, da si se zeznuo i da su to Conti TKC 70 gume. Onako od oka.   :takoje:   

 

 

Bravo Frenk, jedini od 1000+ posetilaca prošao si test preciznosti... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Oko podne počeli smo da razmišljamo o klopi. Pored velike ponude, prvenstveno tadžina, meni se jela jagnjetina. I tako smo stali kod gostione sa roštiljem. Marjan i Mirjam odlućili su se za tadžin, Jože i ja za jagnjetinu. Naš izbor definitivno bio je bolji.

 

Da da kažem nekoliko reći o tadžinu. To je To su lonac i poklopac od gline a hrana se u njemu priprema slično kao kod nas »ispod saća«. Zanći ono što stave u tadžin krcka se na laganoj vatri i na kraju izađe neka ćorba sa komadima kuvanog mesa i povrća (što posebno ne volim). E sad, gde god smo poručili tadžin, niti dva recepta nisu bila ista. Tako da treba biti pažljiv prilikom porućivanja i raspitati se šta oni kane da stave u njega. Ja kao mesodžer, tadžin sam porućivao samo u u »krajnijem slućaju«. 

 

HGUPWX.jpg

 

8chgFz.jpg

 

zoIWN8.jpg

 

nuoqhW.jpg

 

Dakle, rućak je izgledao ovako:

 

juWDKJ.jpg

 

Lepo su nas poslužili. Ja sam silom prilike propio koka kolu i ona me je pratila svo vreme osim u nekoliko slućajeva. Pivo i alkohol služe samo u većim hotelima (Ibis na primer ali je skupo!) i u trgovaćkom lancu Carrefour (Fes, Marrakech). 

 

Na ulici živo...

 

wXenuS.jpg

 

MPvAS5.jpg

 

Posle rućka produžili smo po cesti N16 uz obalu. Put je bio fenomenalan, odličan asfalt, lepe krivine … do gradića Jebha. Tamo put skreće desno u počne se brzi uspon od nule pa čak do 1660 metara. Napustili smo N16 i produžili po P4115 prema jugu. 

 

Qe55g7.jpg

 

BU59QU.jpg

 

Uz obalu su česte karaule, osmatraju Mediteran

 

Uv3we7.jpg

EKEIhC.jpg

 

gfSPyT.jpg

 

aaOko3.jpg

 

z3adHQ.jpg

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Veoma brzo smo poćeli da se penjemo. Vozili smo na prosečnoj visini 1000 metara. Lepi predeli, ugodna temperatura. 

 

QIy5cM.jpg

 

rZmZfQ.jpg

 

 

 

oqtB8Q.jpg

 

waH9vo.jpg

 

77mDKc.jpg

Z6Gz9Q.jpg

 

IkchmE.jpg

 

Qz3uyg.jpg

 

CxmpS7.jpg

 

Dsit3x.jpg

 

n1Xt2o.jpg

 

mUQm68.jpg

 

Bilo gde zgrada škole je jedna od najlepših

 

tBFRWb.jpg

 

Na pravom smo putu

 

gQj2aX.jpg

 

qJ0sg3.jpg

 

Bilo gde smo stali odmah su se oko nas okupil lokalci u želji da pomognu u vezi orientacije i normalno da nam nešto rodaju. U konkretnom slućaju to je bila droga. Naime prolazili smo kroz region poznat po proizvodnji droge.

 

ncq9B2.jpg

Ovo nije droga nego putujuća pekara

 

lEUpKY.jpg

 

Našli smo hotel sa PIVOM!!!

 

5trR07.jpg

 

Pale su dve runde

 

ZBEfD4.jpg

 

Za to vreme prekoputa hotela krenula je tuća sa mnogo gledalaca

 

tQMSNd.jpg

 

pdj6GQ.jpg

 

Primetili smo kasnije da su Marokanci prilično uzkipljivi u pogledu svađe. Imali smo priliku da često vidimo viku koja je ponekad završila pesnicama. Borbeni narod, nema sumnje

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Posle pivo pauze produžili smo po R509 prema Fesu. 

 

 

pdj6GQ.jpg

 

1NHCbo.jpg

 

G3mfTe.jpg

 

RyvsQq.jpg

 

n2MFee.jpg

 

K93oRc.jpg

 

u6Dv32.jpg

 

TnObVG.jpg

 

Prodavać droge. Ima ih na svakom parkiralištu. Region je poznat po proizvodnji droge...

 

eMLTh3.jpg

 

UMoRDR.jpg

 

2tjSEb.jpg

 

0bYnfc.jpg

 

og0ilq.jpg

 

PSRR5w.jpg

 

4lfrpi.jpg

 

Mališani imaju pomalo nezgodan obićaj da mašu turistima i hoće da uda re peticu. Ponekad su nam se opasno približili. Pogotovo je za mene bilo nezgodno pošto sam dosta vremena vozio sa kamerom u ruci a srećom prošao bez problema

 

VpBZpV.jpg

 

XqqR2u.jpg

 

Počeo je da pada mrak

 

hw1Pas.jpg

 

FpkmnQ.jpg

 

Na pravom smo putu. U Fes stigli smo po mraku.

 

zRqGl5.jpg

 

Ruta je bila 369 kilometara, vozili smo 6 sati, odmarali tri, najveća visina na kojoj smo vozili je bila 1.661 metara

 

xYnHTk.png

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Krusevac, Beograd
  • Motocikl: BMW 1200gs, Yamaha Fz1, dva puta Kawasaki 636

Prelepo, prva pomisao na Maroko je pustinja i vrucina, a ova sela su nesto sasvim drugacije. Svaka cast na planu puta, ulepsa mi dan ovaj post.  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Leti je velika vrućina, treba tamo ići u u jesen i proleće.

Vratili su se pre deset dana dvojica prijatelja iz putovanja po Maroku. Na nekim mestima pratio ih je sneg. 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Нек иде живот, 858 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vulkan 800 некада био Keeway Supershadow 250

Продају дрогу покрај пута као наши што продају шумске јагоде ,мед. . . .   :lol3:

Одличне слике  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

Akumulator za motor da u Novoj Gorici nađeš u subotu ujutro, nema šanse.

 

Lepo smo mi krenuli prema Italiji u nadi da će prvi BMW servis da nas posluži kafom i u međuvremenu da Marjanu stavi nov akumulator. Skrenuli smo sa autoputa i vozili do Pordenonea, tamo je moj navigator pokazivao da postoji servis BMW. Prevarili smo se. Ni BMW više nije taj što je nekada bio. Servis je uistinu radio ali su nas ljubazno slali na levo krug i pravac kroz vrata.

 

Nakon lutanja tamo-vamo naišli smo na Hondinu trgovinu. Ima akumulator? Ima! Daj, puni ga.

Ja izvadio kompletan alat, Marjan i Jože su se latili posla. Prilikom vađenja starog uspeli su spojiti plus i minus, malo se zadimilo inače sve BP. U to vreme novi akumulator je oživeo (video sam prvi put, kako se u suv akumulator sipa elektrolit i on oživi), za deset minuta sve je bilo na svom mestu a mi u trk prema Genovi.

 

Vreme se razvedrilo, temperatura je bila povoljna za vožnju. 

 

j9LfCP.jpg

 

UkyA6o.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Daaa, opet honda rešava bemveov problem,...       :givemebeer:

 

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja