Jump to content

Moto Zajednica

MZ 251

Recommended Posts

  • MZ Rider, 4126 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Eto nešto sam naučio,prvi put čujem za turski Mz.

Ovog mog sve boli,al biće on dobar. Kontakt brava nešto zapinje,dali da je popravljam ili da tražim novu?

Ima starijih poznavaoca MZ-a na forumu koji bi mogli vise da ti objasne odakle se MZ nasao u Turskoj.. :D 

 

Probaj sa WD-40 da naprskas bravu! :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Nemci su 1997 prodali turskoj firmi " Kanuni " liniju za proizvodnju dvotaktnih modela MZ - a. ostatak fabrike su dali, prodali il dali u zakup nekoj maleziskoj firmi koja je nastavila proizvodnju cetvorotaktnih motocikala pod nazivom " MUZ " . Malezici su to radili jos nekoliko godina pa su stali i oni sa proizvodnjom. 

  Turski Kanuni je proizvodio " MZ Kanuni " do 2003 godine, a potom je poceo prvo da u njih ugradjuje jeftine kineske agregate, a onda je i sa tim stao i sad ima neke motore, dal su turski il samo sklapaju kineze - ko ce to znati. 

 

  Sto se klipova tice , naj kvalitetniji su madjarski " Berta " klipovi, a rekao bih i turski ( koje sam video samo na slici ).  MZ - ov fabricki klip je tamno sive boje zbog veceg procenta ugljenika u leguri, dok na primer indiski " Ambika " klipovi su beli i sijaju se. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4126 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Klip : http://www.kupujemprodajem.com/Sajle-za-sve-modele-i-tipove-MZ-brenda-40361129-oglas.htm?filter_id=90209

Konus kvacila( u sredini je madjarski a skroz desno turski): http://www.kupujemprodajem.com/MZ-ETZ-TS-250-251-disk-konus-kv-40470015-oglas.htm

 

Klipove sva tri proizvodjaca vozio i drzao u ruci, uporedjivao! Takodje i konuse kvacila.. :D

 

PS. Ne pravim reklamu nikom samo pisem o kvalitetu delova!! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Parage
  • Motocikl: MZ 251,suzuki rmz 250,cf moto 450l i naravno tomos automatik

Ja sam danas na montirao kvačilo na radilicu. Stegao sam ga na 90Nm,to je i neki maksimum sraf više nebi izdržao. Tačno sam po stezanju osetio kako se navlači konus kvačila na radilicu. To spasti neće sigurno.

Kad opet uhvatim malo vremena nabacicu mašinu na ram da vidim kako radi.

Za ovi priču da su turci proizvodili MZ nisam znao. Dali se MZ kanuni prodavao kod nas?

 

I jos jedno pitanjce,koja kompresija je zadovoljavajuća kod mz-a i kada je meriti hladan ili zagrejan motor?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

MZ- Kanuni se nije prodavao kod nas, ali neka kolicina se prodavala u Bosni, pa se tamo moze naci po neki ( nije bila velika kolicina ) . Kompresija bi trebalo da je 10,5.  U ovo vreme najbolje je meriti kad je motor mlak . U ove hladne dane, zgusne se ulje u motoru, pa i ono sto je klip zauljen od mesavine bude gusto tako da verovatno ni merenje ne bi bilo tacno.  Upalis motor, malo ga zagrejes da bude topao da kad stavis ruku na rebra ciliondra - osetis da su topla ( ali da nebudu ni vruca ), pa onda meris . 

 

 Pre par dana sam palio moj MZ, kad rucica gasa blokirala. Odvrnem poklopac karburatora - siber blokiran, jedva sam ga izvukao napolje. Sta je bilo - nista, zalepio se za telo karburatora steglo se ulje. Motor mi stoji u prostoriji koja se ne greje ima prozor sa polupanim staklom, tako da kad je napolju nula i unutra je nula + nije paljen nekoliko meseci .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Parage
  • Motocikl: MZ 251,suzuki rmz 250,cf moto 450l i naravno tomos automatik

Malo pre sam usao u kucu sa osmehom na licu  :)  :)  upalio i radi kao sat. Klip sam stavio stari koji sam pre par godina izvadio iz njega a nije bio za zamenu. Na ovom klipu sto sam sad izvadio iz motora bolcna je dobila lufta,okrenem klip ona sama ispadne. Sad polako nastavljam dalje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Parage
  • Motocikl: MZ 251,suzuki rmz 250,cf moto 450l i naravno tomos automatik

Kvacilo mi sad dobro odvaja,lepo radi na malim obrtajima gas prima od nule bez gusenja. E sad,ipak ima i problema. Kada radi na ler gasu hoce da mu zatreperi crvena lampica za punjenje. Merio sam napon akumulatora,na 3000 obrtaja puni 13,00-13,20  Kada mu dok radi u leru upalim svetla pocne da stuca i ugasi se,a kad ga dignem u obrtaje i upalim svetlo radi bez problema. Bice da je akumulator za zamenu,a mozda i regler. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Normalno je da na leru ponekad zatreperi lampica, kod nekih se to nikad ne desi, a kod nekih treperi, nekima se i upali skroz, al kad dodas gas - lepo puni. To sto ti se gasi na leru kad su svetla upaljena - verovatno je akumulator pred crkavanjem, mada bi mogao pogledati kolko ima elektrolita u njemu, po potrebi dosuti destilovane vode i staviti malo na punjac da se dopuni. Ova struja koju si izmerio 13,00 - 13,20 volti , nije losa, mada bi bolje bilo da je 14,00 - 14,4 volta. Mozda malo podesiti regler, ali to vidi sa nekim auto elektricarem . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Parage
  • Motocikl: MZ 251,suzuki rmz 250,cf moto 450l i naravno tomos automatik

Pogledao sam danas akumulator ima u njemu kiseline,biće on zamenjen na prolece.

Hocu da mu zamenim semeringe i ulje u vilama. Koje ulje sipati,I koliko staje po stapu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Sipa se amortizol domaci, koji se tesko nalazi. Pre ces naci neko strano pod imenom " Fork oil " . U svaki stap se sipa po 220 ml ulja . Gradacija ulja je standardno SAE 10 - SAE 15, ali se mogu naci i redja SAE 5 ili SAE 20 sto se vec upotrebljava za neke takmicarske motocikle . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Parage
  • Motocikl: MZ 251,suzuki rmz 250,cf moto 450l i naravno tomos automatik

Danas sam kupio semeringe i cistace za vile. Uzeo sam i sajle km sata i obrtomera,radapciger za kvacilo i jos po neku sitnicu.

U sloodno vreme listam stranice mz sveta al mi je prakticnije da ovde pitam konkretno sto me zanima,kasnije imam sve potrebne iformacije na jednom mestu.

Zahvaljujem drumskomliscu,sumiju,konstruktoru i x manu na potrebnim informacijama. Nadam se da cemo se sresti na nekim zajednickim voznjama ili druzenjima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Parage
  • Motocikl: MZ 251,suzuki rmz 250,cf moto 450l i naravno tomos automatik

Planiram kad malo otopli da nosim delove na farbanje. U dilemi sam sta raditi sa rezervoarom,zardjao je iznutra. Ja sam ga očistio koliko se to moglo uz pomoc lanca srafova mućkanjem. Dali se taj problem sa korozijom može rešiti?

Ako neko ima da proda ispravan zdrav rezervoar kupio bi ga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Parage
  • Motocikl: MZ 251,suzuki rmz 250,cf moto 450l i naravno tomos automatik

Evo mene sa novim pitanjem. Obrtomer i km sat su se ofucali. Novi su prilično skupi a zapazio sam da je Djenka na njegovoj plavoj ptici imao lepe sateve. Zanima me dali ih je takve kupio ili je sam radio pozadinu i kako?

Rezervoar sam poslao štamparu a sic je kod drugara na popravci. Biće slike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Parage
  • Motocikl: MZ 251,suzuki rmz 250,cf moto 450l i naravno tomos automatik

Zaboravio sam da napišem da mi je juče bio rodjendan,imam celih 30 godina života.

Evo sad i slike sateva.post-27674-0-65389100-1483390232.jpgpost-27674-0-93704900-1483390296.jpgpost-27674-0-33796000-1483390366.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Parage
  • Motocikl: MZ 251,suzuki rmz 250,cf moto 450l i naravno tomos automatik

To na slikama su satevi na mom motoru,ispravni su al ružno izgledaju. Ljušti im se ona pozadina crna sa brojevima. Zanima me dali ima ta pozadina da se kupi nova i dali to neko pravi. Djenka je na njegovom mz-u imao lepe sateve. Ako već uzimam nove uzeo bi te lepše ili bi pokusao da zamenim pozadinu sa brojevima ako ima da se kupi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Zaboravio sam da napišem da mi je juče bio rodjendan,imam celih 30 godina života.

Evo sad i slike sateva.attachicon.gifWP_20170102_20_24_11_Pro_LI.jpgattachicon.gifWP_20170102_20_24_18_Pro_LI.jpgattachicon.gifWP_20170102_20_24_24_Pro_LI.jpg

Sta bi ja dao da su mi takvi satovi

jos na km satu pise 80000

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Parage
  • Motocikl: MZ 251,suzuki rmz 250,cf moto 450l i naravno tomos automatik

Vreme se prolepsalo,treba nastaviti sa radovima. Posle duge i hladne zime MZ je upalio bez problema. Za sad radi na infuziju,rezervoar je kod stampara na sredjivanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Parage
  • Motocikl: MZ 251,suzuki rmz 250,cf moto 450l i naravno tomos automatik

Na poslednjoj fotografiji se vidi zamenski regulator napona,dali se od u praksi dobro pokazao?

Sumnjam u njegov rad,punjenje je varljivo čas ga ima čas ga nema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4126 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Na poslednjoj fotografiji se vidi zamenski regulator napona,dali se od u praksi dobro pokazao?

Sumnjam u njegov rad,punjenje je varljivo čas ga ima čas ga nema.

Elektronski od nekog automobila je keva! :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja