Jump to content

Moto Zajednica

MZ custom bobber -epizoda 2

Recommended Posts

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Dragi prijatelji MZ-jasi a i ostala BJB bratijo. Kao sto sam i obecao ovo je mesto gde su prvo prestaviti svoju kreaciju u liku MZ custom bobber-a...

 

MZ CUSTOM BOBBER

 

16.09.2007) Ovako je izgledao MZ sredinom septembra 2007 kada sam ga prvi put gledao.Stajao je u garazi 15 godina a da nije ni paljen, s’vremena na vreme je (po prici vlasnika) verglan na “suvo”. Stariji gospodin-vlasnik je trazio 200 evra a uz njega je nudio jos jednu masinu(doduse rastavljenu) pride.Bez pogadjanja se dogovorismo i par dana kasnije se MZ TS 250/1 iz 1979 godine nasao u mojim rukama.Prvobitno sam hteo da ga jednostavno restauriram tj.da poskidam delove, ocistim, prefarbam i eventualno sve propalo zamenim novim, ali u toku

 

 

post-2435-12878995269623_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

27.09.2007) Na prethodnoj slici se vidi da je motor sav u ulju i prasini(najgora moguca kombinacija za ciscenje). Pre nego sam ga uneo u radionicu zeleo sam da se uverim, radi li ovo cudo uopste. Nakon ciscenja karburatora, stelovanja platina (hvala TS CHOPPER-u na savetima) “deda” se oglasio. Par dana sam ga sa malo vecom mesavinom (1:70-80) vozikao u blizini kuce jer se redovno gasio zbog prljavstine u rezervoaru.Akumulator nije imao, pa sam ga redovno gurao do kuce kako bih ga na ispravljacu od 6v ponovo upalio.Na ovoj slici se vidi samo ociscen karburator. Posto sam se uverio da masina “broji” nema cukanja i lupanja (sto mi je poznato jer sam nekoliko godina vozio i sam servisirao Wartburga pa znam kako dvotaktni motor zvuci pre “kovanja”) red je bio da se useli u radionicu.

 

 

post-2435-12878995273898_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

(06.10.2007) Zbog malog prostora na vratima radionice(koja se nalazi u podrumu kuce) morao sam da krenem sa rasturanjem napolju kako bi mogao da udje u radionicu. Prilikom sklapanja (Boze zdravlje) postupak ce biti obrnut.

 

 

 

 

post-2435-12878995275257_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

03-(09.10.2007) Prvi na redu je bio motor, koji je bio u solidnom stanju. Ciscenje, poliranje i na kraju farbanje. Najgore je cistiti kombinaciju ulja, masti i prasine UZAS!!

 

 

post-2435-12878995275519_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

13.10.2007) Kada sam vec krenuo sa razmisljanjem da radim preradu resio sam da nista ne prepravljam. Dakle, da u svakom trenutku ovaj stari MZ mogu da vratim u originalno stanje.Osim zavarene bocne nozice na zadnjoj viljusci nista nije prepravljano vec samo nadogradjeno!! Prilikom smisljanja zadnjeg branika prvi put mi se “ukazala” ideja da bih mogao da pravim neku vrstu bober bike-a.

 

 

 

post-2435-12878995275779_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

22.10.2007) Kakav je to bobber ako noge vozaca stoje uspravno sa telom, morao sam da smislim kako da drzac nogu smestim napred, a ram TS-a nema lucnu cev koja se spusta iz prednjeg dela rama. Na um mi je palo da mogu da iskoristim stare governale od PONI motora koje sam planirao da stavim na MZ, tako sto sam ih prepravio i uglavio na mesto gde su stajali stari drzaci, naravno bez ikakvih prepravki na samom ramu. Kasnije je trebalo smisliti prenos za nozicu menjaca, sto nakon kratkog mozganja izgleda ovako. Nozica zadnje kocnice je ostala ista, i pritiska se petom jer mi je to bilo najbezbolnije resenje po ram motora.

 

post-2435-12878995276026_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

26.10.2007) Muke moje niko ne zna!! Sta da radim sa auspuhom. Prethodni vlasnik (ili neko drugi) ga je nekoliko puta vario-sekao-vario-sekao-vario-sekao...Nakon ciscenja iznutra i pranja pod pritiskom zavario sam na nekoliko mesta, ocistio, stavio par ukrasa i prefarbao vatrostalnom farbom.

 

post-2435-12878995276333_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

30.10.2007) S’obzirom da je nosac obrtomera bio slomljen pa ruzno krpljen a i sam obrtomer nije bio u redu, resio sam da stavim samo brzinomer i to da preostali drzac okrenem tako da stoji na sredinu. Planirao sam i da stari far zamenim manjim farom od TOMOS-a 14m(popularne “cestrnaestice”). Dakle, far je trebalo da stoji na sredini i u visini rezervoara, slucajno sam ga stavio na drzac brzinomera dok sam radio nesto za radnim stolom i kada se okrenuo vidim da ovako podignut bas lepo stoji. Znaci pravimo drzac za far, ali kako? I ranije sam nesto vario i pravio od obicnih lanaca tako se odlucih da drzac pravim vareci kariku po kariku najobicnijeg lanca.Kasnije sam lanac stavljao na skoro sve sto sam doradnjivao, kao neko obelezje.(Moram da priznam da me je malo inspirisao i cuveni “Chain bike” koji je napravio bikeguru Indian Larry.)Ovo je prvi zvanicni izgled buduceg MZ bobber-a i prva postavka rezervoara od stare Danuvie.

 

post-2435-12878995276641_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

05.11.2007) Za zadnji far sam i ranije planirao da iskoristim, far od starog traktora Rakovica , ali sam planirao da ga stavim iznad zadnjeg blatobrana. Kada sam ga postavljao nije mi se svidelo pa sam ugledajuci se na americke bobbere, postavio far i tablicu sa strane. Rupe na ramovima su se same ponudile da prihvate zmigavce, ali koje...? Posto mi koleginica na poslu vozi Yuga, kada sam video bocne zmigavce na njenim kolima odmah mi je sinula ideja, a nisu ni skupi u lokalnim prodavnicama kostaju svega 100 dinara po komadu, dok su originalni MZ zmigavci dosta skuplji.

 

post-2435-12878995276949_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

05.11.2007) Zadnji blatobran sam pravio od 2 milimetarskog lima, nakon sto sam prvo napravio sablon od kartona. Lim mi je savio majstor koji ima tesku presu i koji radi usluzno savijanje limova. Blatobran sam vario obicnim trofaznim aparatom za zavarivanje(“svajs” aparat sa elektrodama).

 

post-2435-1287899527719_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Ovo je prvo postavljanje kako bi buduci bobber trebalo da izgleda. Moram da priznam da sam se nosio sa mislju da napravim nove dekle-poklopce (sa strane ove zelene), mada sam nakon ove slike odustao.

 

post-2435-12878995277488_thumb.jpg

post-2435-12878995277798_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

13.11.2007) Ovo je prva slika sa upravljacem od lanaca. Prvobitna zamisao je bila da koristim upravljac od PONI motora medjutim oni su mi bili isuvise uski, drugi u obzir su bili od TOMOS automatic-a, koji su bili dosta niski dok upravljaci od JAWE babette mi se nisu uklapali jer su isuvise visoki za ono sto ja hocu. Inspirisan (ponovo) Indian Larry-ijevim “chain bike” resio sam da probam da napravim upravljac od velikog lanca koji mi se vuce po radionici godinama unazad, jos ga je moj pokojni otac (koji je po zanimanju bio masin-bravar) od nekud dovukao. Da ne bih cistio od korozije postojeci lanacj, raspitivao sam se da kupim parce novog lanca medjutim nigde nisam nasao ovu debljinu karika (u pitanju je 16 mm) pa sam prionuo na cisnjenje, celicnom cetkom, smirglom, antirostom itd...Vario sam kariku po kariku na ravnom stolu i to po dve elektrode na kariku prilikom uspravljanja i jos po dve kada je montiran-dakle ojacan je do “iznemoglosti”. S’obziorm da je volan u pitanju probao sam ga koliko je otporan udaranjem sa velikim cekicem (0.8 kg) sa strane i natezanjem uz pomoc auto-dizalice. Izdrzao je sve!! Kada sam zavrsio sa varenjem rupe sam popunio auto-gitom i ofarbao u osnovnu boju.

 

post-2435-12878995278262_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

-(24.11.2007) Red je dosao i da razvucem instalaciju i da zamenim neke zice koje su bile duge(uzgred-originalna instalacija je bila odlicno ocuvana). Tek, sam tada shvatio da imam problem-mali far ne moze da primi sve zice koje su isle u “lubenicu” od starog fara !!?Na pamet mi je palo da napravim malu torbicu ispod fara. Posto je i kontakt brava bila problem i nju sam smestio u torbicu ciju strukturu cini kanalizaciona cev koju ce majstor Mile da opsije u skaj.

 

post-2435-12878995278572_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

07.12.2007) U medjuvremenu sam nabavio novi veci far (u pitanju je far koji stoji na zadnjem delu traktora IMT i sluzi za osvetljavanje brazdi prilikom nocnih radova u polju). A takodje zavrsena su i sedista koja sam takodje prvo pravio od kartona a zatim od 2 milimetarskog lima. Zadnje sediste ima i malu kutiju sa bravom.

 

post-2435-12878995278881_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

07.12.2007) Detalj ukrasen lancima vidi se i na drzacu auspuha, drzacu nogara, balans sipki prednjeg i zadnjeg tocka. Sajle i kablove sam sakrio uz pomoc “grkljan” creva i zastitnog sloja tus creva-na moje iznenadjenje lepo je ispalo.

 

post-2435-12878995279187_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

12.01.2008) Dugo sam razmisljao sta da uradim sa tockovima, prva ideja mi je bila da dobos, zice i bandas uradim u crno, a rub gume u belo (hot rod style), ali sam kasnije razmisljao da cu ja ovaj motor da vozim skoro svaki dan (kuca-posao-razno) pa mi je sa tim hot-rod fazonom delovao malo “kicerica”. Na kraju sam se odlucio za crn bandas i zice i alu metalic dobos.

 

post-2435-12878995279497_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

17.01.2008) Zadnji amortizeri su bili totalno “zakovali” kada je rasklapanje u pitanju!!Bivsi vlasnik je po zanimanju bio zidar, tako da sam na spojevima morao i “beton da razbijam”. Ispod opruga je bilo svega i svacega od sitnog peska “moravca” do cementa raznih proizvodjaca, ali sam na kraju uspeo. Amortizeri su ocisceni, ofarbani, zalepljene zastitne plastike ispod opruga, uliveno novo ulje zapakovani i cekaju sklapanje.

 

post-2435-12878995279804_thumb.jpg

post-2435-12878995280065_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

(25.01.2008) Delovi koje ce farbati majstor Joker su ociscenii stavljeni u Nissan-a i odneti kod majstora. Crno akril mat sa plamenovima farba Joker, a delove u crno obicno mat farba majstor Beli(moj komsija

 

post-2435-12878995280225_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

25.01.2008) E kod kilometar sata je bilo “povuci (a Boga mi i malo mi ga potegni Djole...)”. Prvi iskusenje sam imao koju podlogu sata da stavim, da ostavim crnu podlogu sa istocnonemackim-dvotaktnim neparnim brojevima ili da pravim nesto novo. U Corel-u sam odradio nekoliko resenja, ali sam se na kraju opredelio na belu podlogu, sa svim crnim brojevima i crnom kazaljkom. Unutar satnog mehanizma je sve bilo puno prljavstine pa je trebalo sve lepo ocistiti i oprati. Veliku ulogu je odigrao stari usisivac ‘FALA MU! Kada sam oprao spoljnu gumu i namazao je “imalinom” nakon sklapanja sve je dobilo lepsi oblik.

 

post-2435-12878995280463_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

26.01.2007) Na redu je dosao ram. Prvo ga treba rasklopiti (zadnja viljuska i osovina upravljaca) pa zatim ocistiti i spremiti za majstor Belog. Prvo ”zapinjanje” je bilo kod zadnje viljuske. Cu-cuk na jednu pa cuk-cuk na drugu stranu, osovina ni da mrdne. Prskaj WD sprejom cekaj, cukaj ma jok... Tek sutradan (valjda kada je WD poceo da deluje) uz pomoc izbijaca i na osloncu malo po malo osovina je krenula da izlazi. Kod osovine upravljaca nisam nista mogao da uradim, ali u konsultacije sa majstor Lakijem iz Svilajnca resio sam da je ne izbijam jer na ramu nije postojao oslonac kako bi je izbili na hidraulicnoj presi, a po recima majstor Lakija osovina nema lufta i lageri su u relativno-odlicnom stanju (na njima jos uvek stoji DDR oznaka...).

 

post-2435-12878995280679_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

04.02.2007) Napokon farbanje. Ram, governali, zadnja viljuska i cizme prednje viljuske, drzac nogu, nogare, zadnju stranu poklopca filtera vazduha farba moj komsija Beli. Delove kod Jokera moram a sacekam. Nakon zavrsenih priprema zadovoljan sam konacnim rezultatom. Crna mat farba se bas lepo uklopila sa linijom rama

 

post-2435-12878995280987_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

(05.02.2008) Vec sam napomenuo da kada sam doterao motor kuci, prvo sam ga stavio u pogon i tada sam primetio da se "kurbla” ne vraca u gornji polozaj. Na internetu sam dobio informaciju da je u pitanju opruga koja vraca kurblu u gornji polozaj. Resio sam da otvorim dekli sa leve strane i da sam vidim sta je sa oprugom. Malo muka mi je zadavao sraf koji se nalazi na radilici a koji se vidi kada se skine mali okrugli dekli. To sam resio tako sto sam drsku cekica uglavio u klip i lagano odvio sraf. Kasnije mi je sve bilo jasno. Opruga se izvukla iz rupe koja se nalazi u dekliju a u koju se zaglavi opruga kurble. Nakon ciscenja i farbanja deklija i kurble namestio sam i pedalu i motor sklonio do sklapanja.Glava stubline je ofarbana u alu-silver boju, dok je telo u vatrostalno-crnu kao i za auspuh.

 

post-2435-12878995281253_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

06.02.2008) Jedan deo delova je poredjan i prekontrolisan, spremni smo za sklapanje samo da jos dobijem ofarban ram, zadnju viljusku, cizme prednje viljuske drzac nogu, nogare...

 

post-2435-12878995281515_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

08.02.2008) Prva tura ofarbanih delova spremna za montiranje. Svi srafovi ofarbani i ocisceni. Nosio sam se mislju da kupujem nove srafove, ali kada sam se raspitao i video da nemaju svu vecinu srafova a imaju jake cene i onaj cuveni fazon..."ti ga kupi pa ga skrati” odlucio sam da srafove ocistim i prefarbam.

 

post-2435-12878995281826_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

08.02.2008) Pocetak dugo ocekivanog sklapanja.Imao sam problema sa sajbnama koje dolaze na zadnjoj viljusci jer sam zaboravio gde koja ide?!?Desava se to kada od rasklapanja prodje vise od 3 meseca. Uz malo razmisljanja i logike sve je doslo na svoje mesto.

 

post-2435-12878995282132_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja