Jump to content

Moto Zajednica

Balansiranje guma

Recommended Posts

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Neki dan sam isao u kawasaki da mi stave nove gume, gledao sam kroz staklo svo vreme dok su menjali gume, i na moje veliko iznenadjenje nisu ih balansirali??? Naravno odmah sam otisao da im kazem, odgovor je bio da gume na motoru nema potrebe da se balansiraju !!!! Tu sam popizdeo i rekao da mi balansiraju gume, a oni kazu da uopste i nemaju balanserku!!!!

 

Otisao sam u kawasaki za gume, jer sam racunao da ce tamo najbolje da odrade, svesno sam platio 30% vise bas zbog toga sto sam mislio da cu da dobijem profesionalnu uslugu...

 

Prilikom voznje ne osecam nikakve vibracije. Sta mi je raditi nisam pametan, dal da idem negde da mi balansiraju te gume ili da teram ovako??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Ako si u Srbiji,mogu ti preporuciti odlicnog vulkanizera,kolegu bajkera,ako si u inostranstvu,onda nemam preporuku. Guma mozda jeste nova i skroz ispravna ali felna je sigurno pretrpela vise od jednog udara,ne verujem da nije u debalansu.. Meni pri montazi novih guma,gorepomenuti kolega je balansirao oba tocka i trebalo je,ima tegova.. Mada ja vozim mator motocikl.. E sad ako ne trese,mozda ako ti je motor nov,mozda su felne zaista jos uvek prave i nema potrebe,ja bih otisao svakako da mi stave na masinu i provere,to je 15min i ne verujem da je neka cifra..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Nisambu Srbiji. Motor je nov kod njih i kupljen, 8000km, ovo mu je prva zamena guma. Na felnama su bili vec tegovi, nisu ih skidali uopste, samo skinuli stare gume i natakli nove i to je sve..Aj kad sam jeo govna i isao kod njih za gume sad idem na drugo mesto da balansiraju..Skola se placa, a ja nikako da je zavrsim..bem mu .....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Pa nov je, mozda su prave,mada rekao bih,da su oni rekli da ne treba vise zato sto nemaju masinu nego sto zaista nema portebe..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Hocu,da znas.

Ajde da ti preporucim da ne budes lenj i posaljes velikom tata Kawasakiju jedan email i pitas ih zasto njihovo predstavnistvo u B(elgiji) odbija da ti balansira gume na motoru koji si platio toliko i toliko i ocekujes da bude potpuno tehnicki ispravan?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 885 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Gajo, ja sam u aprilu stavio nove gume. Majstor mi je odmah rekao da moze prednju balansirati, ali zadnju ne jer nema opremu za to. Pristao sam na to jer sam imao iste situacije na prethodnim motorima i skuterima. Evo presao sam skoro 7000 km i nisam imao nikakvih probema. Sve je ok. Moram priznati da sam na to bio i zaboravio sve dok nisam ovo procitao. Mala je vjerojatnost da ces i imati neke probleme. Radi tvog mira, provjeri i balasiraj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Evo male dopune, upravo sam dosao sa male test voznje, posto za neki dan krecem prema Balkanu  :jee1:, do 150km/h nista ne primecujem, na 160 vec pocinju vibracije,a  na 180 koroman hoce da mi ispadne iz ruku...Sa starim gumama sam ga vozio do 230, isao je kao po sinama, ali to su bile fabricke gume,koje su balansirane...Moram naci neku radionicu da to sredim. Zalba napisana kawasakiju, bas me interesuje dal ce i sta ce da odgovore, uglavnom mene ovaj diler vise nece videti. Inace kad sam kupio motor imao sam jos jedan problem, cim stanem u gradu, temperatura se dize do maksimuma, ne budem lenj i proverim antifriz, i on naravno ispod minimuma >:(

 

Ps. Zorane, na gs-u nema potrebe da se balansiraju, on onako prirodno trese, sam od sebe  :lol3:

Veliki pozdrav, za 10-tak dana sam u prolazu jadranskom magistralom, mozda se sretnemo  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Gajo, ja sam u aprilu stavio nove gume. Majstor mi je odmah rekao da moze prednju balansirati, ali zadnju ne jer nema opremu za to. Pristao sam na to jer sam imao iste situacije na prethodnim motorima i skuterima. Evo presao sam skoro 7000 km i nisam imao nikakvih probema. Sve je ok. Moram priznati da sam na to bio i zaboravio sve dok nisam ovo procitao. Mala je vjerojatnost da ces i imati neke probleme. Radi tvog mira, provjeri i balasiraj.

Od opreme majstoru treba caura za zadnji tocak na BMW-u (isti nema lezajeve ) pre par godina sam postavio temu na BJB  (balansiranje zadnjeg tocka) nije nista komplikovano napraviti cauru, ako imas dobrog strugara.Inace veliki sam pobornik balansiranja oba tocka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Runaway hill
  • Motocikl: suzuki dl-650 L7

 

Gajo, ja sam u aprilu stavio nove gume. Majstor mi je odmah rekao da moze prednju balansirati, ali zadnju ne jer nema opremu za to. Pristao sam na to jer sam imao iste situacije na prethodnim motorima i skuterima. Evo presao sam skoro 7000 km i nisam imao nikakvih probema. Sve je ok. Moram priznati da sam na to bio i zaboravio sve dok nisam ovo procitao. Mala je vjerojatnost da ces i imati neke probleme. Radi tvog mira, provjeri i balasiraj.

Od opreme majstoru treba caura za zadnji tocak na BMW-u (isti nema lezajeve ) pre par godina sam postavio temu na BJB  (balansiranje zadnjeg tocka) nije nista komplikovano napraviti cauru, ako imas dobrog strugara.Inace veliki sam pobornik balansiranja oba tocka.

 

Gajo, balansiraj obavezno, stradace lezajevi pre vremena 100%

Na gs-u zadnji balansiras na obicnoj automobilskoj masini, moze static prog. Ukoliko ima senzore, a ima, trazi dosta i kada izadje iz fabrike. Za prednji moras da balansiras na moto flansni. Ono sto je za ne poverovati je da iz fabrike BMW, bilo putnicki, bilo motori, izlaze sa pogresno(neprecizno) balansiranim tockovima. Naime, tegove po jednoj osi lepe na vise mesta, sto je apsolutno neprihvatljivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 144 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: FZ 1SA ; FJR 1300SA

Gume se jedino i pravilno balansiraju rucno na drzacu koji ovako izgleda ........

 

https://www.louis.de/artikel/rothewald-auswuchtbock-fuer-motorradreifen-inklusive-achse/10009184?list=210966464&filter_article_number=10009184

 

 sve ostalo pomaze ali i nije sigurno ...probajte na balanserki za motore da dvaputa  izbalansirate istu  gumu(prvi put pa skinete i onda

prisrafite drugi put ) i ona ce oba puta pokazati razlicito .. zato ako imate mogucnosti balansirajte kod majstora koji to radi rucno ...Pozdrav !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

kupis tu spravu u luisu ili gdje vec za 50-70 eura i kutiju tegica... bog da te vidi. (tegice mogu i ja da ti udjelim posto sam kupio pakovanje od 6 kg :) )

Ja uzeo i dva pajsera i zastitu za felge. Malo prakse i eto te.

Najjjeftijine gume dodju postom i linea recta pod ljubimca za dz. :D (naravno savrseno izbalansirane :) )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 885 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

 

Gajo, ja sam u aprilu stavio nove gume. Majstor mi je odmah rekao da moze prednju balansirati, ali zadnju ne jer nema opremu za to. Pristao sam na to jer sam imao iste situacije na prethodnim motorima i skuterima. Evo presao sam skoro 7000 km i nisam imao nikakvih probema. Sve je ok. Moram priznati da sam na to bio i zaboravio sve dok nisam ovo procitao. Mala je vjerojatnost da ces i imati neke probleme. Radi tvog mira, provjeri i balasiraj.

Od opreme majstoru treba caura za zadnji tocak na BMW-u (isti nema lezajeve ) pre par godina sam postavio temu na BJB  (balansiranje zadnjeg tocka) nije nista komplikovano napraviti cauru, ako imas dobrog strugara.Inace veliki sam pobornik balansiranja oba tocka.

 

 

Da, tako mi je i  majstor rekao, ali nažalost nije stigao napravit, a meni se žurilo. Rekao mi je da ako bude problema da dođem. Vozio sam ga do 200km/h i nije bilo problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Najbolje je sve sam raditi, definitivno..Ja ne znam da li je i gore kod tebe tako, ali ovde ovi flamanci  bi i kamen pokvarili, za sta god da se obratis nekome, ne dobijes uslugu nikakvu, samo znaju da naplate...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Vise puta sam nesto napisao o balansiranju,posto sam vulkanizer skoro 20 godina ,pa nije tesko ponoviti.Mozda se na odredjenim brzinama osecaju vibracije koje nisu posledica balansiranja,ali samo balansiranje osim ublazavanja vibracija produzava radni vek gume,pa je vazno uvek balansirati oba tocka.@marko4522 je napisao za balansiranje zadnjeg tocka gs-a,radi se na automobilskoj masini samo treba odabrati pravi program za alu felne.@petartdm balanserka za motore odnosno flansa za balansiranje moto tockova takodje ima dva konusa koji stezu lezajeve i na njoj mozes balansirati tocak i rucno kao na stalku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 885 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Evo male dopune, upravo sam dosao sa male test voznje, posto za neki dan krecem prema Balkanu  :jee1:, do 150km/h nista ne primecujem, na 160 vec pocinju vibracije,a  na 180 koroman hoce da mi ispadne iz ruku...Sa starim gumama sam ga vozio do 230, isao je kao po sinama, ali to su bile fabricke gume,koje su balansirane...Moram naci neku radionicu da to sredim. Zalba napisana kawasakiju, bas me interesuje dal ce i sta ce da odgovore, uglavnom mene ovaj diler vise nece videti. Inace kad sam kupio motor imao sam jos jedan problem, cim stanem u gradu, temperatura se dize do maksimuma, ne budem lenj i proverim antifriz, i on naravno ispod minimuma >:(

 

Ps. Zorane, na gs-u nema potrebe da se balansiraju, on onako prirodno trese, sam od sebe  :lol3:

Veliki pozdrav, za 10-tak dana sam u prolazu jadranskom magistralom, mozda se sretnemo  :takoje:

 

Ako prolaziš kroz Trst, Rijeku ili slično javi se, pa se možemo vidjeti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Runaway hill
  • Motocikl: suzuki dl-650 L7

 

 

 ...probajte na balanserki za motore da dvaputa  izbalansirate istu  gumu(prvi put pa skinete i onda

prisrafite drugi put ) i ona ce oba puta pokazati razlicito .. zato ako imate mogucnosti balansirajte kod majstora koji to radi rucno ...Pozdrav !

Apsolutna glupost!!!!

Ako tocak skines sa masine i vratis na flansnu masine u istu tacku, pokazace 00. To je istina.

Dovodis ljude u zabludu, apsolutno je ispravno i jedno i drugo balansiranje, stim sto digitalno ima u sebi program koji dinamicki prati debalans i odstupanje piezzo senzorima i pri ubrzanju, sto moras se sloziti mala staticna masina nema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Da tako je,nemam odgovor zasto rade rucno a ne na balanserkama,ali znam da je stalak za rucno balansiranje od 30-ak eura  pa navise ,a samo flansa (osovina koja se montira na automobilsku balanserku da bi se na njoj radili moto tockovi)za moto tockove od  850 eura pa navise,zavisi za koju marku masine

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

 

 

 ...probajte na balanserki za motore da dvaputa  izbalansirate istu  gumu(prvi put pa skinete i onda

prisrafite drugi put ) i ona ce oba puta pokazati razlicito .. zato ako imate mogucnosti balansirajte kod majstora koji to radi rucno ...Pozdrav !

Apsolutna glupost!!!!

Ako tocak skines sa masine i vratis na flansnu masine u istu tacku, pokazace 00. To je istina.

Dovodis ljude u zabludu, apsolutno je ispravno i jedno i drugo balansiranje, stim sto digitalno ima u sebi program koji dinamicki prati debalans i odstupanje piezzo senzorima i pri ubrzanju, sto moras se sloziti mala staticna masina nema.

 

 

Ne, nije glupost, tako se radi provera izbalansiranosti, odnosno tačnost naprave za balansiranje. Ako su alat, il mašina, dobari, pri skidanju točka i vraćanja više puta  na različita mesta na alatu, tačno izbalansiran točak ne sme da pokaže debalans, jednako kao što mora da se debalans pojavi  uvek istom na istom mestu na obruču i u istoj težini bez obzira na kojoj poziciji na prihvatnoj osovini.

 

Mislim da na GP-ju gume balansiraju sa obicnim masinama kao iz louisa, znaci rucno.

Da tako je,nemam odgovor zasto rade rucno a ne na balanserkama,ali znam da je stalak za rucno balansiranje od 30-ak eura  pa navise ,a samo flansa (osovina koja se montira na automobilsku balanserku da bi se na njoj radili moto tockovi)za moto tockove od  850 eura pa navise,zavisi za koju marku masine

 

Elktronska mašina očitava 512 pozicija na obruču i  zasebno levu i desnu stranu točka i tako raspoređuje potrebnu balans masu, teoretski savršeno. Međutim, kao i svaka elektronika nije apsolutno pouzdana alatka  kao dobra mehanička a na trci nema popravnog. Preciznost svakog rotirajućeg alata zavisi od njegove statičke stabilnosti, odnosno mirnoće pri radu, recimo, strug koji nije stabilno pričvršen za pdlogu ima određenu nepreciznost zbog samo vibracija, isto je i sa balans mašinama. Gledao sam pre neki dan otvorenu hitek balanserku, menjan joj monitor, povukao sam rukom osovinu i celo kućište se uvija, pa pitam šta će ovo da balansira kad ni sebe ne drži kako treba. Postoji softver koji kompenzuje parazite ali...Nova balanserka se može kupiti FCO kupac u Beogradu za 750€ a ko što kaže Ivica, samo prihvat za moto točak ide od 850€, to govori mnogo. Dalje, postoji referentni teg ili disk koji služi za kontrolu i kalibraciju mašine, košta, retko ga kad ima u ponudi jer ga niko ne kupuje. Mašina ima neki svoj reset, postoji servisno kalibrisanje koje je potrebno činiti intervalno, retko ga ko radi, a takođe i fabričko pod posebnim uslovima i uz dozvolu, šifru itd, po rečima uglednog snabdevača vulkanizerskom opremom, nikom to ne pada napamet da radi. Iz navedenog nija teško zaključiti zašto se u GP-iju radi statički, ali sigurno ne na stalcima iz Luisa i sličnim već vrhunski napravljenim.

 

Preciznost statičke balanserke direktno zavisi od obrade, strug nije dovoljno tačan i u mašinstvu je izrada dela na njemu pripremna obrada za brušenje, od otpora u samim ležajevima, konstruktivnog načina  prihvata i njihovog izbora, odnosno, svaki prihvat mora da se prislanja na obradnu površinu felne a ne na liv, mesta za šrafove itd., nije dovoljno imati dva konusa, i na kraju, što je naj bitnije, balansiranje traži vreme i strpljenje da bi se dobila teoretska nula, pogotovu kad je potreban teg koji nije na celu meru, a tako je uvek.

 

Oslanjanje na ličnu percepciju, trese/ne trese, je iluzorno za zaključivanje da li točak treba, ili ne, da se balansira, ljudi voze podpumpane točkove do spadanja sa felne, jednostavno nije moguće osećajem primetiti debalans koji je uvek prikriven drugim vibracijama. Ovo je softver koji lako izbaci kolika je parazitna dinamička sila pri određenoj brzini na osnovu početnog debalansa.

 

http://www.calctool.org/CALC/phys/newtonian/centrifugal

 

Imam alat samo za BMW točkove, u perspektivi je i jedan univerzalni, uradio sam prototip al ima grešku od oko 2 grama, naj manji debalans koji sam premerio nakon već negde balansiranih točkova je bio 5,76 grama, obično su preko 10, većinom petnaestak, pa sam se zapitao, posumnjao u ispravnost, iako ga nikad nisu, niti će, ga ičije ruke osim mojih dodirnuti. Izvršio sam kontrolu napomenutu na početku, neki debalans je uvek iste težine i na istom mestu obruča  ma kako okretao felnu, prihvate, osovinu itd. Dobio sam odgovor, svaka elektronska mašina ima fore, jedna od njih je mogućnost definisanja tolerancije, drugim rečima, može se podesiti da toleriše ko zna koliko grama i ako se pdesi na recimo 20 grama, svaki točak će pokazati nule iz prve ili iz još jednog dodavanja tega, po rečima izvora, to rade i renomirani vulkanizeri, naročito kad je gužva.

 

Stereotip je da se moto točkovi ne balansiraju, ili da se to ne radi na zadnjem već samo na prednjem, tvrdnje proizvođača da su gume savršene i da je dovoljno samo poklopiti oznaku na gumi sa ventilom nisu tačne. Nedavno sam balansirao nove Metzelere, postavio po uputstvu i prekontrolisao uniformnost, ovalitet, sve dobro, predhodno utvrdio debalans golog točka, obe gume imaju po dvadesetak grama debalansa a beležio sam i mnogo više, a takođe i dobre ovalitete bez čijeg eliminisanja je balansiranje iako tačno, obesmišljeno, točak ide gore dole pri okretanju.

 

Tema bi mogla dabude znatno šira i sveobuhvatnija uz ilistracije slikama i klipovima, neki drugi put, hronološki linkovi gde ima dosta priče,( moje):

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/48482-balansiranje-tockova-na-skuteru-vazi-za-sve/?p=832773&fromsearch=1#entry832773

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/86520-paralever-modeli-kako-balansirate-zadnji-tocak/

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/52349-gume-za-enduro-motore-haidenau-k60-odmila-ih-zovemo-ajdesad/page-42#entry1372300

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/109027-balansiranje-guma/

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/89884-r1200gs-koje-gume/page-8#entry1776016

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/114334-f-800-gs-menjenje-gume-hitno/#entry1866895

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/35212-bmw-oil-heads-servisne-radnje/?p=1862828

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Upravo stigao odgovor iz kawasakija na moje pitanje dal je normalno da diler ne balansira gume....

 

Dear Gradimir, 

The normal practice is to replace the tyre and thereafter check the balance of the wheel. 

Please discuss this with your dealer if you experience any vibration in your bike due to unbalance of the wheel(s). 

Hope to have informed you sufficiently. 

Best Regards,

Caspar Westerman 

Dealer en Customer Support team 
Benelux Technical Service Section 

Kawasaki Motors Europe N.V. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Nazvao sam dilera, nisam pominjao ovaj mail, samo sam rekao da na vecim brzinama osecam vibracije, veoma je se zacudio i rekao da dodjem danas popodne da provere sta je problem..Idioti definitivno..

Javljam dalje odvijanje situacije

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja