Jump to content

Moto Zajednica

Nove gume, stari DOT.

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Lokacija: Novi Banovci
  • Motocikl: Bandit 1200, TDM 850TX

Poštovani,

 

Zamoliću Vas za konstruktivno mišljenje za sledeću dilemu: Da li uzeti gumu koja nije korištena, a starijeg DOT-a?

 

Primer: - 120/70-17   Dunlop GPR Q-10 H-index brzine DOT 4009

 

Da li je neko radio nešto slično i koliko je (ne)zadovoljan?

 

Zahvaljujem na pomoći.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Jednostavno,guma se stvrdne,izgubi elasticnost, nema gripa,proklizas,izgines i cao.Na nekim 125'icama,pa i ajde,ali cim je jace batali.Ako je enduraca za po blatu,onda moze bez problema.Ali na cb-ejku,ne bih savetovao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

I brze se potrose tipa za 5-10 000 km imas slikove.. Kupi svezije, dileri kazu da mogu stajati 5 god adekvatno skladistene bez gubitka svojstava, e sad..

Godinu, dve ajd, to nije nista, al 7 god, to je cini mi se malko previse..

(nisam vulkanizer, niti tehnolog, moj savet uzmi sa rezervom)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Flying wolf, 404 postova
  • Lokacija: Shenzhen / Hong Kong
  • Motocikl: R1200GS ; vespa px200e

Ne valjaju. Kako god da su cuvane stvrdle su se. Pricam iz licnog iskustva imao na motoru, nova guma, dot bio 2008, strasno... Nema tu drzanja, proklizava pri saltanju iz trece u drugu, a u krivini kao na skijama, to nije voznja, mucenje, a jos sto moze da izkliza i da svasta bude...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2454 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

...guma ti je prijatelju ko majonez... to što se kvari....  :ph34r:

pola Srbistana vozi polovne gume - to im je kul, to nema veze, al DOT na novoj gumi je presudan.

Svi McGuinessi i Hatcinsoni... :sampion:

 

Nisam tehnolog, ali se dam kladiti da je veća razlika među dva različita modela (dunlop vs michelin i sl.) nego među dve iste gume različitog DOTa.

Aj uzdravlje.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Runaway hill
  • Motocikl: suzuki dl-650 L7

...guma ti je prijatelju ko majonez... to što se kvari.... :ph34r:

pola Srbistana vozi polovne gume - to im je kul, to nema veze, al DOT na novoj gumi je presudan.

Svi McGuinessi i Hatcinsoni... :sampion:

 

Nisam tehnolog, ali se dam kladiti da je veća razlika među dva različita modela (dunlop vs michelin i sl.) nego među dve iste gume različitog DOTa.

Aj uzdravlje.

U pravu si za sve, nije lako kvarljiva roba. Ali kolika je razlika je razlika u ceni izmedju novog i starog dota, pomenute gume, 300 ili 500 din. Bolje onda svezija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Lokacija: Novi Banovci
  • Motocikl: Bandit 1200, TDM 850TX

 

...guma ti je prijatelju ko majonez... to što se kvari.... :ph34r:

pola Srbistana vozi polovne gume - to im je kul, to nema veze, al DOT na novoj gumi je presudan.

Svi McGuinessi i Hatcinsoni... :sampion:

 

Nisam tehnolog, ali se dam kladiti da je veća razlika među dva različita modela (dunlop vs michelin i sl.) nego među dve iste gume različitog DOTa.

Aj uzdravlje.

U pravu si za sve, nije lako kvarljiva roba. Ali kolika je razlika je razlika u ceni izmedju novog i starog dota, pomenute gume, 300 ili 500 din. Bolje onda svezija.

 

Razlika je 50-60 evra. Cena polovne gume starog dota je oko 40 evra. Cisto informativno.

 

Licno sam rezervisan povodom te price. Radije cu uzeti gumu i polovnu do 4 godine starosti nego takvu novu. Hteo sam da cujem misljenja ljudi koji su montirali takvu gumu.

 

Svakako, neka tema ostane otkljucana za dopunske informacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1699 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Ja sam montirao gume sa starim DOT-om.Ne sebi na motor vec kao vulkanizer,moja je preporuka nadji polovnu dobru do pet godina starosti nego novu nekoriscenu staru sedam ili osam godina.Polovna guma je vec "razgibana",a nova sa starim DOT-om,ukrtila od stajanja,a osim toga sada je pola sezone kupices gumu koju mozda planiras da vozis i sledecu sezonu a tada ce biti za jos godinu starija.Po cenama koje sam ja gledao mozes uzeti dve polovne  stare 3-5 god. za jednu novu staru 7-8g.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

ja sam danas namontirao polovnu iz 2012 pireli angel meka kao dusa odlicno drzi za 3000din kupljena na kp

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1217 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno

..... terao sada fagaras i taransalpinu sa BT016 iz 2006... skidao rubove sa gume sa punim koferom i tank torbom i nas dvoje na motoru... Ako je pravilno skladištena t.j. nije bila izložena u izlogu i bila na suncu 6-7 godina i košta 40ak eura kupuj i teraj...

Nova sa dot do dve godine je verovatno bolja ali košta duplo....

Ako imaš para kupi novu ako nemaš kupi tu sa starijim dotom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7070 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Evo jedna sveza slika od pre koji dan, juce stigli s mora iz Crne Gore, guma se sasvim lepo vozi,
u pitanju je polovnjaca koju sam prosle godine platio nesto ispod 3000din,
Pirelli Angel ST, dot 2011 , nas dvoje na motoru, plus prtljag, kofer  :) 
post-4596-0-29023000-1469298442.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4685 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

To sto su stare gume ne znaci da su tvrde. Treba pregledati gumu pre nego je kupis. Ali to se ne moze ako ti salju brzom postom. I mladja guma moze da bude tvrda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 175 postova
  • Lokacija: Beograd

Meni se na autu rascvetala nikad stavljena (nova) guma (rezervna) starog dot-a, nakon par minuta voznje. Sve zice izletele iz nje...

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Lokacija: Novi Banovci
  • Motocikl: Bandit 1200, TDM 850TX

Sve nove gume starog dota koje sam probao bile su kao kamen tvrde. Zato im je i ta cena.

 

Kupio sam na kraju polovne gume 110/80/70 michelin pilot sport DOT 2014 i 130 70 17 Dunlop DOT 2013. za nekih 70 evra.

 

110-je bukvalno kao nova. 130-ka je moje voznje dve sezone. Utisak u odnosu na Dunlop streetSmart koje su bile DOT 2012, kao da vozim motor sa 50 kg manje. Pre svega ulazak u krivinu. Stare gume iako su imale fenomenalnu saru i relativno ok DOT (2012), bile su kao kamen tvrde, sa jako losom upravljivoscu.

 

Moje iskustvo, nikako trvdu gumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Flying wolf, 404 postova
  • Lokacija: Shenzhen / Hong Kong
  • Motocikl: R1200GS ; vespa px200e

Opasno je deliti savete kako je guma 10 godina stara i dalje dobra ako se cuva na prav mestu.

Prvo, ko to moze da utvrdi istoriju cuvanja gume? I sta je to pravilno cuvanje gume? Koliko nas to zna? Ja znam dosta uvoznika koji i zimi i leti gume cuvaju ispod krova bez zidova, gotovo napolju, jedino sto ne kisnu, i to poznate uvoznike. Jesu li to adekvatni uslovi cuvanja?

Drugo, ko je to strucnjak da prilikom kupovine utvrdi dal je guma mekana ili tvrda? Mozda nekolicina, ne znam!

 

Opasno je deliti savete ovakvog tipa, na motoru imamo samo 2 gume, i kada sednemo na isti jednu glavu, ajmo se ne igrati tim stvarima.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2821 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Opasno ili ne to je stvar ličnog izbora.Neka Grof kaže sa čim sam ja išao na isto mesto gde i on isto ful natovaren.

Samo morate biti svesni šta stavljate na svoj motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 464 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Ja sam se jednom zeznuo I zarad ustede kupio prednju gumu nekoriscenu ali staru 7-8 godina. Na izgled je bila perfektna I mekana na dodir.

 

Posle par meseci voznje se deformisala pa sam je bacio I kupio  novu....

 

 

Vise I ne razmisljam o polovnim ili starim gumama. Jednostavno se ne isplati  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 219 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V-Strom

Neka svako uzme i odluci kako misli da treba. Samo par cm. gume imaju kontakt sa asfaltom toliko nas deli od PADA!!!

 

                                                                 Moj izbor su nove gume!!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7070 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Neka svako uzme i odluci kako misli da treba. Samo par cm. gume imaju kontakt sa asfaltom toliko nas deli od PADA!!!

 

                                                                 Moj izbor su nove gume!!!

Pa i te nove kad montiras i vozis vise nisu nove vec polovne,

na zapadu ima dosta ljudi koji imaju mnogo love pa menjaju gume svake druge-trece sezone posle neke smesne kilometraze,

i ne vidim zasto je problem kupiti takve gume?? nisu stare, nisu puno presle i imaju dobru saru.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Prof. dr. pametnjaković...

Postoji tačan razlog zašto "na zapadu" ljudi posle 2-3 godine gume skidaju i bacaju iako su možda prešli svega par hiljada na njima.

Taj je jednostavan, NE VALJAJU!

Istina je da se ne možemo porediti sa "zapadom" po tome da li imamo para za nove gume svake dvije godine ali ipak, trebalo bi da je jasno da smo sebi napreči, svojoj porodici, dječici i slično... Ako nema para da se motor vozi kako Bog zapovjeda, ispravan i siguran, o'ladi od njega. Nije to za tebe onda.

 

 

Moje iskustvo, (čak i sa skuterom) je, staro, plastično, ne vrijedi rizika, kupi novo i vozi...


P.S. ne treba porediti babe i žabe... jedno je guma stara 3-4 godine, a potpuno drugo guma stara 6-7-8 godina...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja