Jump to content

Moto Zajednica

Reparacija diferencijala na Moto Guzzi-ju

Recommended Posts

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: Moto Guzzi v35, vespa p200e,

Na mojem diferencijalu se pokidao jedan od sarafa koji drzi veliki zupcanik, i onda je polomio deklo diferencijala. Ja sam to ponovo smontirao, zavario deklo, ali nijesam zamijenio onaj veliki kuglicasti lezaj, jer sam vidio da nema vidljivih ostecenja...

Bilo je malo metalnih opiljaka koje sam oprao, poslije nekoliko dana voznje ispustio ulje. Nema nikakvih opiljaka, ali mi iz diferencijala ima nekakav zvuk kao iz diferencijala lade nive.... zuji

 

Sad mi pada na pamet da ga posaljem nekome ko ima iskustva da ga reparija, stavi nove lezajeve, fino ga podesi....

Ako uopste takav majstor postoji

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Nova Stara Pazova
  • Motocikl: R 25\2 , V 35 II , XS 650

Probaj " motogaraža" beograd Miloš Kanjo vozi i član kluba moto guzzi srbija. Ja imam ok iskustvo sa njim i sam vozim V 35ll . Poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova

Đuro, samo da te pozdravim i podignem gledanost).. Zamolio sam i druga đuntu da se uključi, možda ima savet.. Kao što sam ti rekao, na raspolaganju sam za logistiku, ako ga budeš slao za srbiju..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Đuro, samo da te pozdravim i podignem gledanost).. Zamolio sam i druga đuntu da se uključi, možda ima savet.. Kao što sam ti rekao, na raspolaganju sam za logistiku, ako ga budeš slao za srbiju..

 

Ne znam kako izgleda konkretni sklop, ali svaki FD je na isti kalup. Prvo treba naći razlog pucanja šrafa, potom prekontrolisti ose i trn kućišta jer posle varenja može vrlo lako da dođe do smicanja i nepravilnog naleganja zupćanika, a pitanje je kavi su i ostali ležajevi i kako je sve to bilo od ranije spregnuto, odnosno, podešeno, na neviđeno i nepoznato, toliko od mene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: Moto Guzzi v35, vespa p200e,

Hvala na interesovanju, vozim ga ja tako, ali bas je bucan, boki-m ga je provozao i definitivno je mnogo bucniji nego sto se cuje njegov v35...

Mogu ja promijeniti lezajeve i semering, ali sam mislio da ima neki majstor koji ima iskustva sa diferencijalom, koji ga moze i podesiti kada promijeni lezajeve. U svakom slucaju treba mi neko ko je to radio i prije i to uspjesno. 

Nijesam promijenio lezajeve vec ga samo dobro oprao, namontirao, ne pusta ulje, lako se okrece...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Kad sam bio u vojsci, kucista diferencijala su uglavnom pucala prilikom dizanja motora na zadnji tocak ( ili prilikom pokusaja dizanja ) . Vojni majstori su to varili, ali to nikad vise nije radilo kako treba. Jedino resenje je bilo novo kuciste il ceo nov diferencijal.  Kucista su pucala sa strane ( tamo gde se srafi zadnji amortizer, pa ukoso na dole . 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: Moto Guzzi v35, vespa p200e,

Trazio sam nesto po internetu, procitao neke manuale....

Vjerovatno cu ga u toku zime ponovo rastaviti, promijeniti lezajeve, pa da vidimo...

Mada sam nasao na ebay-u polovni kardan, ima i novi komplet zupcanika, mozda i potrosim koji euro vise pa zamijenim sve.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Ne znam koliko aktivno sad vozis motor, ali ako je toliko bucan il su lezajevi bas u Q ili nisi dobro sklopio (pretegnuto/nategnuto) no nije to poenta mog posta, nego sam hteo da kazem da se igras sa glavom, raspadanje lezaja u voznji i blokiranje zadnjeg pri 80-90-100 ne zelis....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ne znam koliko aktivno sad vozis motor, ali ako je toliko bucan il su lezajevi bas u Q ili nisi dobro sklopio (pretegnuto/nategnuto) no nije to poenta mog posta, nego sam hteo da kazem da se igras sa glavom, raspadanje lezaja u voznji i blokiranje zadnjeg pri 80-90-100 ne zelis....

 

Tako je, uopšte nije za zezanje.

 

Kad sam bio u vojsci, kucista diferencijala su uglavnom pucala prilikom dizanja motora na zadnji tocak ( ili prilikom pokusaja dizanja ) . Vojni majstori su to varili, ali to nikad vise nije radilo kako treba. Jedino resenje je bilo novo kuciste il ceo nov diferencijal.  Kucista su pucala sa strane ( tamo gde se srafi zadnji amortizer, pa ukoso na dole . 

 

Ako se nije čuo pre i sve sklopljeno tačno i jednako kako je bilo, sa sigurnošću da su svi ležajevi dobri,  naj verovatnije je došlo do zakrivljenja usled varenja i poremetile se ose, trn, može se to detektovati sa relativnom sigurnišću pred sklapanjem, tad džabe novi delovi. U svakom slučaju oprez ako se zujanje promeni pri daljoj vožnji. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Бокилић је у праву ако је све заварено како треба да буде, у оси. Ако је мало повукао вар то даје напон лежају  да бруји. У том случају се НЕ МОЖЕ наштеловати, ма шта му радио! (евентуално, неки МНОГО ДОБАР стругар да га " трнује " - обради на стругу (глодалици) и доведе у осу под условом да има места - меса за такву операцију)! Џаба ћеш мењати лежајеве. Ту је @đunta у праву.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: Moto Guzzi v35, vespa p200e,

Juce sam mijenjao ulje u diferencijalu

Rastavio kuciste da pogledam da nije slucajno nesto popustilo...nije bilo metalnih opiljaka, svi sarafi na mjestu, stegnuti, ulje cisto, usuo novo motul w80/140

dodao malo ceratec liqui moly aditiva, provozao krug od oko 5/6 km

 

Rekao bih da je malo tishi, oni visoki tonovi koji su se culi na oko 70km/h nema ih pola  ;)

Definitivno cu da probam da promijenim onaj veliki kuglicasti lezaj, jer kada ga vrtim u ruci oseca se da malo huchi, onaj iglicasti se ne cuje uopste. Na njemu nema oznake, pa cu morati da ga skinem kada budem trazio novi. A ja mislio da ce oznaka biti citljiva, pa da ga narucim, a da vozim dok ne stigne...

 

U svakom slucaju sam pazljiv u voznji, diferencijal jeste bucan ali rekao bih da to i nije previse opasno po eventualni pad ili neko blokiranje tocka jer se okrece bas lako...

Videcemo sta ce biti na kraju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Juce sam mijenjao ulje u diferencijalu

Rastavio kuciste da pogledam da nije slucajno nesto popustilo...nije bilo metalnih opiljaka, svi sarafi na mjestu, stegnuti, ulje cisto, usuo novo motul w80/140

dodao malo ceratec liqui moly aditiva, provozao krug od oko 5/6 km

 

Rekao bih da je malo tishi, oni visoki tonovi koji su se culi na oko 70km/h nema ih pola  ;)

Definitivno cu da probam da promijenim onaj veliki kuglicasti lezaj, jer kada ga vrtim u ruci oseca se da malo huchi, onaj iglicasti se ne cuje uopste. Na njemu nema oznake, pa cu morati da ga skinem kada budem trazio novi. A ja mislio da ce oznaka biti citljiva, pa da ga narucim, a da vozim dok ne stigne...

 

U svakom slucaju sam pazljiv u voznji, diferencijal jeste bucan ali rekao bih da to i nije previse opasno po eventualni pad ili neko blokiranje tocka jer se okrece bas lako...

Videcemo sta ce biti na kraju

druže, prekontroliši gumu, da nije ona bučna.....Baci pogled na zadnju gumu....ako je neravnomerno istrošena  u "smrečicu", onda je guma razlog i ne diferencial.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: Moto Guzzi v35, vespa p200e,

Nije gu

 

 

Juce sam mijenjao ulje u diferencijalu

Rastavio kuciste da pogledam da nije slucajno nesto popustilo...nije bilo metalnih opiljaka, svi sarafi na mjestu, stegnuti, ulje cisto, usuo novo motul w80/140

dodao malo ceratec liqui moly aditiva, provozao krug od oko 5/6 km

 

Rekao bih da je malo tishi, oni visoki tonovi koji su se culi na oko 70km/h nema ih pola  ;)

Definitivno cu da probam da promijenim onaj veliki kuglicasti lezaj, jer kada ga vrtim u ruci oseca se da malo huchi, onaj iglicasti se ne cuje uopste. Na njemu nema oznake, pa cu morati da ga skinem kada budem trazio novi. A ja mislio da ce oznaka biti citljiva, pa da ga narucim, a da vozim dok ne stigne...

 

U svakom slucaju sam pazljiv u voznji, diferencijal jeste bucan ali rekao bih da to i nije previse opasno po eventualni pad ili neko blokiranje tocka jer se okrece bas lako...

Videcemo sta ce biti na kraju

druže, prekontroliši gumu, da nije ona bučna.....Baci pogled na zadnju gumu....ako je neravnomerno istrošena  u "smrečicu", onda je guma razlog i ne diferencial.

 

 

 

 

 

Nije guma

Ovi zvukovi su se pojavili poslije problema sa diferencijalom

Gume su nove

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Mozes probati, dignes motor na nogare ( ako treba podmetnes neku dasku pod njih ) tako da ti zadnji tocak bude u vazduhu pa okreces tocak i pokusas da lociras iz kog dela diferencijal;a dolazi taj zvuk.  Ili upalis motor i ubacis u prvu il drugu brzinu da se tocak okrece, a ti slusas. Ima i stara majstorska fora, uzmes veliki srafciger pa vrh naslanjas na kuciste, a na drsku naslonis uho i slusas. Onda pomeras vrh po kucistu diferencijala i nadjes gde je zvuk najjaci - tu je problem . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

U diferencijalu ima više ležajeva i zupčanika na jednom mestu i jako je teško locirati izvor zvuka, verovatno iskustveno može. Ako već sumnjaš na veliki ležaj, isperi ga skroz i zavrti, tad se čuje dal ronda. Gusto ulje i pogotovu dodati LM blagotvorno deluje pa je to razlog utišavanju. Ponavljam, ako je sve vraćeno identično ko što je bilo, nema mnogo mudrolije, ili je kućište usled varenja izvitopereno pa su ose ispomerane i dolazi do košenja pa se  negde  nešto napije, obično ležaj, ili  pri ponovnom sklapanju nešto nije dobro spakovano ili podešeno, prvenstveno zazor odnosno spregnutost ležajeva, opet prvenstveno tog velikog. Ako je ležaj malo načet, dovoljno je tek mrvica da drugojačije gazi pa da se pročuje. Verenje mehaničkih sklopva nije ni malo jednostavno u tehničkom pogledu, nekad je potrebno sklop ladili ili grejati, da bude sklopljen ili fiksiran nekako itd, a sve da nebi došlo do deformacije usled temperature, nekad jednostavno nije moguće varenje iako zavareno. U svakom slučaju je potreban dobar pregled dal se sve gađa kako treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova

Zadnje pločice sam lepio,bilo je brže, i nisam nešto puno gledao u njih nakon toga, koče normalno.. Ako stignem pregledaću ih kako sada izgledaju posle par hiljada.. Raspitujem se za drugo kućište diffa i ležaj... Važi ti ponuda za delove iz engleske, ako nađeš nešto povoljno, možda uskoro drugar dolazi pa ti i donese za pg..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja