Jump to content

Moto Zajednica

greska sa uljem -pomoc-

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: HONDA VFR 800

Pozdrav, napravio sam gresku ali nisam bio svestan. Ovako, U pitanju je hyosung gt650r iz 2005, na cepu mu pise da treba sipati 10w40 ulje i ja sam tako i uradio. Sipao sm neki motul 10w40 ali ne znam koji. Medjutim skidao sam deklo i slucajno prosuo jedno 200g. Kada sam vracao deklo bilo je kasno i falilo mi je tih 200g ulja. Posto sam izgoreo dolijem neko ulje 15w40 ali je izgleda bilo za automobile. I u pocetku je sve bilo ok, posto sam tek sastavio motor nisam pravio neke velike ture nego lokalna voznja i ne veliki gas. Prva stvar koja mi je bila sumljiva jeste bio menjac kad se ugreje masina tesko sam pronalazio brzine. Medjutim kad se ohladi motor sve je ok. Tad sam shvatio da sam zeznuo stvar i slabije poceo da vozim. Medjutim odem jedno 20km i pocne lanac u motoru da mi se cuje, odem do majstora i on mi kaze uljni spaner u motoru ne doteze lanac dovoljno i da se taj mali lanac cuje.E sad moje pitanje , dali sam nesto zajebao, znam da trebam da izbacim to ulje i da sipam drugo, mozda pre toga i da operem masinu(pre sipanja novog ulja), ali najveca moja briga je dali sam pojebao nesto i koje ulje sipati, sve sto sam pronasao o ovom motoru , pise da ljudi sipaju 10w40 . i ja sam sipao 10w40 i pre otvaranja dekla bilo je sve ok. Nisam puno presao sa ovim uljem ali to se desilo pocetkom godine (zajebancija sa deklom) i do sad nisam imao probleme tek sad pre jedno nedelju dana. Neko mi kaze da sipam 15w50 ali kao najbolje bi bilo 10w50. Ako neko ima neki savet sta bi trebao da sipam i ako je ko imao slican problem , ali najveca moja briga je dali moram da otvaram motor, znam da necu znati dok ne sipam novo bolje ulje ali trenutno nemam love da to uradim. Ali izgorecu dok ne skupim lovu. hvala svima u napred

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Postoji šansa da je nešto stradalo. Nemoj više ni da zaverglaš motor, jer su šanse da svaki put napraviš sve veću štetu. Nemoj otvarati agregat, nego kupiš motul 5100 ili 7100 (Gradacija nije toliko bitna, ali se kod nas ljudi još uvek drže gradacije kao najbitinijeg faktora kod ulja, što je glupost), zameniš filter ulja.
Ja koristim 5100 na SV, pa sam zato njega prvog napisao, jer je agregat po licenci, mada ne mora da znači da su tolerancije iste.

Upališ motor i brzo ćeš saznati šta se desilo i da li. A opcije su od 0€ do xxx€. Samo nemoj više paliti motor nikako!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: HONDA VFR 800

Nemoj da te mnogo zbunjuju cifre 5-10-15w40-50, nije to toliko bitno koliko da je ulje za MOTOCIKL i da ne mešaš ulja.

Ja bih odmah otišao do motora i prosuo ulje. I lepo ne voziš dok ne kupiš novo. A stvarno ne verujem da je to toliki trošak 3l ulja i filter? Ovamo sa tom smešom rizikuješ generalku?

Da sad i ja to znam :) Treba mi oko 4l ulja i to je oko 5000 din plus filter. Nije velika cifra ali nemam trenutno i hocu da poludim dok ne zamenim ulje. Da naravno izbacio sam to ulje i delovalo je ok nije kao gel ili tome slicno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: HONDA VFR 800

Postoji šansa da je nešto stradalo. Nemoj više ni da zaverglaš motor, jer su šanse da svaki put napraviš sve veću štetu. Nemoj otvarati agregat, nego kupiš motul 5100 ili 7100 (Gradacija nije toliko bitna, ali se kod nas ljudi još uvek drže gradacije kao najbitinijeg faktora kod ulja, što je glupost), zameniš filter ulja.

Ja koristim 5100 na SV, pa sam zato njega prvog napisao, jer je agregat po licenci, mada ne mora da znači da su tolerancije iste.

 

Upališ motor i brzo ćeš saznati šta se desilo i da li. A opcije su od 0€ do xxx€. Samo nemoj više paliti motor nikako!

Da to su maltene iste masine , izbacio sam ulje i ne palim ga vise, po savetima trebao bi da sipam motul 5100 i treba mi oko 4l i naravno filter, videcu da uzmem i ono za pranje motora pa neka sa njim odradi par min, samo da nije nesto crklo i da ne moram da otvaram motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

 

Nemoj da te mnogo zbunjuju cifre 5-10-15w40-50, nije to toliko bitno koliko da je ulje za MOTOCIKL i da ne mešaš ulja.

Ja bih odmah otišao do motora i prosuo ulje. I lepo ne voziš dok ne kupiš novo. A stvarno ne verujem da je to toliki trošak 3l ulja i filter? Ovamo sa tom smešom rizikuješ generalku?

Da sad i ja to znam :) Treba mi oko 4l ulja i to je oko 5000 din plus filter. Nije velika cifra ali nemam trenutno i hocu da poludim dok ne zamenim ulje. Da naravno izbacio sam to ulje i delovalo je ok nije kao gel ili tome slicno

 

Kako 4, toliko su izmenili dekle agregata? U SV prve generacije ide 2,7 l kad se menja i filter. Znači uvek. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Nemojte bespotrebno tripovati čoveka!!! Jedina nuspojava prilikom sipanja automobilskog ulja novije generacije može biti EVENTUALNO blago proklizavanje kvačila i ništa više...

 

Loš rad menjača kad se zagreje mašina u principu može da bude uzrokovan uljem - jednostavno da konkretno ulje ne odgovara konkretnom motoru. Kod mene na Cagivi na primer, Motul se katastrofalno ponaša (probao 5100 i 7100), Bardahl drastično bolje (probao XTM Synt i XTC C60), a Eni (bivši Agip koji i fabrika preporučuje) radi najbolje - govorim o osećaju na menjaču i trajanju ulja... Pošto Eni ne mogu redovno da nađem, već duže vreme koristim Bardahl i to je to... Kod nekih drugih motocikala Motul radi fantastično itd...

 

To što se čuje neki od lanaca u motoru, nema apsolutno nikakve veze sa 200 ml dodatog ulja, pa kakvo god da je sipao, niti će mu promena ulja u tom smislu bilo šta doneti...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Nije problem u sipanju drugačijeg ulja. Problem je u tome što je pomešao dva ulja. Mineralna ulja nije problem mešati, ali polusintetička i sintetička međusobno može da bude problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Drugar pomešao na KX80 svojevremeno mešavinu napravljenu sa MOTOREXOM i MOTULOM (1-2 litra mešavine u rezervoaru bilo on sipao novu sa drugim uljem). Za tu trku je pozajmio motor koji nije bio plav unutra jer ovaj nije stigao da se reši za jednu noć! ;)

Kada smo u čepu pomešali po malo, nije se sjedinilo...
Slažem se da je dvotaktno ulje nešto drugo ali evo ličnog iskustva sa mešanjem sintetičkih ulja.

P.S. Mi maziva malo olako shvatamo i većina nas tu pliva u mutnoj vodi, i ja takođe sa većinom (čast izuzecima). Ja znam onoliko koliko su me na faxu naučile knjige i profesori, što nije mnogo, ali je bilo reči o (ne)mešanju maziva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

^ naravno prica o mazivima je kompleksna, ali siguran sam da je na na tih 2,5l dodao i 200ml long life-a ne bi nastao neki problem...Osim ako motor ne teras do krajnjih granica 2h....

I nemoj da ispiras motor, dovoljno je zamena i nov filter ako je problem do ulja...Mislim ti ne znas ni sta si sipao prvi put osim da je Motul 10-40...Koliko si uopste presao sa tim motulom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: HONDA VFR 800

Stvarno hvala svima ,probacu da odgovorim sa jednom porukom da ne citiram sve. Nisam sa ovim uljem presao mnogo ali tacnu kilometrazu ne znam. Oko 200km mozda malo jace , bez divljanja i velikih obrtaja.I to sve po lokalu nikakva velika kilometraza u cugu. Do 8 rpm i mislim da nisam presao 130 km na sat.Moguce je da je majstor samo na uvo pogresio u dijagnozi i nadam se da je samo problem u viskoznosti ulja.Filter nisam menjao zato sto je motor kad sam zamenio ulje bio jos u fazi popravke i skoz sam zaboravio na filter.Ulje koje sam izvadio ne deluje lose niti smrdi niti izgleda kao neki mulj.I ja sam mislio da nije problem u 200g ali izgleda da jeste.Mozda je ovo samo uzrok jer sam pomesao ulje za automobile. Verovatno da je u pitanju honda , yamaha ,suziki... nebi se nista desilo ali posto je hyosung, verovatno da mu sve smeta.Nemam nekih ozbiljnih problema sa menjacem, jedan put se desilo kad sam ga vozio po gradu kreni stani i bilo je jako toplo taj dan i jednostavno nisam nalazio brzine. ali cim se motor ohladio sve je bilo ok. u motor staje oko 3,4l ulja . Nazalost ne secam se koji je motul bio ali bio je za motore 10w40 i mislim da je 1l kostao oko 1000 din.Davno je bilo i ne secam se ali tad kad sam ga sipao motor je bio tih ,menjac radio super. Kasnije sam skidao deklo , prosuo ulje i dodao tad sta sam nasao jer sam izgoreo vise. Mene samo brine da nije nesto crklo i da necu morati da otvaram masinu. Verovatno cu za dan dva zameniti ulje i filter pa.... boze moj, napisacu sta se desilo dobro ili lose

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: HONDA VFR 800

Zbog čega si skidao deklu?!?

zbog bendixa na alnaseru, kod njega je to odvojeno. Pa ga ne namestim iz prvog puta nego iz ???? i sjebem zube na alnaseru,sad malo krlja ali upali, kad si sam svoj majstor to tako ide.Mada ne mogu da naplatim stetu kad nesto zajebem mada bi trebao :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: HONDA VFR 800

I zamenio sam ulje, i filter, sipao motul 5100 10w40, i prvi dan se culo  ali dosta manje, medjutim provozao sam ga malo i sad se zvuk skroz izgubio.Masina je tiha, brzine se lepo menjaju sve je ok, hvala svima jos jednom, pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: HONDA VFR 800

Nadam se da će svi učesnici komunikacije pročitati.

Drago mi je za rezultat.

hvala, da ovo bi trebalo da bude lekcija , da niko ne ponovi ili uradi kao ja. Bilo je glupo sa moje strane ali desava se.Zurio sam i nisam bio strpljiv i moglo je da me kosta mnogo vise

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Drago mi je da si rešio problem. I nadam se da oni koji su mislili da 200 gr ulja ne pravi problem kad se pomeša, sada imaju malo drugačije mišljenje.

Pozdrav i srećno vozanje!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 517 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250

Ja i dalje mislim da 200 grama ulja ne može da napravi problem. Makar da je i zejtin sipao, možda da je benzin sipao ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Nadam se da će svi učesnici komunikacije pročitati.

Drago mi je za rezultat.

 

Ja isto i dalje prosto ne verujem da je zbog 200g na 3.2l posto rece da mu staje 3.4l...

 

Mora da je ulje u motoru vec bilo "krs" i drugo ulje ga je samo jos "razbilo"...

 

No bitno da je kolega resio problem. Ostalo je teorija, ali u sustini ulja ne treba mesati, posebmo sint i mineralna.... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: HONDA VFR 800

Drago mi je da si rešio problem. I nadam se da oni koji su mislili da 200 gr ulja ne pravi problem kad se pomeša, sada imaju malo drugačije mišljenje.

 

Pozdrav i srećno vozanje!

hvala,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: HONDA VFR 800

 

Nadam se da će svi učesnici komunikacije pročitati.

Drago mi je za rezultat.

 

Ja isto i dalje prosto ne verujem da je zbog 200g na 3.2l posto rece da mu staje 3.4l...

 

Mora da je ulje u motoru vec bilo "krs" i drugo ulje ga je samo jos "razbilo"...

 

No bitno da je kolega resio problem. Ostalo je teorija, ali u sustini ulja ne treba mesati, posebmo sint i mineralna.... 

 

i ja sam mislio da se nece nista desiti, pogotovo sto sam izbacio staro ulje i sipao novo ali eto. i sad ga naj normalnije vozim, menjac odlicno radi nema metalnog zvuka....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: HONDA VFR 800

Ja i dalje mislim da 200 grama ulja ne može da napravi problem. Makar da je i zejtin sipao, možda da je benzin sipao ...

Pa dobro, ali motorima je ulje sve,viskoznost ulja verovatno nije bila dobra i to je napravilo zurku u masini. Mozda da je honda , yamaha .... u pitanju ovo se i ne bi desilo, ali kod mene jeste

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja