Jump to content

Moto Zajednica

Sta kad se upali lampica za temperaturu?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: nis
  • Motocikl: kawasaki kle 500

Posto i na motoru i u autu imam samo lampicu za temperaturu zapitah se sta raditi u slucaju da se upale?Zna li ko pravilan postupak da se prodje sa sto manje stete u tom slucaju a idu vrucine pa nije na odmet a ponovo zlu ne trebalo..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Ako se upali lampica za temperaturu, ugasiti agregat i sacekati da se ohladi. Dok je vruc agregat NIKAKO ne otvarati cep na hladnjaku ili ekspanzionom sudu (izgorece vas vrela para i tecnost pod pritiskom). Posto se skroz ohladio, moze se videti nivo tecnosti u posudi i doliti ukoliko nedostaje. Proveriti da nije neko crevo puklo. Ako je sve ok, nastaviti sa voznjom, polako, do kuce ili majstora posto se ispravnom agregatu ovo nece desiti. Ako se u toku voznje opet dogodi za npr 10min,ponoviti proceduru sa hladjenjem, ali ako ne mora ne treba dalje voziti. Naj verovatije vam ne radi, termodavac, ventilator ili vodena pumpa. Moze da pukne i crevo i kais vodene pumpe na kolima.

Mene su stariji i pametniji vozaci ovako posavetovali, ne mora biti tacna i ispravna procedura, uzmi je sa rezervom, meni je 1 posluzila i nije bilo posledica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

И обавезно оставити контакт да би вентилатор вртео и хладио мотор.

И наравно,боље је ставити мотор у хлад него на сунце и ужарени асфалт.

 

Ако ми почне дизати температуру у граду и гужви ја превентивно пробам са "протеривањем" на отвореном да га расхладим мало.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

Al su vam saveti boli glava.... :)......u principu je najvaznije znati zasto se motor pregrejao pa na osnovu uzroka odrediti kako postupiti...na primer ako iz nekog razloga se ne ukljuci ventilator tad je cak i stetno stati i ugasiti motor vec je bolje voziti sto brze sa manjim gasom da vetar ohladi antifriz u hladnjaku samim tim i motoru........dok recimo ako zaglavi termostat tad dalja voznja nema nikakvog efekta nego ce jos vise pregrejati motor jer antifriz ne cirkulise.....postoji jos milion varijacija......otkaz pumpe za vodu,manjak rashladne tecnosti,pucanje creva,vazduh u sistemu...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Posto sam imao (ne)srecu da mahom vozim starija vozila koja po letnjim vrucinama u guzvama i uzbrdicama tesko uspevaju da se ohlade ako cekam da termodavac ukljuci, obicno sam dodavao rucni prekidac od termodavaca da bih ja mogao da ukljucim malo ranije ventilator kada udjem u kolonu ili uzbrdice pod teretom ili tako nesto. Desavalo se da mi nikada ne zatreba jer termodavac ostaje i radi svoj posao, ali desavalo mi se na jednom golfu da bas bude od koristi i volim da imam taj dodatak jer potrebno je samo negde smestiti prekidac i provuci parce kabla po termodavaca. Postoje i prekidaci sa diodom na 12v pa dioda svetli kada upalis sam vent ili ga upali termodavac pa tako i znam da li se i kada ukljucio vent.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Dobra pomoć na autu je uključiti grejanje na maksimum.Pod uslovom da ima tečnosti.To najbolje pomaže kod zaglavljenog termostata

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Preko trideset godina vozim motore i jedini put kad sam video temp lampicu da svetli je kad sam je testirao da li radi, spojim davac na masu... jednom probao!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Al su vam saveti boli glava.... :)......u principu je najvaznije znati zasto se motor pregrejao pa na osnovu uzroka odrediti kako postupiti...na primer ako iz nekog razloga se ne ukljuci ventilator tad je cak i stetno stati i ugasiti motor vec je bolje voziti sto brze sa manjim gasom da vetar ohladi antifriz u hladnjaku samim tim i motoru........dok recimo ako zaglavi termostat tad dalja voznja nema nikakvog efekta nego ce jos vise pregrejati motor jer antifriz ne cirkulise.....postoji jos milion varijacija......otkaz pumpe za vodu,manjak rashladne tecnosti,pucanje creva,vazduh u sistemu...

U gradskoj guzvi (kada su i najveci rizici da dodje do pregrevanja) tesko je "voziti brze" i hladiti prirodnom cirkulacijom. Manje sam strucan, nisam mehanicar, moj savet treba uzeti sa rezervom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

 

Al su vam saveti boli glava.... :)......u principu je najvaznije znati zasto se motor pregrejao pa na osnovu uzroka odrediti kako postupiti...na primer ako iz nekog razloga se ne ukljuci ventilator tad je cak i stetno stati i ugasiti motor vec je bolje voziti sto brze sa manjim gasom da vetar ohladi antifriz u hladnjaku samim tim i motoru........dok recimo ako zaglavi termostat tad dalja voznja nema nikakvog efekta nego ce jos vise pregrejati motor jer antifriz ne cirkulise.....postoji jos milion varijacija......otkaz pumpe za vodu,manjak rashladne tecnosti,pucanje creva,vazduh u sistemu...

U gradskoj guzvi (kada su i najveci rizici da dodje do pregrevanja) tesko je "voziti brze" i hladiti prirodnom cirkulacijom. Manje sam strucan, nisam mehanicar, moj savet treba uzeti sa rezervom.

 

 

U tom slucaju treba gledati da se nekako pobegne iz guzve,neka bocna ulica i sl.......a ako si bas zaglavljen,paljenje grejanja i ventilator na maksimum....dosta moze a pomogne ako se u kolima ima neka tecnost,voda ili sok....polijes po hladnjaku i za kratak period snizis temperaturu motora kad je kriticno...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja