Jump to content

Moto Zajednica

Čime čistiti i održavati felne na motorima

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 1250 S

K2 imas na Nisovim pumpama ali pogledaj i na KupujemProdajem, mozes dosta povoljno da nadjes.

Ja za felne koristim onaj Axcel koji su vec pominjali u temi ili petrolej a za lanac iskljucivo petrolej i onda ispuskiram lanac, ne znam sta bi lancu moglo da se desi puskiranjem. Ne koristim one puske kao perionicama nego oni nastavci za bastensko crevo tako da ne znam kako bi to moglo da naskodi lancu, i naravno suva krpa pa voznja da se ugreje pa onda sprej ili ulje i ostavim ga par sati ili preko noci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1699 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Ako staviš Axel na far, a imaš skuter i još usput si bezobrazan klinac - e onda plačeš ovde da te stariji brat ne razbije.

Hahahahaha                                                                                                                                                                                                                                  Aluminijum bez problema moze sa sonom kiselinom,naprskas malo istrljas cetkicom i isperes crevom sa dosta vode

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

 

 

Takodje sam imao isti problem sa felnama i traverznom, nerviralo me je samo tako.

 

raznorazne hemije su odradile svoje

DSC_0693.jpg
 
usledilo je smirglanje, farbanje pa lakiranje

DSC_0697.jpg
 
Od tada mozes kako hoces, nema greske  ;)

 

 

K2 Arka je bezbedna za plastiku, gumu, farbane i hromirane delove, drugi njihov preparat je namenjen za pranje aluminijumskih felni. Hromiran točak, sa unutrašnje strane je ogledalo, pran je nekim sredstvom u perionici, prvi put vidim da su žice na BMW-u zarđale, pitanje je kako sve to vratiti u lepo stanje. Lanac i legure aluminijuma su različiti.

 

IMG_20160119_120407_zpsxuhzf7ff.jpg

 

IMG_20160129_201810_zpsrdvjte9l.jpg

 

IMG_20160204_123323_zpsgsngwifg.jpg

 

 

 

Ajde bre Mile što si taki',sve se može dovesti u red,zarđale žbice,pih.....nek' prskaju ljudi čime stignu moraju i majstori od nečeg da žive :takoje:

 

 

Vala, i to što kažeš, što se praviti pametnijim.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!

Poslušao vaše savete i kupio K2 Felix. :sampion:

Činimi se da je Akra više za održavanje lanaca i agregata,pa sam se odlučio da prvo probam sa ovim K2 Felixom(koji je isključivo za felne) i sad čekam neki normalan dan bez kiše pa da se bacim

na posao.Naravno da ću da prijavim šta je ispalo od akcije :stabre:

Svima sam zahvalan koji su su učestvovali i komentarisali moj post. :takoje:

Djunti velika zahvalnost za : Ima odmašćivača koji su neutralni za bilo koji metal, daću ti ja u krajnjoj liniji, a za finalno čišćenje, završni izgled i zaštitu imaju Autosol paste. :care: 

 

 

Pozdrav svima :BMW2:  :BMW2:  :BMW2:

 

 

post-21377-0-59530300-1455373432.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

:dobrodosli2: . Tek se danas setih problematike:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/72126-poliranje-felni-potrebna-elasticna-sajla/

 

Inače se razlikuje postupak za natur aluminujum i legure ili eloksiran koji se ne tretira abrazivima već samo namenski finom mažom. Za pranje celog motora trenutno koristim potuno ne škodljivo sredstvo, BMW R1200GSA WC:

 

IMG_20150710_111902_zpsrw1fucm3.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

U stvari je Liquid Cooled pošto se voda više ne koristi za hlađenje. Točkovi od LC-a su teški za održavanje zbog rešetkaste glavčine a i same površine koja je kao embosirana, ogrebotine tek nemam predstavu kako će se popravljati, vlasnicima preporuka da ih paze i ne zapuste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 108 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: gsxr 750 k8

kad ocistis felnu tocak, nanesi turtle wax, prljavstina se teze hvata, a ciscenje je mnogo lakse.

samo se prebrise prasina suvom krpom ukoliko nema masnoce od lanca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!

kad ocistis felnu tocak, nanesi turtle wax, prljavstina se teze hvata, a ciscenje je mnogo lakse.

samo se prebrise prasina suvom krpom ukoliko nema masnoce od lanca.

Da li bi ovako nešto poslužilo umesto turtle waxa ? Nemam lanac(kardanski prenos je na motoru) :BMW2:  :BMW2:  :BMW2:

post-21377-0-21995700-1455586628.jpg

post-21377-0-96809200-1455586640.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sve paste i voskovi većinom sadrže abrazive u nekoj količini i finoći, retko se nalaze bez njih i koji su čista zaštita i daju neku sjajnost. Za prvo osveženje mora nešto sa abrazivom da očisti i izglača površinu, koristi se po potrebi nakon nekog vremena i kad je to nužno, prečesto poliranje dovodi do tanjenja bilo laka, bilo nekog zaštitnog sloja i ispošćivanja i matiranja. Koliko znam oba pomenuta voska sadrže abrazive.

 

Svaka površina traži namensko sredstvo mada je bilo koja politura činkovita, doduše ne u punom efektu kad se koristi za gde nije namenjena. Autosol ima paste za sve metale, koristim ih sve, imaš ih u Louis-u.

 

Zanimljiv je taj carnauba vosak koji je životinjskog porekla, nisam znao da se može koristiti u auto kozmetici, uobičajana je upotreba parafina i keramike. Tečni vosak koristim redovno, poslednji post, (al lete godine, zaboravih na ovu temu):

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/51565-pranje-motorcikla-moj-nacin/?p=1018773

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Mala ispravka: carnauba je biljnog porekla.

 

Koji  beše  potiče iz ušiju govedarica, topi se na 120°C, jako tvrd kad se utrlja u pod recimo, kod nas nikad nisam mogao da ga nađem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 286 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: BMW F800ST Honda NX 250

Karnauba palma (poreklo: Brazil) je izvor za ovaj vosak.

Ja ga koristim odavno za zaštitu drvenih drški na lovačkim noževima.

 

I da. Naravno da toga nema kod nas.

Šta će nama to ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!

A može li ovo kao zaštita posle pranja :zbunjen:

TEČNI VOSAK SA TEFLONOM 500ML

 

Orginalni tečni vosak sa teflonom.

Izuzetna odbojnost na vodu i zaštita od raznih zagadjivača.

Kombinacija najboljih voskova sa PTFE fluoro polimerima.

Pruža visoki sjaj i izvanrednu zaštitu od klimatskih uticaja i raznih zagadjivača.

Idealan za sve tipove farbi uključujući i metalik.

 

ili ovo:

TECNI VOSAK ZA POLIRANJE 500ML

 

Mešavina najboljih voskova za maksimalno čišćenje i zaštitu.

Ultra fini puderi uklanjaju sitne ogrebotine i oštećenja.

Nano-tehnologija vezuje sintetičke polimere na molekularnom nivou formirajući neverovatno sjajni i dugotrajni finiš

 

ili ipak možda ovo:

TECNI POLIR U BOJI ,TAMNO PLAVI + CHIPSTICK,500ML

ima za više boja(ova bi meni odgovarala)

 

Tečni vosak za poliranje u boji sa korektorom za ogrebotine.

Popunjava manje ogrebotine i poboljšava boju vozila.

Vrhunski sjaj na svim ofarbanim površinama.

Chipstick štiti metal i izdržava 25 pranja.

Boja-tamno plava.

 

:BMW2:  :BMW2:  :BMW2:

post-21377-0-66565800-1455670428.jpg

post-21377-0-79590400-1455670536.jpg

post-21377-0-23784800-1455671225.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

 

Mala ispravka: carnauba je biljnog porekla.

 

Koji  beše  potiče iz ušiju govedarica, topi se na 120°C, jako tvrd kad se utrlja u pod recimo, kod nas nikad nisam mogao da ga nađem.

 

 

Ne Mile,potiče sa listova brazilske palme Corypha cerifera .

 

Tačka topljenja mu je 80 do 87 C a sastoji se od smese estera normalnih alkohola i masnih kiselina sa parnim brojem ugljenikovih atoma (preovladavaju spojevi sa C32 i C34)

 

Nepropustan  za vodu,tvrd i visoke tačke topljenja idealan je sastojak za pastu za poliranje i zaštitu automobila ili lakiranih površina....

 

Ouricuri vosak ima skoro isti sastav kao i Carnauba i takođe je od neke brazilske palme...

 

Pčelinji vosak ima vrlo sličan sastav samo što esteri hidrolizom daju kiseline i alkohole reda C26 i C28 pa zbog toga ima i nižu tačku topljenja.60- 80 C.Može se upotrebiti umesto Carnauba voska....

 

 

Hvala, svojevremeno sam radio drveni eko stambeni objekat i nisam mogao da dođem do Carnaube al mi neko, il nešto, provuklo kroz glavu da je životinskog porekla i da može u Budimpešti da se kupi u natur radnji, pa sam koristio druge sastojke.

...........................

 

@Kowalski, sve je prihvatljivo. Takođe mi se sviđa koji je u posličnoj boji podloge, neće on da prekrije skroz ogrebotunu gde nema boje, ali one koje nisu progledale dosta dobro učini ne uočljivim a celoj površini nekako da vizelno dubinu. Samo da te upozorim da bilo šta od tih sredstava ne sme na kočioni disk a ni ne brišu se baš tako lako. Tečni vosak ala onaj K2 bi trebao da bude kao Mafrin koji ja koristim, pri zagrevanju kočnica nestane sa kočećih površina, tako su projektovana ta sredstva i koriste se po profi perionicama gde se sve zaliva nakon pranja. Mafra važi za top profi sredstva i uglavnom se ne nalaze u maloprodaji, bar ne većina proizvoda, pa prenosim njihove instrukcije za upotrebu tečnog voska koji je takođe van slobodne prodaje. Sa kornjačom nisam radio pitaj Boga od kad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2802 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Panol pasta,krpica i felne se sijaju kao paukovo mudo

100 din i pola sata posla

Pasja muda ( za sjaj) jer ih pas stalno liže, a srce kao pauk muda (aludiranje na hrabrost). Mislim tako se kaže da bi te ljudi razumeli ;)  ;) ;)  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2802 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

 

 

Panol pasta,krpica i felne se sijaju kao paukovo mudo

100 din i pola sata posla

Pasja muda ( za sjaj) jer ih pas stalno liže, a srce kao pauk muda (aludiranje na hrabrost). Mislim tako se kaže da bi te ljudi razumeli ;)  ;) ;)  

 

Možda i nije pogrešio.

 

Možda nije , a možda sto posto jeste  :lol:  :lol: :lol:  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 435 postova
  • Lokacija: SIRMIVM
  • Motocikl: Yamaha XT 660 X

Gledam sad jaja od ovog mog bulterijera pa se bas nesto i ne sijaju.A da vidis paukova jaja kako bljeste,moras naocare za varenje da stavis da bi mogao da gledas :)

 

Felna posle panol paste

post-1636-0-04240000-1462123627.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja