Jump to content

Moto Zajednica

Opoziv Yamaha R1 i R1M zbog ozbiljnih problema sa menjačem

Recommended Posts

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Link ka originalnoj vesti:

 

http://www.asphaltandrubber.com/recall/2015-yamaha-yzf-r1-transmission-gearbox-recall/

 

 

 

Yamaha sprema opoziv određenog broja modela prve generacije novih R1 i R1M mašina, zbog problema sa prenosom.

 

Problem je što sam prenos ne može da izdrži velike napore tokom dužeg vremenskog perioda. Problematični deo je druga brzina, ali čini se da je prisutan i u trećoj i u četvrtoj. Osim toga, u kompaniji navode da same komponente prenosa jednostavno ne mogu da isprate snagu agregata.

 

Ne treba ni pominjati kakve posledice može imati savijanje ili pucanje komponenti druge, treće ili četvrte brzine u toku vožnje.

 

U toku ove sedmice, Yamaha će započeti kampanju u kojoj će objasniti situaciju i broj modela na koje ovaj problem utiče. Osim toga, biće zaustavljena prodaja novih modela dok se ne obave dodatne inspekcije sistema prenosa.

 

U ovom trenutku nije poznato da li će Yamaha menjati samo prenos ili će menjati agregat kako bi novi prenos bio što odgovarajući, a to je potez kakav su u prošlosti radili drugi proizvođači.

 

Više informacija ćemo imati nakon što Yamaha objavi zvanično saopštenje povodom ovog pitanja.

 

 

Kako ja gledam na ovo - postojeća tehnologija SUS motora cedi se kao suva drenovina, a želja za profitom je beskonačna. Ništa spektakularno ne dešava se na polju materijala - koriste se isti aluminijum i čelik kao i pre 20 godina, samo ga sada trpaju manje kako bi srezali troškove gde god mogu. Marketing nam priča bajke i prodaje maglu a u proizvodnji se štedi u svim fazama. Kontrola kvaliteta - šta to beše?!? BMW, KTM, Honda, Yamaha - isti su... Svirači ku*cu i prodavci magle... A mi, hipnotisani, parimo oči, maštamo i smišljamo kako da namaknemo pare za tu obećanu maglu... Čitam reakcije po stranim forumima - nema šanse da će bilo ko od vlasnika prihvatiti da mu priučeni i nemotivisani mehaničari iz "ovlašćenih" servisa kompletno rasturaju motor radi zamene menjača. Vlasnici se već spremaju na tužbe i suđenje ukoliko im Yamaha ne obezbedi nov agregat...

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Pa ja ne bih rekao da je problem u materijalima i uštedama nego prvenstveno u veoma kratkim rokovima koji su nedovoljni za adekvatan R&D. Imaju pritisak da u određenom roku izbace novi model bez obzira da li je ispitivanje određeno dovoljno kvalitetno, što uglavnom zahteva vreme.To se manje-više dešava svim proizvođačima.

 

Postoji i neko nepisano pravilo da je najbolje kupovati model star 3 godine, jer to je period u kojem proizvođači reše sve dečije bolesti :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Problem je sto samo ljuste materijal ne bi li se neko spustio na 150 kila suve vage. Okretne delove prave debljine praske sunke kada se sece za rusku salatu. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Daj tržištu šta ti traži.

 

Svake godine izlazi novi model, svaki put treba nešto poboljšati i svaki put se javi gomila majmuna koji ne znaju ni kako izgleda svjećica, ali znaju da je to moglo i bolje, jače, lakše, brže...

 

Proizvođači u tom svom ljuštenju grama ovde i onde često prelazi sigurne granice, ali to tržište i traži

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Dobro, to oni znaju mnogo bolje od mene šta tržište traži.

Ali to sa jedan ustani menjač ne može da izdrži snagu od 200 ks pošto je morao da bude lak i da mora da bude slab ne pije vodu.

 

Metalurgija je dostigla mnogo veće granice od toga.

kad bi videli samo helikoptersku transmisiju i kakve sve sile izdržava a opet je laka bilo bi jasno da to rade zbog profita.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 952 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1200 Enduro

Dobro, to oni znaju mnogo bolje od mene šta tržište traži.

Ali to sa jedan ustani menjač ne može da izdrži snagu od 200 ks pošto je morao da bude lak i da mora da bude slab ne pije vodu.

Metalurgija je dostigla mnogo veće granice od toga.

kad bi videli samo helikoptersku transmisiju i kakve sve sile izdržava a opet je laka bilo bi jasno da to rade zbog profita.

Da, ali bi onda i motor kostao ko hilikopter:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1118 postova
  • Lokacija: Mladenovo
  • Motocikl: KTM 660 SMC & KTM 1190 Adventure

To i nije toliki problem.

Vecina vlasnika ne sme ni prebaciti u SPORT mod tako da ce menjaci trajati sigurno 5 godina, dok cena motoru ne padne na taj nivo da moze da je kupi pravi "lola" koji ce je prasiti. ;)

A za te kupce ih bole uvo :ups:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Dobro, to oni znaju mnogo bolje od mene šta tržište traži.

Ali to sa jedan ustani menjač ne može da izdrži snagu od 200 ks pošto je morao da bude lak i da mora da bude slab ne pije vodu.

 

Metalurgija je dostigla mnogo veće granice od toga.

kad bi videli samo helikoptersku transmisiju i kakve sve sile izdržava a opet je laka bilo bi jasno da to rade zbog profita.

Da, ali helikoptera ne treba prodat 10.000 komada svake godine, a da većinu kupaca čine likovi koji čitaju katalog i kažu " AAaaaahhhaaa, Yamaha je teža 100grama i slabija za 20w od Honde, a takav im je bio i prošlogodišnji model, znači em što je spora i teška, nego je još i prave ljudi koji nemaju pojma, jer da imaju pojma napravili bi je jačom i lakšom. 

 

Nijednome od ozbiljnih proizvođača se ne isplati rizik uštede malo materijala, nauštrb kvaliteta, pada prodaje i vjerovatne propasti firme. Jeftinije im je u seriji napraviti 20 mjenjača jačima, nego ulaziti u trošak zamjene jednog jedinog, a da ne pričamo o tužbama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Neki japanski proizvođač motocikala javno priznao grešku  u konstrukciji? Nemoguče.........

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

ti bmw rr  koliko se secam su se raspadali radilice klipnjace i klipovi ,a i zadnja viljuska je varena ko nogom.Onaj dugacki var koji odgore spaja levi i desni deo zadnje viljuske i skroz je vidljiv tako je ruzan-talasa levo desno i nanosi aluminijuma, su duzi,kraci deblji tanji da nemogu da verujem da tako nesto izidje iz fabrike

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

:lol3: Pametnije bi im bilo da i dalje prave gitare i pojacala a motore prepuste pravim majstorima...

 

CBR1000RR sada spada vise u sport turing nego u super sport...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Još jedan opoziv za R1 i R1M zbog navodne mogućnosti od požara usled curenja ulja (navodno ulje može da iscuri na izduvnu granu i zapali se...). 'Bem li ga koliko je ovo realno... Ali svejedno, ako stvarno na novom motoru može negde da curi neko ulje, onda ima nešto mnooooogoooo trulo u državi Japanu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

http://lanesplitter.jalopnik.com/yamaha-is-recalling-every-2015-r1-and-r1m-over-various-1748733911

 

“It is possible for an oil leak to occur, from the O-Ring on the Oil Delivery Pipe where it enters the engine case, because of improper assembly of the components. If a leak occurs, oil could leak onto the exhaust and in extreme circumstances the oil could catch fire.”

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Motocikl: Honda CBR1000RR SP

I Honda je imala opoziv HONDE CBR 1000RR SP, pa opet nikom nista,racun za opoziv je iznosio 450 000 dinara, na mojoj Hondi i na svakoj drugoj :)
To se desava svima, jednostavno trziste je siroko i primena razlicita.
Ne moze svako da predvidi svaku situaciju prilikom konstrukcije motora.

To i jeste najvece takmicinje iz sto manje izvuci sto vise.

Konkretnu Yamahu R1M sam odlucio da ne kupim jer sam bio ubedjen da toliko elektronike od jednom i tolika prepravka ne mogu da izadju kako treba.
Isto tako se i BMW patio sa S1000RR bar 3 godine, a i sada nista ne valja.. Imao sam i njega i znam sta pricam.

:)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Jednostavno zivot se sveo na daj daj i samo daj, sto brze moguce, kvalitet nije bitan jer su bitnije suske, suske i samo suske raznih valuta.

Tako da se nema vremena za ispitivanje i probu, za to je zaduzena masa ili ti kupac koji nema pojma sta ga ceka.

 

Naprave - izbace - pa usput "traze" resenja za sve moguce kvarove, kako mehanicke tako i elektricne, otud garancija, opozivi, razni info flash-ovi i td.

Danasnja vozila imaju mane, samo je pitanje dal je neko dobro il malo zas*o stvar.

 

Takav nam je danas zivot, svi nekud zurimo, sednes da jedes, umesto da zvaces nisi ni svestan da gutas....... sve sto je brzo to je i kuso, uvek bilo, vala i ostalo!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

I Honda je imala opoziv HONDE CBR 1000RR SP, pa opet nikom nista,racun za opoziv je iznosio 450 000 dinara, na mojoj Hondi i na svakoj drugoj :)

To se desava svima, jednostavno trziste je siroko i primena razlicita.

Ne moze svako da predvidi svaku situaciju prilikom konstrukcije motora.

 

To i jeste najvece takmicinje iz sto manje izvuci sto vise.

 

Konkretnu Yamahu R1M sam odlucio da ne kupim jer sam bio ubedjen da toliko elektronike od jednom i tolika prepravka ne mogu da izadju kako treba.

Isto tako se i BMW patio sa S1000RR bar 3 godine, a i sada nista ne valja.. Imao sam i njega i znam sta pricam.

 

:)

Nemoj mi reči da su ti naplatili opoziv na Hondi........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ala bi se obradovao da jesu, a?

A zašto bi se obradovao ako nije tajna? Jel zbog toga što vozi Hondu ili je posredi nešto drugo? Pa pobogu ne možemo svi da vozimo mečku, neko mora i Ladu druže.....A ja tu ne pravim razliku kod vozača....

Mada ne bi me iznenadilo da se to u Srbiji naplačuje......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja