Jump to content

Moto Zajednica

Pitanje u vezi Desmo sitema

Recommended Posts

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Imao bih jedno pitanje u vezi Desmo sistema, tacnije nacina sinhronizacije izmedju kolenastog i bregastog vratila kod ovog motora.

 

Naime, kod obicnog motora, da bi bregasto vratilo izvrsilo potpun okret (360°), potrebno je da kolenasto vratilo izvrsi dva potpuna zaokreta (720°), otuda i odnos od 2:1 za zupcanike kolenastog i bregastog vratila. :neznam:

 

Medjutim danas sam po prvi put primetio da je odnos kod Ducati motora 1:1. Pa se pitam na koji nacin se postize odnos 2:1, posto se cetvorotaktni ciklus ne moze izmeniti.

 

Moje poznavanje motora je dosta  napredno, medjutim ono sto znam o Desmo sistemu je jedino da se koristi jedna klackalica koja otvara ventie, dok druga klackalica zatvara ventile umesto da se za to koristi opruga, :zbunjen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Triumph sprint 900 Kawasaki Z500, Triton 650 Gilera 500 LTE 1938g.

Da si malo bolje pogledao video bi da je i tu prisutna redukcija,tako radi svaki četvorotaktni motor,a desmo sistem nema sa tim nikakve veze,on samo zamenjuje ventilske opruge! Koji si to model gledao,kad nisi video gde je redukcija?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Ne znam o kom modelu se tacno radi posto je motor bio van sasije radi revizije.

 

Karakteristike tog motora koje sam mogao da vidim je da se radi o motoru sa dva cilindra u L, sa superquadro klipovima, 4 ventila po cilindru i dva bregasta po cilindru. Zupcanici bregastog i kolenastog su po 52mm precnika

 

Mislim da se radi o motoru ovog tipa, ili slicnom tome: 33-1098-Engine-72-dpi.jpg?378220

Ako mozes na ovoj slici da mi oznacis gde dolazi do redukovanja, sto mi jasno da negde postoji, ili da me usmeris gde da trazim

 

Zatrazio sam pomoc ovde jer na internetu nisam uspeo pronaci nigde odgovor na moje pitanje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Jedna od mojih pretpostavka je da se obrti kolenastog vratila, negde unutar kartera, redukuju putem nekog zupcanika, i da se onda putem vratila prenose do zupcanika na kojim dolazi zupcasti kais. Ali ovu pretpostavku baziram iskljucivo na tome sto se zupcanik zupcastog kais nalazi van ose gde bi trebao biti kolenasto vratilo... Medjutim zamisljam isto da se redukcija moze izvesti u glavi motora, jer sam video slike desmo sistema gde postoje tri bregasta, gde po jedno bregasto otvara usisne i izduvne ventile, dok treci zatvra oba ventila

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Da nalazi se na levoj strani agregata

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja