Jump to content

Moto Zajednica

Skracenje prenosa

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Suzuki GSXR 1000 K3

Treba da menjam lanac i lancanike jer su zreli za zamenu,pa bih ovom prilikom hteo da malo skratim prenos kako bih dobio na ubrzanju.

Da li uraditi -1 / 0 ili 0/ +2 ili 3?

Cuo sam da je -1 / 0 dosta stetno po lanac i da je bolje dodati par zuba na zadnji lancanik?

Saveti i misljenja ljudi koji su to radili,jel ste zadovoljni postignutim efektom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Ja sam to prvi put uradio ove godine, ali ne iz tog, meni pomalo glupog (izvinjavam se), razloga. Ubrzanje mi je i onako bilo super, vec me mucila predugacka prva brzina.

 

Mucilo me to sto sam tek na 30ak mogao da menjam u drugu a nekada mi je to daleko vise od brzine kretanja po gradu.

 

Stavio sam napred -1 i gume fabricki propisanog profila a ne jedne vece zbog, kako svi preporucuju, udobnosti po nasim putevima.

 

Mogu da kazem da je uspelo jer sada na 23km/h mogu da menjam u drugu. Ranije kada pustim kvacilo do kraja motor se kretao brzinom od 19km/h dok je to sada 14/15km/h.

 

Ler je na fabricki propisanih 1300rpm. Tako da mi je to bilo najlakse resenje.

 

Jos jednom, mislim da ti je stvarno pogresan razlog, ali ja po ovom mom problemu vidim razliku. Ne znam da li je osetim po ubrzanju, ali se lakse i cesce svojom voljom dize na zadnji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • suzuki rider, 365 postova
  • Lokacija: okolina Šapca

Nije štetno. +3 nazad ti dođe kao -1 napred, pa sad kombinuj.

A u tim setovima sa recimo +3 zadnjim lancanikom, da li je lanac nesto duzi od standardnog?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Ne prodaju se "setovi za skraćivanje prenosa", makar ne da ja znam. Može lanac da se produži dodavanjem dodatnih linkova ali ukoliko nisi stunter pa ti treba lančanik kao felna, sasvim je dovoljno da se lanac odtegne/zategne na podešavanju osovine zadnjeg točka.

Meni je prenos -1 napred i +1 pozadi i nikakva modifikacija lanca nije potrebna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Mali info: moze I + I - bitno je da se modularnim glodalom na projektovanom krugu odrade puni zubi. tj kad obidje glodalo ceo krug da ponovo udje u prvi zub. ako smanjujes prednji smanjujes I obim srednjeg kruga. ako povecavas zadnji povecaces precnik srednjeg kruga, a to je bolja kombinacija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Suzuki GSXR 1000 K3

Narucio sam ipak fabricki set,da ne experimentisem puno,DID lanac 525 sa 110 linkova i 16/45 fabricki odnos lancanika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ...

Meni je bio napred -1 ... Kada sam menjao bio sam u fazonu, ma fabrički najbolje...

Na kraju sam se pokajao... Manje je brutalan i dosadniji za voznju. Brzine su dosta duze, pogotovu ta prva...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Fabricki je optimalno, ali napred -1 je jedan je uglavnom odlicno resenje!

Malo je agresivniji, a minimalno gubi na max brzini..

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Suzuki GSXR 1000 K3

Evo nakon godinu dana sa fabrickim prenosom,presao sam oko 9-10k km.

 

Lanac i lancanici su i dalje kao novi,lanac samo jednom dotegnut i to vrlo malo.

 

i sad me zanima,da li bi bilo stetno ako bih napred ubacio za 1 zub manje,da dobijem malo brutalniji motor?

Neki kazu kad se nov lancanik ubaci u vec polovan prenos,da ce se ceo prenos (lanac i lancanici) brze habati jer je lanac nalegao perfektno na vec postojece lancanike,pa ce novi lancanik to malo da poremeti.

Ima li istine u tome ili da slobodno ubacim napred 1 zub manji ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Isto to sam ja uradio. Na polovan lanac sam stavio nov prednji lancanik. Nisam mnogo presao nakon sto sam to uradio, ali nisam primetio da se nesto lose dogodilo lancu zbog toga.

 

Mogu reci da mi samo zao sto nisam promenio i zadnji lancanik pa da imam -1 +1, a ne -1 0, jer sada po onom pokazatelju na zadnjoj viljusci mi je lanac uskoro za zamenu, a sa -1 +1 bi trebalo da bude pribliznije 0 0.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Suzuki GSXR 1000 K3

Vec sam ja gledao taj sajt i usporedjivao fabricki i skraceni prenos,brzine su manje vise iste,razlika svega par kilometara.

 

Nego moje pitanje je bilo vezano za to da li je stetno ubaciti nov manji lancanik na polovan lanac,mada je skoro kao nov.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Sto je manji prednji lancanik, brze trosi lanac!

Generalno prednji ne treba ici ispod 14.

I prednji se jedno tri puta brze trosi od zadnjeg...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Suzuki GSXR 1000 K3

Pa da ubacim onda zadnji lancanik za 3 zuba veci,to mu dodje kao i 1 zub manje napred ?

Samo ne znam da li ce lanac od 110 linkova biti dovoljne duzine ako se stavi zadnji lancanik veci ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Potezniji, ne povozniji. Povoznost ima veze sa ciklistikom. Broj zuba u sekundarnom prenosu nema veze sa ciklistikom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Potezniji, ne povozniji. Povoznost ima veze sa ciklistikom. Broj zuba u sekundarnom prenosu nema veze sa ciklistikom.

Kapiram da taj motor nije imao problema sa potezanjem, vec da je kolega mislio ono sto sam i ja napisao, da na manjim brzinama moze da salta u naredni stepen prenosa. Samim tim moze da ucini voznju udobnijom, da na manjoj brzini moze da vozi u vecem stepenu prenosa pa da motor nije toliko nervozan i udobniji za vozaca i suvozaca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja