Jump to content

Moto Zajednica

Kako napraviti Quickshifter

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

Postavljam temu u nadi da ce se javiti neko ko je povezivao ili se razume u princip rada quickshiftera.

Hteo bih da pokusam da nesto napravim sam u koliko je moguce da radi bez elektronike za podesavanje vremena prekida struje jer to neznam kako se pravi.Mehanicki delovi mi nisu nikakav problem.

Konkretno me zanima da li on prekida samo struju na svecicama ili prekida i ubrizgavanje. Meni je motor sa karburatorima i ubrizgavanje nikako nemogu da prekinem vec samo struju na svecicama ali neznam da li je to dovoljno za nesmetani rad.

Cak i da jeste opet se pitam gde je najbolje prekinuti struju? Iskreno palo mi je na pamet da jednostavno mikro prekidac prikacen na polugu menjaca bude povezan sa dugmetom za gasenje i tako na svako saltanje u visu brzinu pekine struju na svecicama... Opet se plasim da li ce to stetiti ignitoru ili nema nikakve veze sa njim. Nebih voleo da napravim neku havariju iz gluposti pa je svaki savet dobrodosao. :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

Na ulici nema nikakvu posebnu svrhu ali zvuk koji izlazi iz topa prilikom saltanja je neprocenjiv. Ako bi ga ipak postavio na motor obavezno bi stavio i mali prekidac na kormanu koji bi gasio funkciju quickshiftera i mogo bi da vozim motor sasvim normalno,a kad mi dodje samo kliknem prekidac i zabava pocinje  :na_glavi:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Najjednostavnije je prikaciti se na kill switch kao sto si i napisao. Ima na internetu ljudi koji su na taj fazon napravili quickshifter.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

I ja mislim da je tako najjednostavnije ali ipak cu da sacekam jos necija misljenja za svaki slucaj pre nego sto pokusam da napravim. Iskreno mislim da struji nece da smeta stalno prekidanje jer to motor inace radi sam kad udje u blokadu,jedino cu morati malo bolje da se zabavim oko podesavanja momenta prekida struje dok interval prekida zavisi od brzine pritiska i pustanja poluge.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

quickshifter se da napraviti, ja sam ga radio za TDM900. Idealno je prekinuti samo napon ka bobinama, tako se dobije zvuk pucanja u auspuhu. Inace... QS radi na sledeci nacin-odnosno ovako je radio moj: Kada krenemo saltalicom na gore senzor detektuje u odredjenoj tačci nameru i položaj i isključi kratko struju, tako da ostatak hoda saltalice i samo usaltavanje protekne glatko. Trajanje impulsa (prekida) sam mogao da stelujem. 

Moj QS je iskljucivo se koristio za saltanje u vise brzine ali ne i u nize. Za saltanje u nize ide daleko komplikovanija elektronika koja se povezuje i sa ubrizgavanjem da bi QS odradio medju gas.

N lampica odnosno njen signal bi se takodje trebao koristiti za pobudu tajmera koji ce kratko iskljuciiti QS kada je menjac dosao do N polozaja, da bi se sprecilo gasenje motora recimo na semaforu. Desi se da je motor u prvoj i krenes da ga izbacis iz brzine, QS detektuje potez na gore i ugasi motor... e zato se koristi i N lampica...

Ovih dana cu krenuti da radim QS i za Vstroma  :jee1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

quickshifter se da napraviti, ja sam ga radio za TDM900. Idealno je prekinuti samo napon ka bobinama, tako se dobije zvuk pucanja u auspuhu. Inace... QS radi na sledeci nacin-odnosno ovako je radio moj: Kada krenemo saltalicom na gore senzor detektuje u odredjenoj tačci nameru i položaj i isključi kratko struju, tako da ostatak hoda saltalice i samo usaltavanje protekne glatko. Trajanje impulsa (prekida) sam mogao da stelujem. 

Moj QS je iskljucivo se koristio za saltanje u vise brzine ali ne i u nize. Za saltanje u nize ide daleko komplikovanija elektronika koja se povezuje i sa ubrizgavanjem da bi QS odradio medju gas.

N lampica odnosno njen signal bi se takodje trebao koristiti za pobudu tajmera koji ce kratko iskljuciiti QS kada je menjac dosao do N polozaja, da bi se sprecilo gasenje motora recimo na semaforu. Desi se da je motor u prvoj i krenes da ga izbacis iz brzine, QS detektuje potez na gore i ugasi motor... e zato se koristi i N lampica...

Ovih dana cu krenuti da radim QS i za Vstroma  :jee1:

Kako si uspeo da stelujes vreme koliko ce dugo struja biti prekinuta? Za trenutak u kom ce se struja prekinuti dovoljno je pomerati mikro prekidac levo-desno,ali za interval prekida mislim da mora postojati neka elektronika inace ce zavisiti od vremena pritiska na polugu a to nikad nemoze da bude idealno isto svaki put.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

elektronika je cudo ;-) sve se da napraviti  :)

Ako ti zatreba sta ti reci...

Hvala druze,jedino sto mi moze zatrebati je "time killer" ali prvo cu pokusati bez njega. Ne trkam se i nije mi bitno sto vece ubrzanje ali ako budem imao problem sa menjanjem brzina moracu za ubacim i elektroniku. Danas kupujem mikroprekidac i zapocinjem montazu. Cim bude gotova probna varijanta javljam rezultate  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

Ovako,sve sam povezao kao sto sam i planirao.... Kabl sa prekidaca ON-OFF sam povezao preko mikroprekidaca koji sam postavio na polugu menjaca. Svaki put kad ubacam u visu brzinu mikroprekidac imitira dugme za gasenje i prekida struju na svecicama. Postavio sam i jos jedan prekidac koji iskljucuje funkciju quickshiftera tako da mogu po zelji i normalno da se menjaju brzine.

Ali eto i problema...  :/ cim mikroprekidac prekine struju potrebna je cela sekunda da struja ponovo dodje na svecice. Verovatno je u pitanju ignitor koji se svaki put resetuje ili sta vec i toliko mu je vremena potrebno da ponovo pusti struju. Mozda i lupam ali upravo se to desava i nema smisla tako voziti motor. Mislio sam da mozda kasni mikro prekidac pa sam probao direktno na ON-OFF na kratko da mu prekinem i vratim struju ali opet struje nema celu sekundu. Tri puta brze menjam sa kvacilom tako da ovaj svoj projekat slobodno mogu da nazovem "slowshifter"  :neznam: 

Inace lepo upada u brzinu bez ikakvog cimanja ali cini mi se da prodje vecnost dok ponovo krene. Mozda na nekom motoru bude i radilo pa ako nekom treba ideja slobodno neka proba. Ja sam odustao....

Izvinjavam se sto nisam slikao jer mi je telefon bio prazan a kasnije sam se iznervirao i sve poskidao za 5 min.  :wacko:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250 K3

Ja sam pravio QuickShifter za mog VFR-a I za jos par drugara. Koristio sam arduino I pravio sam takozvani TensionSwitch 

koji se vezuje na heblu menjaca I detektuje pritisak noge kad krenes da saltas pa daje signal

arduinu da je saltanje zapoceto a arduino gasi struju na bobinama I saltanje prolazi glatko.

 

Vreme saltanja nije sekunda kao kod bmb985 vec mnogo, mnogo krace.

A koliko sam ja pratio I gledao

ne moze se vezivati na RUN-OFF prekidac jer CDI jedinica kad izgubi napajanje I dobije ga ponovo nazad treba

joj neko vreme dok se sabere gde je stala sa radom da bi nastavila, a to vreme je ta sekunda I to je jako dugacko.

Ja sam se vezao na prekidac od bocne nogare jer je to samo signal do CDI jedinice a ne I napajanje pa samim tim radi mnogo brzi.

Inace imam prekidac da ga ugasim kad mi ne treba ali kad vozim sa ukljucenim QS a koristim kvacilo ja ni ne primecujem da on radi.

 

Ako nekome treba ovako nesto neka se javi u PP. :)

 

 

Kod ubrizgavanja se seku dizne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

U prevodu veze tako da napravi kratak spoj na pick-upu kad gurne menjac na gore, prekine kolo tim prekidacem koji ce da gasi shifter po potrebi i to je to, podesi dobro poziciju prekidaca i trebalo bi da radi i prekida dovoljno kratko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja