Jump to content

Moto Zajednica

Pro-Oiler, automatski podmazivač lanca

Recommended Posts

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Nemo gde si locirao kapaljku i ne pusta li ti ulje, ja imam scottooilerov dual injector i nikako da ga odzracim, ulje sve izadje iz njega dok motor stoji?

 

Kapaljka (injektor) montirana je na viljuški, sa donje strane: 

 

LGzs5k.jpg

 

lKzHqY.jpg

 

Važno je, da je nosač kapaljke dovoljno udaljen od lanca da prilikom (grubog) menjanja u niži stepen prenosa lanac ne može udariti nosač.

 

Pro-Oiler ne curi ulje. To je njegova velika prednost isped sličnih proizvoda. On radi po principu "broj kapi na pređeni kilometar" što znači da pumpica radi samo kada je motor u pokretu.

 

Ako spojevi cevčica za ulje nisu hermetički to bi mogao biti razlog za curenje. Cevčica ne bi trebala biti odzračena, nego puna ulja celo vreme (bez mehuriča) što sprečava (nekontrolisano) curenje. Ako ti curi ulje dok motor stoji može značiti, da ti podmazuje neoptimalno. Proveri da li ima tragova ulja na felni ili čak na gumi (što je opasno za proklizavanje zadnje gume).

 

Evo kakav je raspored komponenti sistema: kontakt kutija (tu se dovedu svi kablovi), pumpica, GPS prijemnik (daje informaciju sistemu o brzini kretanja motocikla - osnov za doziranje podmazivanja) i kantica za ulje (0,125 litra što je dovoljno za 4000 - 6000 kilometara)

 

cF0tvx.jpg

 

Kontrolna jedinica je montirana negde na pristupačnom mestu. Njome se određuje režim podmazivanja i prilagođava ga momentalnim uslovima (kiša, prašina...). Možda izgleda komplikovano ali nije. Tabela režima podmazivanja odabere se za pojedini model motocikla. Posle pređenih par stotina kilometara i kontrole doziranja, briga se svodi samo na to, da se kantica ne isprazni (pošto se kantica puni na cca 5000 kilometara može se desiti da se jedina briga oko podmazivanja lanca zaboravi)

 

iTvO2d.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Nemo, je l' to tvoj motor tek izasao iz salona ili si neverovatno pedantan i uredan?

Na fotografijama je sa 5500 kilometara, opran sa vodenim mlazom. A istina je da volim uredno održavati motor...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Ima li da sekupi negde posebno dvostrana kapaljka, nebitno da li je od oilera ili scota.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2493 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja sam, koliko se sećam, to posebno viđao u Pegazu dok je radnja radila još u Ugrinovačkoj u Zemunu. Jedino da stupiš nekako sa njima u kontakt i proveriš rade li još.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Ma za 34 evra cu da ga rodim. Resio sam da napravim SSM varijantu ali sam hteo da stavim dvostranu kapaljku. Mada kad vidim cenu napravicu je sam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12239 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Mislim da se previše "primate" na dvostranu kapaljku. Iz bogatog ličnog iskustva i jednostrana odlično vrši posao :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Kontam da sa jednostranom moras da pustis vise ulja kako bi obe strane bile podmazana a samim ti dolazi do veceg razbacivanja ulja po tocku i okolnim delovima, dok sa dvostrukom kolicina ulja koja se ispusta za podmazivanje moze biti manja a samim tim i cistiji tocak  :)  . Malo filizofiram al u sutini je tako  :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5494 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Mislim da se previše "primate" na dvostranu kapaljku. Iz bogatog ličnog iskustva i jednostrana odlično vrši posao :)

 

Apsolutno isto iskustvo.

Sa scootom sam presao (na starom motoru) oko 35000km. Sustina mi je bila da se sto manje cimam, tako da sam i samo podmazivanje sprovodio skoro nikad, bez obzira na kisu, autoput i sl. Lanac u momentu prodaje nije bio ni blizu zamene. U tom smislu ja ne vidim razloga za dodatni angazman.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Kontam da sa jednostranom moras da pustis vise ulja kako bi obe strane bile podmazana a samim ti dolazi do veceg razbacivanja ulja po tocku i okolnim delovima, dok sa dvostrukom kolicina ulja koja se ispusta za podmazivanje moze biti manja a samim tim i cistiji tocak  :)  . Malo filizofiram al u sutini je tako  :)

 

Zeka, tvoja filozofija je potpuno tačna... Suština je, da se količina ulja svodi na minimum a da je lanac podmazan optimalno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 500 postova
  • Motocikl: R 1250 GS ADV

Zeko ne verujem da će ti poći za rukom da napraviš dvostranu kapaljuku, ja imam onu iz Louisa i ne preporučujem, vratio sam jednostranu kapalicu. Znači u sistem nema vazduha ali je problem što ulje izađe iz same kapaljke na taj način što ne postoji vakum na krajevima kapaljke,tako da na jednu stranu koja je u nižem položaju ulje izlazi a na drugu stranu ulazi vazduh,možda ako se ugrade neki nepovratni ventili. Ostavoš motor na ćopavu i zatekneš baricu ispod, jedino rešenje je da su vrhovi kapalice okrenuti naviše ali iz tehničkih razloga to nije moguće.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Zanima me kako na olileru ili scotu ne curi, ili curi i na njima.  Ne znam kako su resili taj deo posto je sistem isti kao i u rucnoj izradi t.j. neki ventil zatvara protok ulja na svim sistemimama a na SSM varijanti curi a na fabrickoj ne curi.  

Hvala Neso na upozorenju, procitao sam vec o tom problemu u temi o samogradnji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Zeko ne verujem da će ti poći za rukom da napraviš dvostranu kapaljuku, ja imam onu iz Louisa i ne preporučujem, vratio sam jednostranu kapalicu. Znači u sistem nema vazduha ali je problem što ulje izađe iz same kapaljke na taj način što ne postoji vakum na krajevima kapaljke,tako da na jednu stranu koja je u nižem položaju ulje izlazi a na drugu stranu ulazi vazduh,možda ako se ugrade neki nepovratni ventili. Ostavoš motor na ćopavu i zatekneš baricu ispod, jedino rešenje je da su vrhovi kapalice okrenuti naviše ali iz tehničkih razloga to nije moguće.

 

Nesa-St, mislim da nisi u pravu.

Nije u pitanju vakuum nego (veoma mali) podpritisak. On postoji u instalaciji, od pumpice do kraja kapaljke gde krakovi kapaljke dodiruju zupčanik. Između rezervoarčića i pumpice stvori se podpritisak kada se pumpica aktivira i povuče ulje. To, da je motor na ćopavi, ne utiče na curenje, jer podpritisak postoji od pumpice do razdvajanja kapaljke i također u obe strane kapaljke. Znači pumpica (za vreme mirovanja) je ta koja zatvara dovod ulja iz rezervoarčića i na taj naćin ne dozvoljava slobodan protok ulja na bazi gravitacije. Prilikom impulsa pumpica stvori pritisak i ulje krene prema kapaljki, istovremeno ista količina ulja krene iz rezervoarčića prema pumpici. Doziranje je veoma precizno. Na primer, serija 20 impulsa jedva stvori kap ulja na zupčaniku (serije od po 20 impulsa služe za punjenje instalacije uljem prilikom inicijalizacije sistema ili u slučaju, da u rezervoarčiću nestane ulje i pumpica "povuče" vazduh). Za normalan rad mazalice, u instalaciji ne sme biti vazdušnih mehurića, jer oni "kvare" podpritisak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 407 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750x

Auuuu, moglo je mnooogooo ranije...

Nemo, masina dolazi u aprilu, moraju da je odstampaju u Japanu pa dok stigne, a do tada da pripremim sta treba da bi duze i bolje sluzila. :takoje:  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja