Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha Beluga

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 678 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Evo i mene da se pohvalim, pre par dana sam se ponovio, tako da cu posle cetiri (duge) godine opet imati sta da vozim. :moto3: Uzeo sam "na nevidjeno" Yamahu Belugu, tj. zet ju je video i kupio u moje ime u Vranju, a ja cu kad mi vreme dozvoli otici po nju. Yamaha je cetvorotaktna, 125 kubika, 1990. godiste,nije vozena poslednje tri godine, samo je paljena s vremena na vreme, mada mi zet rece da je u sasvim pristojnom stanju.

Za pocetak planiram da joj odradim redovan servis, a verovatno ce biti jos dosta stvari za srediti i doteci, ali o tom - potom. Da bih sve to uradio, dobro bi mi dosao user manual, pa ako neko ima isti bio bih mu vrlo zahvalan da mi ga posalje, da malo parim oci dok mi ne stigne motor. Trazio sam po netu, ali slabo sta sam uspeo da pronadjem (a da ne kosta 30 evra). Takodje, ako neko ima rezervnih delova, zna nekog ko ima, ili zna gde ima da se poruci - neka javi. Naravno, svaki dodatni savet i sugestija su dobro dosli! :aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3630 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Strogo vodi racuna kako vozis te klince. Ide kao djavo, a ne koci nikako i nestabilno je do bola. Ima u Ivanjici dve razvaljene u delove. Jednu sam ja kupio stranca kad sam se zakucao u neki auto. Nije imalo drugacije nista da se nadje od delova

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 678 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Koliko sam te razumeo imas je ti u delovima, i ima jos jedna tu u gradu? Daj neke kontakte, moze i na PP, da imam bar nesto za pocetak. Uspeo sam da skinem neko uputstvo, ali ono vazi i za skutere od 85`. Tamo sam nasao kako se menja ulje, medjutim nigde ne pominju filter,  a u Louis-u ga prodaju za ovaj model. Nisam pametan o cemu se tu radi dok ne vidim motor uzivo. Kakva su tvoja iskustva, jel taj filter uopste moguce zameniti, tj. vredi li ga porucivati na nevidjeno? Moguce da su ga ubacili kod novijih modela...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 678 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Uzeo sam "na nevidjeno" Yamahu Belugu...

... sad i nikad vise! Cim je stigla kod mene pre destak dana video sam da sam se debelo za**bao. Na oko i nije toliko losa, ali cim sam skinuo plastike i poceo da cackam oko motora usledio je sok za sokom: originalni karburator sa sve kucistem filtera vazduha fali, umesto njega je postavljen neki kineski sa K&N pecurkom iza, sve zajedno utegnuti metalnom perforiranom trakom koja u mom kraju sluzi za postavljanje ograda od pletene zice, da ne bi spali sa usisa valjda. Guma na usisu sva ispucala, uvlaci fals vazduh, to sam tek skapirao kasnije, kad sam ga upalio. Pogledam nivo ulja kroz staklo na dekli - ne vidi se. Ispustim ga i izmerim kolicinu, unutra je bilo nepunih 0.5 litra, od fabricki propisanih 1 litar. Naravno, skroz isposceno i crno kao katran. Sipam novo ulje u masinu i diferencijal (u njemu je za divno cudo sve bilo ok), pokusam da zaverglam, nece. Podignem sediste, kad ispod njega umesto akumulatora baterija za cobanicu (elektricnog pastira - prim.aut.). Odnesem je kod suraka da je napuni na punjacu za autice koji njegov klinac vozi, sutradan zaverglam i upali motor na cvrgu, mojoj sreci nigde kraja! Steta samo sto je to trajalo nekih dva minuta, dok nisam shvatio da motor trosi ulja kao da gori mesavinu od bar 10%. Dim cadi iz asuspuha, stara majka sklanja ves sa terase i psuje, a ja sa osmehom od uva do uva dajem gas, kais pocinje da pisti kao blesav, ali krete motor bez problema, postignu nekih 40 km/h i udavi se, tj. nije vise hteo da prima gas ni po ravnom ni nizbrdo, uzbrdo ide ali sve na jednoj trecini gasa, preko toga nece da cuje, odmah se pojavi knedla i motor skoro pa staje. Sutradan smo komsija i ja pokusali da malo nastelujemo karburator ne bi li bolje isao, i u tom stelovanju taman kad je motor poceo da prima gas normalnije, ugasi se i sva je prilika ispusti svoju metalnu dusu. Pokusali smo svasta da ga upalimo, ali nije nam poslo za rukom, ima benzina, baca varnicu, medjutim vergla bez imalo kompresije i s vremena na vreme iz auspuha opali jaka detonacija.

 

Ovo je samo sazet izvestaj sa lica mesta, da ne pricam sta se jos dogadjalo u medjuvremenu i kako me je sam Bog sacuvao da ga ne registrujem onaj dan kada je hteo da pali. Posle toga sam nekoliko dana mozgao sta bi mi bilo najpametnije da uradim, iskreno receno uopste mi se nije ni prilazilo motoru. Jutros sam odlucio da konacno razresim situaciju, prelistam oglase da se raspitam za rezervne delove, okrenem coveka, on mi kaze karburator i kuciste filtera oko 50 evra, originalni auspuh jos 25, u masini ko zna sta fali i koliki ce to trosak da bude, tako da sam odlucio da pokusam da ga prodam i ratosiljam se bede, bilo u kompletu bilo u delove...

 

Rezime ove moje kratke avanture:

lamparija - 260 evra

prevoz do kuce - 20 evra

prevod i porez - 20 evra

ulje za motor, diferencijal NGK svecica, krpljenje plastika - 20 evra

moji zivci - neprocenjivo

-----------------------------------------------------------------------------------

Suma sumarum - 320 i kusur evropskih novcanica 

 

... i moja definitvna odluka da vise ne kupujem krseve!

 

 

 

P.S.Opet sam poceo da merkam Beluge po oglasima, ko zna, mozda se i ponovim u skorije vreme.  :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja