Jump to content

Moto Zajednica

Malo "igre" sa akumulatorima

Recommended Posts

  • Lovely jubbly, 895 postova
  • Lokacija: Liguria
  • Motocikl: CB 1300

U Bgd nema Lidla... :)

Izvinite kolege ja nisam bio dugo u otadzbini. Mada zakleo bih se da je neko od kolega, mislim Mrle, spominjao da su poceli jos pre godinu dana da zaposljavaju ljude :neznam:

 

U svakom slucaju tu vam je cika Rajko :aha:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Od cetvrtka, 15. januara, u Lidlu ce biti u ponudi auto/moto punjaci akumulatora po ceni od 50 i 20 eura :zdravo:

 

i komplet relativno kvalitetnog seta gedora za 50€ .... čak uredne kvalitete za jednog (mogu reći) aktivnog amatera u mehanici ... možda i daleko veće vrijednosti od cijene .. :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tvrdo kuvan, 472 postova
  • Lokacija: Blokovi
  • Motocikl: mi je mnogo glasan.

U Bgd nema Lidla... :)

Izvinite kolege ja nisam bio dugo u otadzbini. Mada zakleo bih se da je neko od kolega, mislim Mrle, spominjao da su poceli jos pre godinu dana da zaposljavaju ljude :neznam:

 

U svakom slucaju tu vam je cika Rajko :aha:

 

poceli su da zaposljavaju ljude, ali nisu otvorili jos ni jedan objekat, ali bice, kako ne zvanicno saznajem od bivsih kolega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Od cetvrtka, 15. januara, u Lidlu ce biti u ponudi auto/moto punjaci akumulatora po ceni od 50 i 20 eura :zdravo:

 

i komplet relativno kvalitetnog seta gedora za 50€ .... čak uredne kvalitete za jednog (mogu reći) aktivnog amatera u mehanici ... možda i daleko veće vrijednosti od cijene .. :takoje:

 

U Lidlu u HR?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

U Lidlu u HR?

 

 

ma da jebiga ... sorry ...

 

znam da akcije na alat uglavnom budu u približno vrijeme svugdje gdje ima Lidl (Mađarska, SLO, HR...) a nisam znao da ga u SRB nema ..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Pa ... zanimljivo. Ne deluje skupo a solidno.

kad smo već kod punjača ... zanimljiv uređaj:

http://www.powerequipmentdirect.com/TecMate-TM-141/p3655.html

Diskusija je bila na CBC-u. Moram priznati da sam potcenio uređaj koji čak i automobilski akumulator može dobro da napuni.

No, idealan je (tek) za motocilističke (6 do 18 Ah) iako može poslužiti i za veće (ipak uslovno).

Osim punjača je i tester i vrši desulfatizaciju (ograničene, naravno, mogućnosti).

Ne znam gde je u prodaji ali je kupljen u Inđiji za 5500 din.

Naravno da je cena malo veća i da nije tako dobra kupovina kao npr. CTEK (koji jeste duplo skuplji ali je 3.8A u odnosu na 0.8A).

 

Nadam se da ne zvuči kao reklama (ne prodajem isti), pogotovu što samo skrećem pažnju jer mi deluje kao idealan za male akum. za motocikle a kome treba i za kola ... mislim da nije idealan izbor (eventualno manji kod benzinaca, do 45Ah iako proizvođač HRABRO daje podatak za do 75Ah ... tu je samo za održavanje i eventualno testiranje).

 

Ako je reklama, neka se briše.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

ceo dan gledam teme po forumima, i nađoh jedan blog, ispada, da je najjeftinije da sam sebi napraviš, improvizovni punjač, sa konstatnim izvorom struje, i mogućnošću da menjaš napon. i kaže čovek, sve možeš sa njim da uradiš, ako baterija nije zabetonirala. a materijal, bar svako od nas što voli da gori prste sa lemilicom, obično ima u nekoj kutiji, i skuplja prašinu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Pa ... olovo se stabilizovalo (manje-više) u $ (neznatan pad u odnosu na Svetog Nikolu) pa cene proizvođača verovatno miruju ili su najavljene par % veće zbog pada evra. Kod nas je plus pad dinara i toliko ... plus alavost trgovaca koji verovatno sada "kažnjavaju" one koji su do sad čekali.

 

Slažem se za punjač ko je vičan sa lemilicom. Ipak, za većinu je iole bolje automatik (sigurno) praktičnije rešenje.

Oko regulacije napona bi moglo da se diskutuje ali ja moram to ostaviti za neka buduća vremena (kad istog budem imao).

Za amaterske (kućne) potrebe, iste (potrebe) za regulacijom istog (napona) zapravo nema. Potreban je jedan (14,4V) za klasične (sa čepom) ili dva (još i 14,7V) za da bi bio univerzalan (AGM i Ca-Ca; dobro dođe i za klasične za punjenje na mrazu). Ostalo je opcija (napredne funkcije), i trebalo bi da ima još i 13,8V (održavanje) i 15,2V (Ca-Ca na hladnom i/ili ekvilizacija klasičnih), eventualno i (čak) 15,5V (za prethodne namene, kao napredna opcija). I to je to. Fina regulacija ... mislim da su naponi dobro definisani.

Možda je bolje (ako već postoji regulacija) da se struja punj. može menjati ... i najbolje oba. Ipak osim znanja može biti i zahtevno pa iole bolji "automatik" (50 do 100€, "Kinezi" i manje ali malo je dobrih) je za individualnog korisnika "zakon".

CTEK (pominjan u drugoj temi) sa 3,8A (ili 3,6A ne znam napamet) je dovoljan i za motocikl i automobil (do 75Ah) a "sve radnje radi" (automatski). Ima ih i nešto jeftinijih (onaj je oko 100€) ili za istu cenu sa većom strujom (5 do 7A).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

baš dobro druže expendable, što su turio vrednosti npona, da su na jednom mestu! da nije bilo ove teme, opet bi me mrzelo da otvorim moju "suvu" bateriju , što se "ne održava". i bogami je stvarno bila suva, osim dve srednje ćelije, od kojih je jedna bila polusuva! 1lol.gif

post-13916-0-80183400-1420972345_thumb.jpg

post-13916-0-88993200-1420972348_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

ovo nije suha baterija.. :takoje:

 

u pravu si. posedeh do malopre sa nekim drugarima, (bio da probam bateriju 1moto3.gif) , i kaže kolega, to ti nije suva baterija, to ti je agm. al, kaže, nisi je zajebo, ni ako si sipo vodu. a ja veš sipo , i još sam naštelovo regler da je puni, na 14,2V, kaže, i tu senisi zajebo.. nego sad brinem, da mi se ne zaledi voda, jerbo navalili neki oblaci, ko da će sneg.3stabre2.gif

Promenio član Lug

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Jel imaju neke fore da se oporavi akumulator- tipa sipati cistu kiselinu itd. ili neko punjenje... Znam da je bila tema pre par godina i neki su uspeli da ozive polucrknuti akumulator. Mada licno ne verujem da ima nekog rezultata.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Jel imaju neke fore da se oporavi akumulator- tipa sipati cistu kiselinu itd. ili neko punjenje... Znam da je bila tema pre par godina i neki su uspeli da ozive polucrknuti akumulator. Mada licno ne verujem da ima nekog rezultata.

 

Ja sam se jednom prilikom igrao sa nekim akumulatorom ( kupio neki motor koji je dugo stajao i akumulator bio na njemu ), u svim ćelijama je falilo kiseline i više od pola, a voltažu nije pokazivao nikakvu.

 

Prvo sam poskidao poklopce i ispraznio sve ćelije, tom prilikom je ispalo i dosta đubreta što se nakupilo. Potom sam sipao u akumulator običnu vodu - otprilike do pola ćelija, zatvorio ćelije pa ga dobro izmućkao i opet prosuo sve napolje i opet je bilo dosta taloga. Taj postupak sam ponavljao više puta dok na kraju iz akumulatora nije izlazila čista voda. Taj talog nastaje raspadanjem olovnih ploča tokom hemiskog procesa koji se dešava u akumulatoru.

Kad se akumulator dobro iscedio, nasuo sam mu pripremljenu akumulatorsku kiselinu i on je odmah pokazao neku voltažu - upola manju od normalne, ali posle noći provedene na punjaču je imao normalnu voltažu. Služio sam se sa njim još par godina, samo moram da napomenem da mi je bio na motoru koji se palio na kurblu ( nije imao anlaser.

 

Jednom mi je ispao akumulator prilikom skidanja sa motora, pao na ćošak, polomi se ( pukla plastika ) i iscuri kiselina iz zadnje ćelije. Njega sam spasao tako što sam ga oprao spolja, kupio u radnji samolepljivu plastičnu tapetu i oblepio akumulator sa njom skroz do gornjeg - crnog dela. Nasuo u tu ćeliju kiselinu, više ništa nije curelo i vozio se najnormalnije nekoliko godina.

 

Najekstremniju popravku sam imao kad sam dobio potpuno nov akumulator koji je negde u transportu ispao, polomio se sa jedne strane, falilo je tu plastike, ali su bile i ploče oštećene. Njemu sam testerom odsekao tu zadnju ćeliju, a u onu olovnu pločicu koja je tu ćeliju spajala sa sledećom - zavrnuo jedan šraf za lim i napravljenu pločicu za koju sam kačio instalaciju od motora. Sipao kiselinu i vozio se nekoliko godina , motor lepo palio na anlaser. Nov akumulator kad se formira ima oko 13,5 volti, a ovaj moj bez jedne ćelije je imao malo manje od 12 .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Mislim da tu veliku ulogu igra sto si palio na kurblu. Meni npr. traje godinu dana odlicno, vec sledece kada je hladnije vreme slabije vergla. Upali ali dosta teze.

Tako da ne verujem da ce ove godine da drzi napon dugo. Morace se pazariti drugi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja