Jump to content

Moto Zajednica

Devojka za jedan dan

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Triumph sprint 900 Kawasaki Z500, Triton 650 Gilera 500 LTE 1938g.

Nakisao sam se i ja motorom kroz gorski kotar,al je zato lepo sijalo sunce kad sam išao kolima! Ove godine prošao sam ponovo motorom,starim putem,posle 25 godina,i pokisnuo!Evo pogleda na stazu,sa brda.

 

2C27B726-4E21-6342-B9D5-D40CEF6B350B_thumb.jpg

 

(Powered by frubar.net)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: RI
  • Motocikl: DR,TA

Nije Jelenja Gora već Gornje Jelenje ... od toga prijevoja na cca 1000 mnv kiša obično okreće na buru.

Jednom sam se do kože mokar vraćajući MZ om sa rally-a Kumrovec fino do kože i osušio tih tridesetak km do kuće. 1jok.gif

 

A Primus ... taj se ruski komad tehnike lijepo uklapao u vrijeme i prostor.

Imam ga još i danas... 1zvizduk.gif

post-31366-0-65951500-1418553483_thumb.jpg

post-31366-0-44732300-1418553495_thumb.jpg

post-31366-0-16206000-1418553510_thumb.jpg

post-31366-0-49524000-1418553523_thumb.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Stali smo kod kapije motodroma Rijeka.Malena skidajući kacigu mi objašnjava da se ''sva ukiselila,sve na njoj je mokro,oseća se odvratno i prljavo i neophodno joj je potrebno kupatilo.

 

Neću valjda da je smestim u tesan i mokar šator na livadu gde pasu krave i gde nema pristojnog WC-a,pa gde će ona da piški?

 

Neće valjda pored drveta kako to upravo radi jedan pijani bradati verovatno švaba,kako ga samo

nije sramota pred tolikim svetom,...gle,vidi mu se ona stvar...'',

 

Suvozačica u sekundi rasprši moje planove o kampovanju...

 

Slegoh ramenima gledajući u naše saputnike-Žao mi je momci ali vidite i sami...rado bih kampovao ali devojka ima svoje argumente,moramo potražiti komforniji smeštaj.

 

Bilo mi je zadovoljstvo da se vozim u društvu sa vama ovih par stotina kilometara...

 

Oni mi saučesnički i sa razumevanjem klimnuše glavama ,srdačno se pozdravismo i oni prođoše kroz kapiju.

 

Zapamtio sam da je njihov MZ imao napred nestandardnu gumu 3.50x18...fini neki mlađi ljudi...Vozačevu adresu sam zapisao na nekoj ceduljici koju sam naravno izgubio.

 

Ja i Malena uzjahasmo ponovo i povezoh dalje.Nisam imao nameru da tražim smeštaj u Rijeci pa smo kroz grad samo prošli.

 

Od Rijeke do Opatije nije daleko-desetak kilometara a na prilazu Opatiji put vodi pored mora,pamtim ga po lepom drvoredu i hladovini.

 

Sa desne strane puta ima veliki broj kuća na kojima piše ''sobe za izdavanje'' pa skrenuh pred jednu takvu kuću ali gazda kad ču da tražim prenoćište za tri dana veli da je sve puno i da nema mesta...

 

Pred sledećom kućom slična priča,ima mesta ali samo na 7 dana ili više.Možda kad vide mokrog motociklistu nemaju želju da prime takvog gosta?

 

Pade mi na pamet druga ideja.

 

Kuća sa terasom okružena zelenilom mi se jako dopala ali sam u nju poslao Malenu koja se vratila sa smeškom-ima mesta i možemo ostati 3 dana.

 

Gazda mi pokaza gde mogu da rasprostem šator da se suši i gde da parkiram motocikl,gazdarica nas ponudi da jedemo.

 

Posle skromnog obroka popili smo kafu,istuširali se i rešili da prilegnemo jer je Malenu stigao umor.

 

 

@darmar

 

Hvala na ispravci,Gornje Jelenje je naziv vrlo zgodan da se permutuje u ''jelenju goru'' :D

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Ujutru je osvanuo lep dan a gazdarica nam je napravila po sendvič i kafu jer je doručak uključen u cenu spavanja.

 

Srknuli smo kafu na brzinu i požurili na Grobnik.

 

Do Rijeke nije daleko a od Rijeke do motodroma treba malo pripaziti.Za vikend kad se održava VN Jugoslavije saobraćaj poprima drugačiju dimenziju zbog velikog broja motociklista koji tuda cirkulišu ceo dan i noć...

 

Nisu svi trezni smem sa sigurnošću da tvrdim a ogroman broj njih počinje da umišlja da je najbrži,posebno na delu puta sa četiri trake koji vodi do Grobnika..

 

Zato ja tuda vozim malo opreznije i pažljivo pratim situaciju u retrovizoru.Skoro svaki put kad sam bio tamo desio se po neki udes a jedne sam prilike video izgoreli motocikl smaknut u kraj,vozač kažu nije preživeo.

 

Kad smo prošli kroz kapiju motodroma Rijeka skrenuo sam desno i parkirao se na mestu koje mi se učinilo pogodnim.

 

Pogodnim da nađem kasnije svog MZ-a jer je svud okolo nepregledna šuma motocikla.

 

I nepregledna masa sveta,tu su i prikolice za prodaju hamburgera,piva,kafe,sokova,sladoleda... tezge gde se prodaju kojekakva motorna ulja,svećice,kozmetika itd...

 

cbr.jpg

 

Šta da radim sa suvozačicom?Njoj će verujem, biti dosadno ali malo edukacije neće joj biti na odmet...

 

Staza je napravljena 1978-e godine za rekordno kratko vreme jer je bilo uslovljeno-ako se ne napravi staza na vreme neće se voziti VN Jugoslavije.

 

(Na staroj stazi u Opatiji iz bezbedonosnih razloga više se nisu mogle održavati trke...)

 

Dugačka je 4200 metara sa 18 krivina i 15 pravaca,na najširem mestu široka je punih 17 metara.

 

Na stazi se vozi ''levi krug'',tj.vozi se suprotno okretanju kazaljki na satu.

 

Obišao sam je peške celu celcijatu i to ne jednom.Par puta sam na Grobnik dolazio već u Četvrtak da gledam treninge...

 

Vreme na toj livadi ume da bude vrlo ćudljivo,često se desi da posle jakog Sunca dune hladan vetar i ospe kiša ili obrnuto.

 

Za gledanje trke možda je najbolje popeti se na neko od brda kojima je staza okružena sa dve strane.

 

grobnik%25201.jpg

 

 

Vozile su se tada klase,80,125,250 i 500 ccm.Klasa od 50 ccm je ukinuta(zamenjena sa 80ccm) koju godinu ranije a u njoj je Zdravko Matulja bio prvak Evrope sa Tomosom.

 

Trening Malenoj baš i nije zanimljiv ali nije joj se imalo kud,strpljivo je slušala moje monologe o brzinama i motociklima...

 

Motocikli od 250 ccm na mene su uvek ostavljali najači utisak.

 

Te mašine imaju neprevaziđen zvuk,malo su manji i lakši od 500 ccm a po prosečnim brzinama ne mnogo sporiji...

 

Vozači naravno daju sve od sebe.Na motociklima nije tada bilo elektronike za kontrolu proklizavanja ni kompjutera

 

koji optimiziraju rad mašine itd.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Nije lako slikati motodrom sa svih strana.Ima oko njega da se pešači poprilično ali nije mi bilo teško.

 

grobnik%25202.jpg

 

 

Muvajući se tuda spazismo u masi sveta i Krokijev šeširčić,po dogovoru kod ''zagrebačke krivine'' ...stigao je još u ponoć,imao je sreće sa stopiranjem ali mi se žali da se od Zagreba do Grobnika dovezao kamionom punim CocaCole.

 

Vozač ga nutkao usput a on iz pristojnosti nije hteo da ga odbije pa je popio nekoliko flašica...grozno piće,neće ga više u životu okusiti..

 

Da popravimo situaciju i sredimo utiske popismo pivo...

 

Letele su nam oči ''kao po zejtinu'' obojici...on je bio zaljubljenik u drumske krstarice tipa HD i slično a mene interesuju druge vrste motocikla.

 

A toga svega na Grobniku ima u ogromnom broju.Ne zna čovek šta bi pre pogledao...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

ivica.jpg

 

Čim negde vidimo HD-a ili kakvu sličnu drumsku krstaricu on se odmah namešta za slikanje...

 

''Kakav te HD snašao,vidi lepotu čoveče,''

 

laverda.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Ne mogu da ga odvratim od motocikla koji mu se dopadaju...

 

Zamisli,kaže on,sedneš na ovako nešto pa pravac Hamburg...zaglaviš mu šibicu u gas da se ne umaraš i vooooziiiiš... :D ..

 

krstarica.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Ipak,svake godine kad dođem tu jedan motocikl ne mogu da promašim nikako.Same noge me uvek nepogrešivo dovedu pred njega.

 

agustaivica.jpg

 

A vredan je gledanja i divljenja,retko se gde i može videti.U SFRJ je postojao samo jedan jedini komad koga nikad nisam ni video uživo,bio je u Ljubljani.

 

A ovaj je iz Italije i svake je godine na Grobniku.Pažljivo smo ga zagledali,bila je to ikona u svetu motocikla a i danas je na neki način...

 

MV Agusta je u društvu drugog motocikla koga sam tad prvi put i video.Ducati Passo ali od 900 ccm.

 

ducatipasso.jpg

 

Nekoliko fotografija načinjenih toga dana je ostalo za uspomenu...

 

U to doba sam dosta razmišljao baš o ovom motociklu...rado bih popričao s vlasnikom ali ga nema u blizini,šteta...

 

ja1.jpg

 

 

Ivica ostaje da spava na Grobniku a ja i Malena se uputismo u Opatiju,kući u koju smo se smestili...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 340 postova
  • Lokacija: NoviBeograd
  • Motocikl: BMW R45 Yamaha FZS 1000

Istina, te '88 ili bese '89, jedan cek sa letovanja u Porecu nikada nije dosao na realizaciju.

 

Takodje kamper,ja tadasnji 19-ogodisnjak, se snalazio na rezne nacine, u prodavnici od zamena kutija konzervi 29-og novembra,

pasulj za cufte, do ispijanja nacetih piva, ostavljenih od strane bahatih stranaca,koji su zurili u nocni klub Plave Lagune.

Cilj je bio ostati sto duze...

 

 

Cuvao sam ovaj trenutak otpocinjanja citanja tvog putopisa,sve obigravajuci oko naslova,

znajucu da si kadar dozvati uspomene, a bogami i izazvati emociju.

Ocekivanja i vise nego ispunjena, slike su izvirele, spremno sam uronio u vremeplov.

 

Ipak, vidim da sam poranio,cacnut, nestrpljivo cekam da se latis tastature.

Veliki pozdrav od klinca iz Bg-a!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Ko je došao na Grobnik da gleda moto trke a u Subotu uveče nije otišao u Opatiju propustio je pola doživljaja.

 

Zato ja i Malena sedosmo na MZ-a pa se uputismo tamo,Subota uveče u Opatiji je bila najveća moto žurka u SFRJ ...

 

Lep aristrokratski gradić pun stare patine subotom nestane u buci motocikla i mirisa benzina.

 

Nikakav današnji ''moto skup'' nije ni blizu toga...

 

Gužva je već na par kilometara ispred Opatije pa sam se polako provlačio kroz šumu motocikla i naroda.

 

opatija.jpg

 

Tu je naravno poveliki broj policijskih automobila i neizostavni kombi hitne pomoći.Na stazu se ne može ući,milicija ne dozvoljava.

 

Da na stazu,dobro sam napisao jer se u Opatiji nekad vozila ulična trka...Subotom tu svaki motociklista koji je stigao želi da obrne bar jedan krug što se obično pretvaralo u pravu pravcatu trku.

 

I ja bih voleo da se tuda provozam ali ''narodna milicija'' deluje mnogo ozbiljno...trke se na Preluci ne voze od 77-e godine kad je poginuo Graff a na treningu uoči te poslednje trke je takođe neko stradao.

 

Bila je to možda i najopasnija staza na svetu...

 

Pretenciozna je reč staza,ipak je to ulica sa raskrsnicama i putokazima,pešačkim prelazima...ali se trka vozila baš tu...

 

...ulicom pored mora ...par krivina što levo što desno,prilično dugačak pravac a sa desne strane je povisok zid ozidan kamenom,skretanje u desno,baš pravo skretanje u drugu ulicu pod izuzetno oštrim uglom.

 

Tu se ide uzbrdo krivudavim putem pa opet desno skoro pod pravim uglom kroz raskrsnicu...zatim se izlazi na nizbrdicu koja ima jednu S krivinu pa zatim pravac.Na kraju te nizbrdice je oštro skretanje u desno u ulicu pored mora...

 

Otprilike tako...

 

A ta nizbrdica je načičkana kafićima i dućanima pa tu gledam gde bih mogao da se parkiram.To Subotom uveče u Opatiji nije bilo lako izvesti.

 

Motocikli zauzimaju sav raspoloživi prostor za parkiranje pa se valjalo negde nekako stisnuti,ugurati između dva motocikla gde ima mesta taman za mog MZ-a...

 

Evo jedne sličice specijalno za našeg strašila :D ,ovo mora da su,sudeći po registraciji neki njegovi zemljaci.U limuzini se voze nasmejani od uva do uva dok oko njih grme motocikli...

 

opatija2.jpg

 

Gužva je svugde,kafići su puni i prepuni,masa ljudi stoji na trotoaru sa pivom u ruci.....ipak u jednoj lepoj bašti s pogledom na ulicu vidim dvoje matoraca samih za stolom,sedamo s njima...

 

Ljubazni fini stariji ljudi,Zagrepčani...gospođa je oduševljena kad im ispričasmo o našem putovanju a zapljeska rukama kad ču da će mo u Dubrovnik...''bravo deco,kako je lepo biti mlad...bla,bla...''

 

Savetuje me da vozim pažljivo,magistrala pored mora je dosadna i opasna... njen dedica mi namignu i naruči ''još po jedno'' ...

 

Poverljivo mi je prošaputao ''vozi sinko redom dok si mlad,posle nećeš moći''...ja mu zaverenički kucnuh čašu pa istresosmo pivo...

 

Motocikli urlaju Opatijskim ulicama,gužva je do ponoći a onda se proredi...još poneki okasneli motociklista zavrne po gasu pa se razilazimo.Sutra je veliki dan...

 

Tad koristim priliku da provezem jedan lagani krug po Preluci...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

U Nedelju ujutru 17-og Jula 1988-e sam se probudio osećajući svečanost u vazduhu...poseban dan je to za mene a verovatno i za onih stotinak hiljada ljudi koji će da se slegnu na Grobnik...

 

Na brzinu nažvrljanim čekom sam platio ulaznice na motodrom.(Ček nije nikada stigao u moju banku)

 

Pridružismo se gužvi...u toj gužvi pronađoh kamiončić preuređen za kampovanje našeg zemljaka Zorana iz Loznice...

 

ja.jpg

 

 

Stigao je sa suprugom i sinčićem,Nemanja je tada imao otprilike 5 godina-to je ovaj mališan na slici.Sada je mislim, i član ovog foruma..

 

nemanja.jpg

 

Osim mene,Ivice i Zorana tu je negde i Plavšić,stiglo nas je dakle više od dvojice...

 

Ja i Ivica opet mudrujemo o kubicima i konjskim snagama i tražimo mesto odakle će da gledamo trku....

 

Možda i sa stuba dalekovoda koji je prilično ''uzurpiran''.

 

Ali pre trke ...

 

Šuškalo se a i ja sam nešto načuo o tome,da bi na Grobniku mogla da se vozi i Formula 1,navodno će da se testira staza za tu svrhu?

 

(Bila bi to jedina trka F1 u nekoj socijalističkoj zemlji,mi smo naravno tu šansu propustili,uzalud je Berni Ekleston dolazio i muvao se po SFRJ-čak se i oženio našom zemljakinjom sa ''Startove'' duplerice...

 

Umesto nas,Mađari sagradiše Hungaroring i cirkus F1 ode tamo...šteta,niko u SFRJ nije uvideo potencijal takvog sportskog spektakla,pametne stvari su inače, vrlo teško mogle da uđu u tu državu )

 

Na stazu izlazi jedan bolid Formule 1??A za volanom je niko drugi nego bivši svetski šampion Keke Rosberg...najavljuje ga komentator....

 

S njim na stazu izlazi glavom i bradom Đakomo Agostini-frenetičan aplauz je pozdravio najvećeg šampiona moto sporta svih vremena,novopečenog mladoženju jer se te godine ''smirio i oženio''

 

 

Bio je tada šef trkačkog Yamahinog tima pa će voziti Yamahu s kojom se takmičio De Radiges...

 

Odvozaće zajedno neki krug na stazi motocikl GP 500 i Formula 1...

 

Sa startne linije zavrte po gasu Agostini...Mrtva tišina do polovine kruga...a onda se zaori drhtavi glas komentatora sa blagim dalmatinskim naglaskom ...''JEBOTEEEE...Đakomo vozi ka u mladim danima...''

 

Odjeknuše brda oko motodroma od oduševljenih uzvika i aplauza....nas otprilike 100.000 tapšalo je komentatorovom govoru srca...

 

Potukao je kažu, u tom prvom krugu rekord staze vozeći nedostižnom brzinom za ondašnje GP 500 takmičare...a bio je već uveliko ''penzioner''...

 

Rosbergov bolid polete sa starta uz stravičan urlik.Nikad pre toga nisam video uživo Formulu 1 niti čuo kako zvuči...jezivo,neopisivo...takav se zvuk nema s čim uporediti...

 

Proleteo je po stazi i postigao vreme(1.19) koje više nikad niko na Grobniku nije nadmašio(ili bar ja ne znam za to)...Formula ide po stazi kao zalepljena...

 

Zatim startuju zajedno Rosberg i Agostini...znao sam da je automobill brži od motocikla ali mi je ipak bilo prosto neverovatno koliko je Formula brža...odvezli su jedan krug...

 

Rosberg uspori pred startom čekajući Agostinija a kad mu se ovaj približi onda zavrnuše obojica.. .tzv.''leteći start''....u startu Agostini malčice pobegne ali posle prve dve tri krivine Rosberg ga stiže i prestiže...

 

Stekao sam utisak da Formula može po stazi da vozi onoliko brzo koliko želi dok motocikl ipak ograničavaju zakoni fizike...Formula je brža za desetak sekundi...

 

Dva-tri kruga su napravili pa se vratiše u boks ispraćeni ovacijama i aplauzima...

 

Prisustvovao sam istorijskom događaju,bilo je to prvi i poslednji put da je neko provozao Formulu 1 u SFRJ...

 

Iako najavljivana kao trka bila je to samo promotivna vožnja dva bivša svetska prvaka

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 31

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Đorđe se setio (u jednoj drugoj temi smo spominjali ovaj događaj)i momka koji je sa GSXR uleteo na stazu uprkos svim merama obezbeđenja i odvezao jedan ''svoj krug'' dok se za njim ''ambiciozno uputio milicionar sa BMW-om'' :D ...

 

Momak je dobio veliki aplauz a milicionar zvižduke...

 

Za gledanje trke valjalo se namestiti udobno...

 

pravac.jpg

 

Trka počinje najpre klasom 80 ccm a za njom 125 ccm.

 

U obe klase motocikli su prilično izjednačeni a vozači daju sve od sebe.Poslednji metri odlučuju pobednika jer u cilj uleće zajedno po 5-6 vozača..

 

Domači takmičari su se hrabro držali...Alojz Pavlič je završio trku kao petnaesti i osvojio jedan bod na SP.(80ccm),šteta da nije imao bolji motocikl,dolazio je do devetog mesta...

 

Janezu Pintaru se odlomila poluga menjača pa je odustao.

 

Matulja je vozio MBA 125 ccm i nije imao sreće,pao je na treningu i odustao...

 

Pobednik u obe klase je Horhe Martinez zvani Aspar ...u klasi 80 ccm za sitnu stotinku je bio brži od nekog Nemca,za ''dužinu točka'' je pobedio...

 

U klasi 125 ga je napadao Đanola ali bezuspešno.Majstor je majstor...

 

trka.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Trka u klasi 250 ccm za mene je svakako bila najinteresantnija...Zvuk ovih motocikla i brzine koje postižu...

 

Za gledanje klase 250 tražim bolje mesto...

 

Pravac ispred zagrebačke krivine i sama krivina.Tu je staza najbliža ogradi.

 

Fasciniralo me kočenje na kraju pravca i sam ulazak u krivinu kao i izlazak iz iste.

 

zagrebacka.jpg

 

Imao sam osećaj da se trese zemlja kad proleti grupa od nekoliko vozača pored mesta odakle ja gledam...

 

Drži me trka u napetosti iako je pobednik predvidljiv.Sito Pons se odvojio još na početku a Huan Gariga nije ga mogao obići iako je dao sve od sebe.

 

Saron je završio kao treći a Mang i Herve su popadali još na početku.

 

Domaći takmičari(Šraj i Ljeljak)nisu se nažalost kvalifikovali za trku ...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Klasa GP 500 je interesantna za gledanje ali ne mogu se oteti utisku da su mi ti motocikli delovali nekako usporeno,previše su se odmereno i pažljivo vozili...

 

Nije to za čuđenje-tadašnji 2T 500 ccm motocikli su naglo oslobađali veliku snagu i svako neoprezno zavrtanje gasa uglavnom je rezultiralo izletanjem ili padanjem...

 

Sa ovim motociklima je trebao izuzetan osećaj na dodavanju gasa...

 

I zvuk im je tiši...Postižu nešto veće prosečne brzine od 250 ccm...Gardner je pobedio a najbrži krug je postigao Saron...

 

grobnik%25203.jpg

 

...najaatraktivniji vozač svakako Mamola koji se jurcao sa Megijem i u zadnjem krugu ga obišao te se izborio za 4 mesto iza Rejnija koji je bio treći...

 

Kevin Švanc nije vozio zbog povrede na prethodnoj trci a Loson katastrofa.Iako vodeći u generalnom plasmanu debelo je zaostao ...na Grobniku je pobeđivao više puta ali nije bio njegov dan,ne sećam se da je te godine napravio još negde tako loš rezultat kao tog dana na Grobniku(deseto mesto)...

 

Silvo Habat(domaći takmičar) ipak je bio solidan s obzirom u kakvom je ''društvu'' vozio...pričalo se da je na treningu imao čak bolje vreme od Rona Haslama...

 

Zaostao je jedan krug i završio trku na 22-om mestu.U toku trke vozio je jedno vreme na 16-om mestu...

 

Domaći takmičari su bili retki entuzijasti koje je bavljenje tim sportom koštalo skupo i preskupo,malo je to ko mogao...iskreno sam se divio tim ljudima...

 

Primož Sovič je recimo sam sklopio motocikl(125 ccm) u kućnoj radinosti i sa njim je osvojio 28 mesto!

 

Primetio sam da poneki od takmičarskih motocikla imaju antenicu na repiću...elektronika stiže,ili se sa motocikla odašilju povratne informacije u boks ili se iz boksa reguliše nešto na mašini...

 

Možda je samo negde ugrađena kamerica koje su tad još bile dosta velike i nezgrapne..nagađali smo o tome...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • с вером у Бога слобода или смрт, 3647 postova
  • Lokacija: Banja Koviljača

Stazi na Grobniku te je godine isticala licenca pa smo svi zdušno navijali da se produži (bilo je dosta zamerki na infrastrukturu,na bezbednost itd. ali je licenca ipak produžena)...da imamo makar kroz tu VN Jugoslavije mogućnost da gledamo ''pravu'' trku i da vidimo ''prave'' motocikle na pravoj stazi...

 

Bio je to ljubiteljima motociklizma svojevrstan ''prozor u svet'' jer su tu dolazili i motociklisti sa mašinama kakve u SFRJ niko nije posedovao...

 

Zato sam se valjda, toliko i radovao odlascima na Grobnik.

 

(Rezultate moto trka smo saznavali iz Slovenačkog Auto Magazina,na televiziji o tome nije bilo ničega a basnoslovno skupu satelitsku antenu nije imao niko koga sam ja poznavao.

 

Takođe,dvaput mesečno sam nestrpljivo čekao poštara da mi donese Motorad na koji sam bio pretplaćen)

 

Nije lako dočarati rečima atmosferu koja je tu vladala,to je trebalo doživeti ...svega je tu bilo,ma ne zna čovek šta bi pre pogledao.. :D

 

dugonoga.jpg

 

Pakuju se i odlaze motociklisti sa Grobnika...Zagriženi ljubitelji motocikla i moto trka doći će opet za godinu dana a i ja neću biti izuzetak.

 

Iza vesele motociklističke bulumente,armije od preko 100.000 ljudi ostade šareno polje od plastičnih kesa,papirića,praznih flaša,limenki,klinova od šatora...

 

Skupljaju se i odbačene slik gume koje ostadoše iza svetskih asova,neko će ih montirati na svoj točak pun ponosa što je na gumi kredom napisano Krivije,Dorflinger,Đanola,Gariga...

 

Ispozdravljasmo se sa zemljacima i krenusmo put Opatije....

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja