Jump to content

Moto Zajednica

Podesavanje Dellorto karburatora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Evo ovako, motor sa kojim imam problema je Yamaha TDR 125 1990. godiste. Pocetkom ove sezone je pukao iglicasti lezaj u gornjoj pesnici, ali na svu srecu nije napravio dovoljno veliku stetu koju turpija i malo slobodnog vremena nisu mogli da rese (turpijao sam kanale u koje legnu karike da bih mogao da vratim iste jer nisam, a i dalje nemam para za generalnu). Na cilindru nema ostecenja, karike na oko deluju dobro, jedino je stradao klip, ali motor se i takav sasvim lepo vozi i ne vidim da je izgubio na snazi (u takvom stanju me je odvezao u Sutomore ove godine i vratio bez ikakvih problema). Naime, problem koji se pojavio, a koji sam i pre toga imao i resio zamenom svecice (a ponovo se pojavio kada je pukao iglicasti lezaj, ali ovaj put zamena svecice nije pomogla) je da kada odvrnem rucicu gasa do kraja dodje do izvesnog broja obrtaja(nije svaki put isti broj, i nije u svakoj brzini isti broj obrtaja) i pocne da trza kao da ima blokadu koju ne moze da probije. Na nesto manje od 4/5 gasa sasvim lepo radi, i postize obrtaje, ali kada je rucica gasa odvrnuta do kraja, od njega nema nista. Takodje, kada ga neko vreme u sestoj drzim na max brzini (sto je nesto preko 120kmh pri 8000 obrtaja) problem se ponovo javi, isti simptomi kao da je rucica gasa odvrnuta do kraja, pocne da trza, da se muci, ali cim pustim gas i ponovo ga polako dam lepo postigne tih 8000 obrtaja. U retkim okolnostima izgura i 9500 u sestoj, ali na to vec mislim da dosta utice i vetar. Ja sad imam neke ideje da nema dovoljno goriva pa da zato pocne to da se desava, pa sam podigao iglicu u karburatoru za jedan stepen, i nastelovao primarnu smesu, i sad lepse povlaci, veseliji je na gasu, ali opet ista stvar kad zavrnem gas. Imam sad neke ideje da mu stavim vecu glavnu diznu, ali sta ako u tome nije problem? :D Dobro bi mi doslo misljenje kolega koje su imale slican problem ili znaju sta moze da bude :D

Da napomenem, sa motora je izvadjena uljna pumpa, tako da mesavinu pravim sam, pa ako ga duze vreme davim na malim obrtajima ne povuce odma slatko, ali to pretpostavljam da je do velike kolicine ulja koje ne postigne sve da sagori :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Zaboravio sam glavnu stvar da napisem, a to je da se radi o Dellorto PHBH 28 ND karburatoru, i da bi mi dobro dosao neki service manual ili velicine ili oznake fabrickih dizni koje su u njemu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Prvo rastavi karburator, i ocisti ga, jer ne vidim da si to negde spomenuo da si radio.

 

Skini svaku diznu i produvaj kompresorom, ili ustima, ali da je pre toga dobro natopljeno benzinom, ali karburator sam bi vec morao kompresorom dobro da izduvas.

 

Na svakoj dizni pise koji je broj. A sa obzirom da ovde dolazi do problema pri punom gasu, a za to je zaduzena glavna dizna, postoji mogucnost da je zaprljana, sto ce posle ciscenja karba se videti da li je sve uredu. Ako i dalje zeza, probaj sa vecom diznom do 5 brojeva.

 

Usput proveri i filter kakav je, da li je prljav, jer mozda ga i trpa gorivom pa stuca pri punom gasu, a moze biti i manjak, tako da gledaj da odmah sve odradis.

 

Ako nije do zaprljanosti dizne, ili velicine dizne (kada stavis vecu), onda moras pogledati polozaj plovka u karburatoru, i namestiti, da kasnije zatvara plovak gorivo, ili ti, da casicu ispuni sto vise, ali ne previse, da ne bi prelio.

 

I da, glavna stvar, sto mesaju ljudi, zapamti.

 

Zavisno od smestaja srafica za smesu je i drugacije stelovanje smese do 1/4gasa-ako je levo prema prirubnici odvrtanjem u levo dodaje se gorivo,ako je desno prema filteru -odvrtanje ulevo se dodaje vazduh.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Zaboravio sam da kazem da je karburator ciscen vec, filter takodje. Podizanjem iglice i stelovanjem primarne smese mu se malo popravilo stanje kada zavrnem pun gas a i do nekih 8000 ide kao nevreme, kasnije se oseti da malkice posustaje sto mislim da bi se popravilo stavljanjem vece dizne :) Takodje, sad imam i neku drugu ideju, posto je neko pre mene busio kutiju filtera za vazduh da te rupe zapusim, prelepim selotejpom, da bude manji protok vazduha. A i top nije fabricki nego je stavljan neki Arrow, potpuno otvoren(kao i lonac) pa verujem da kada se sve to sabere i oduzme treba mu veca dizna :)

Takodje, plovak jeste malo podizan, ali po meni ovi simptomi ukazuju na nedostatak goriva, tako da ako veca dizna ne pomogne, podici cu nivo goriva u soljici jos malo.

I da, meni taj sraf za smesu nalazi se blize cilindru(prirubnici pretpostavljam, mada ne znam sta ti to dodje :D ), ali ipak odvrtanjem tog srafa u levo dodaje se vazduh :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 779 postova
  • Lokacija: Barajevo
  • Motocikl: Suzuki GSXR 1100 ,Suzuki GSX 600F

Ako ti vraca obrtaje kao na snimku onda imas siromasniju smesu,vise vazduha..

Kada pustis gas obtaji treba da padaju bez zadrzavanja a na snimku se vidi da kazaljlka zastaje od 3000 pa do ler gasa kako obrtaji padaju..

Vise vazduha u smesi znaci da motor nece imati snage na visim obrtajima,dok sa vise goriva se gusi na malim ali zato na velikim ima snage i bolje navuce obrtaje..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 779 postova
  • Lokacija: Barajevo
  • Motocikl: Suzuki GSXR 1100 ,Suzuki GSX 600F

Sto se tice plovka ja tu ne bi nista dirao za sad.Prvo proveri koliki ti je nivo goriva pa tek onda..

 

E sad sa otvorenim auspuhom ide i veca dizna ali mozda za pocetak da sredis kutiju i da protok vazuha bude normalan,kao sto je fabrika napravila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Prvo sredi kuciste filtera da nigde ne vuce vazduh sem na mestu predvidjenom za to.Otvori karb i procitaj koje su mere dizni trenutno u karburatoru (jos bolje bi bilo da ih premeris ali to predpostavljam da nemas cime) ali svih dizni,i kad to uradis onda napisi ovde koje su pa cemo na osnovu toga dalje resavati problem.Posebno obrati paznju na meru dizne koja stoji pored sauh dizne.Dobro bi bilo da znas i za koje je trziste motocikl radjen posto se dosta razlikuju u cilindrima elektronikama a i u merama dizni.Napisao sam vec u jednoj slicnoj temi da taj karburator kada ga treba podesiti prema motoru zadaje muke i majstorima koji nisu bas cesto u kontaktu sa cvajama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Plovak je podignut za brucu jos davno, a sto smo cale i ja to radili, ne mogu da se setim. Obrtaji mi padaju lepo, bez zadrzavanja, ali ono sto se njemu desava na 8000 obrtaja je ista stvar kao i kod mene. Pocne da "lupa" i nece da probije. U opisu videa pise da je izvadjen filter vazduha, da iglica stoji na prvom nivou, i da je dizna 142(ne znam da li je manja ili veca od fabricke, ili je pak ista), pa pretpostavljam da je smesa siromasna, tj da ima previse vazduha i da zato to radi, pa na osnovu toga ja zakljucujem da i meni fali goriva u samom vrhu. Rupe na kutiji filtera za vazduh sam zapusio, kao i one koje sam primetio da se nalaze na luli(cini mi se da je i to neko pre mene sekao/busio) ali nisam stigao da probam motor jer pada kisa :/ Nadam se da sam ovim problem resio, ali ako ne, onda mi zamena glavne dizne ne gine :)

Motor je inace Belgarda verzija, koliko ja znam pravljena za italijansko trziste. A cime bih uopste i mogao da izmerim diznu? Subler imam, ako je taj alat u pitanju :D Sta se kod nje meri uopste? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Plovak je podignut za brucu jos davno, a sto smo cale i ja to radili, ne mogu da se setim. Obrtaji mi padaju lepo, bez zadrzavanja, ali ono sto se njemu desava na 8000 obrtaja je ista stvar kao i kod mene. Pocne da "lupa" i nece da probije. U opisu videa pise da je izvadjen filter vazduha, da iglica stoji na prvom nivou, i da je dizna 142(ne znam da li je manja ili veca od fabricke, ili je pak ista), pa pretpostavljam da je smesa siromasna, tj da ima previse vazduha i da zato to radi, pa na osnovu toga ja zakljucujem da i meni fali goriva u samom vrhu. Rupe na kutiji filtera za vazduh sam zapusio, kao i one koje sam primetio da se nalaze na luli(cini mi se da je i to neko pre mene sekao/busio) ali nisam stigao da probam motor jer pada kisa :/ Nadam se da sam ovim problem resio, ali ako ne, onda mi zamena glavne dizne ne gine :)

Motor je inace Belgarda verzija, koliko ja znam pravljena za italijansko trziste. A cime bih uopste i mogao da izmerim diznu? Subler imam, ako je taj alat u pitanju :D Sta se kod nje meri uopste? :)

 

Na snimku je klasican primer kada CVAJI (2T) fali goriva :).

 

Cim dodje lepo vreme, odmah u voznju, verovatno si resio problem zatvorivsi rupe :)

 

Ali nemoj da se iznenadis, ako krene da se gusi u srednjim obrtajima i na leru, jer si mu ti sada trenutno dao vise goriva na polu otvorenom filteru, tako da postoji mogucnost da ce opet traziti podesavanje.

 

Ali bez problema bi trebao da primi pun gas, ako je samo do filtera bilo, ne zavisno od iglice i srafa za smesu ;)

 

Ali problem je 100% u glavnoj dizni. Sto si verovatno sada uklonio, a ako vec hoces da ostane zivahan i srecan motor, stavi mu vecu diznu, i udri :)

 

 

PS : Velicina dizne kod Dellorto karburatora je srazmerna debljini burgije ;), znaci 1mm = 100, 1.3mm = 130 ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Plovak je podignut za brucu jos davno, a sto smo cale i ja to radili, ne mogu da se setim. Obrtaji mi padaju lepo, bez zadrzavanja, ali ono sto se njemu desava na 8000 obrtaja je ista stvar kao i kod mene. Pocne da "lupa" i nece da probije. U opisu videa pise da je izvadjen filter vazduha, da iglica stoji na prvom nivou, i da je dizna 142(ne znam da li je manja ili veca od fabricke, ili je pak ista), pa pretpostavljam da je smesa siromasna, tj da ima previse vazduha i da zato to radi, pa na osnovu toga ja zakljucujem da i meni fali goriva u samom vrhu. Rupe na kutiji filtera za vazduh sam zapusio, kao i one koje sam primetio da se nalaze na luli(cini mi se da je i to neko pre mene sekao/busio) ali nisam stigao da probam motor jer pada kisa :/ Nadam se da sam ovim problem resio, ali ako ne, onda mi zamena glavne dizne ne gine :)

Motor je inace Belgarda verzija, koliko ja znam pravljena za italijansko trziste. A cime bih uopste i mogao da izmerim diznu? Subler imam, ako je taj alat u pitanju :D Sta se kod nje meri uopste? :)

 

Na snimku je klasican primer kada CVAJI (2T) fali goriva :).

 

Cim dodje lepo vreme, odmah u voznju, verovatno si resio problem zatvorivsi rupe :)

 

Ali nemoj da se iznenadis, ako krene da se gusi u srednjim obrtajima i na leru, jer si mu ti sada trenutno dao vise goriva na polu otvorenom filteru, tako da postoji mogucnost da ce opet traziti podesavanje.

 

Ali bez problema bi trebao da primi pun gas, ako je samo do filtera bilo, ne zavisno od iglice i srafa za smesu ;)

 

Ali problem je 100% u glavnoj dizni. Sto si verovatno sada uklonio, a ako vec hoces da ostane zivahan i srecan motor, stavi mu vecu diznu, i udri :)

 

 

PS : Velicina dizne kod Dellorto karburatora je srazmerna debljini burgije ;), znaci 1mm = 100, 1.3mm = 130 ;)

 

 

I ja se nadam da sam time problem uklonio, a ako i nisam, veca dizna ide sigurno :) Isto mislim da ce mu sada malo stelovanja trebati, jer ipak je smanjena kolicina vazduha koju dobija. Cim stane ova kisa, i putevi se malo osuse da smem da ga pustim i u 5. i 6. javljam sta sam uradio! Nadam se da ce lepo raditi, jer na zalost bas i nemam vremena pored fakulteta i drugih obaveza da rasklapam karburator, nabavljam dizne, ponovo stelujem.. :/ Hvala svima na pomoci! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Samo da javim, motor sam isterao iz kuce da ga probam (ne moze ni kisa da ohladi ludu glavu :D ) posle zapusavanja onih rupa na filteru. Ono sto sam primetio je da je motor "prodisao" na manjim obrtajima. Ima miran rad, lepsi, manje "promukao" zvuk, a kad se zavrne gas oce da se propne. :D Poteze ko besan, ali i dalje nece ni da cuje za visoke obrtaje, samo sto ovaj put vec na 8 hiljada svaka brzina krene da zeza, a ranije je bilo samo u 6. i ove druge ponekad. Da li je moguce da mu je zapravo previse benzina u visokim obrtajima a da ja sve vreme pretpostavljam suprotno? Da mi mozda treba manja dizna? :P Sad me je bacio u rebus skroz, a skoro sam bio siguran da znam sta ga muci :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Na tom karbu je glavna dizna 120,a ti rece da je kod tebe 142.Stavi diznu od 120 i trebalo bi da resis problem.I naravno kad motor trokira ako nije struja u pitanju sigurno je visak goriva.Jako je bitna i tzv. dizna snage koja treba da je oko velicine 90,a nalazi se pored dizne sauha.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Nije kod mene 142 dizna, vec kod ovog lika na klipu. Je l to sigurno da je fabricka dizna u tom karbu 120? A diznu snage mislim da nemam. Koliko se secam, imam samo tri dizne, glavnu, saug diznu, i diznu za primarnu smesu. A ta za primarnu smesu bi trebala, negde sam nasao podatak, da bude oko 50(mozda sam i pomesao sa nekim drugim motorom). :) Tu diznu snage sam video na TZRu, cini mi se, i na drugim malim "zujkama", koja mu strcne dodatno goriva na oko 7000 obrtaja :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Ljudi, da javim sta sam rasklapanjem karburatora ustanovio. Glavna dizna je 110(ne znam zasto bi iko strojio potrosnju na cvaji od 125 kubika kad je to masina pravljena da ujeda :D ), pilot dizna(za primarnu smesu) je 45, dizna u koju ulazi iglica(atomizer pise netu cini mi se) je 70 i saug dizna je 60. E sad, interesuju me fabricke mere ostalih dizni. I takodje, kada stelujem primarnu smesu, motor najbolje radi kada je sraf skoro skroz zavrnut(okrenut u desno). Da li to znaci da mi treba i veca pilot dizna, u ovom slucaju 50?

Jos jedna stvar, kolega Konstruktor je pominjao i diznu snage koja se nalazi pored dizne sauha, a koja kod mene postoji(mada ne znam da li tome sluzi), samo sto sam joj prosli put prilikom ugradnje malo "zalomio" vrh, pa ovaj put nisam uspeo da je skinem i procitam koje je dimenzije, samo mi deluje jako malo ako bi trebala da bude 90. Zna li neko cemu sluzi? DSC_0021.jpg Hvala na strpljenju, mada znam da sam dosadan! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Ovo su mere dizni za taj karburator u varijanti pune snage.Glavna 120,sauh 70,pilot 55,i ova sto je kod tebe polomljena 90.Inace ta kombinacija (kao sto je na tvom motoru)dizni je fabricka ali za masine do 11kw i ogranicenjem na 80km/h.Imaces malo vise muke da ga ustelujes jer na karburatorima za otvorene masine je drukcija iglica i atomizer ali moze da se uradi.Znaci naoruzaj se strpljenjem i na posao.:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Ako je sa ovim diznama isao do 110-120kmh, a 140kmh samo kada mu dodje (3 puta za ove 3 godine sto je kod mene), verujem da kada bi uzeo vecu pilot i vecu glavnu diznu motor propevao :D A odakle vama ti podaci? :) I gde ja u Srbiji mogu da nabavim druge? :) Samo mi nije jasno zasto su mere dizni sada kao za motor sa ogranicenjem do 11kW kada, koliko znam, ova verzija TDRa nikada nije pravljena ustrojena? 0stabre.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Da li zamenom glavne, pilot, i dizne snage moram da menjam i saug diznu? Jos jedna cudna stvar: motor skoro nikad ne trazi saug pri paljenju. Bas ako je napolju opasno hladno a on je stojao duze vremena :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Da li zamenom glavne, pilot, i dizne snage moram da menjam i saug diznu? Jos jedna cudna stvar: motor skoro nikad ne trazi saug pri paljenju. Bas ako je napolju opasno hladno a on je stojao duze vremena :P

 

To samo znaci da ti je zdrava masina :D, ako pali na hladno lako :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Ljudi, da javim sta sam rasklapanjem karburatora ustanovio. Glavna dizna je 110(ne znam zasto bi iko strojio potrosnju na cvaji od 125 kubika kad je to masina pravljena da ujeda :D ), pilot dizna(za primarnu smesu) je 45, dizna u koju ulazi iglica(atomizer pise netu cini mi se) je 70 i saug dizna je 60. E sad, interesuju me fabricke mere ostalih dizni. I takodje, kada stelujem primarnu smesu, motor najbolje radi kada je sraf skoro skroz zavrnut(okrenut u desno). Da li to znaci da mi treba i veca pilot dizna, u ovom slucaju 50?

Jos jedna stvar, kolega Konstruktor je pominjao i diznu snage koja se nalazi pored dizne sauha, a koja kod mene postoji(mada ne znam da li tome sluzi), samo sto sam joj prosli put prilikom ugradnje malo "zalomio" vrh, pa ovaj put nisam uspeo da je skinem i procitam koje je dimenzije, samo mi deluje jako malo ako bi trebala da bude 90. Zna li neko cemu sluzi? DSC_0021.jpg Hvala na strpljenju, mada znam da sam dosadan! :)

 

Moram da se ispravim, atomizer(kao sto sam ga naveo u citiranom postu) nije 70, ne znam odakle mi taj podatak, vec na njemu pise 266 DG, a iglica je X36.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Atomizer je dobar taj ide ili T 262 (za svajcarko trziste) za otorenu masinu dok su oni sa oznakom BN 264 za slabije varijante. Iglica mi nije poznata sa tom oznakom vec sa 56/2x ali predpostavljam da su male razlike u pitanju tako da verovatno odgovara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja