Jump to content

Moto Zajednica

Punjaci razni akumulatora raznih

Recommended Posts

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Trazim neki punjac s kojim bih mogao da punim moj novi (ne bas toliko ali ajd) Lithium-Ion akumulator, posto "kapavac" (kojeg sam do sad koristio) ne moze (iz nekog razloga).

I tako ja natrcim na ovaj i kupim:

 

http://www.conrad.com/ce/en/product/841967/AEG-AEG-AG-1208-automatic-charger-Battery-Charger-8A-12V?ref=list

 

Onda upratim na ovom istom linku (po posle i u uputstvu) da nije "pogodan" za punjnje Li-Ion baterija.

 

Dok ovaj npr jeste:

 

http://www.conrad.com/ce/en/product/485793/BAAS-Automatiklader-612V-BA200-Battery-Charger?ref=list

 

E sad ako pogledate u tehnicke karakteristike, nema nekih primjetnih razlika osim u redu "pogodan za" :)

 

Da li neko moze da pojasni, sta je to sto ovaj ima, a AEG nema, sto ga cini pogodnim za Lithium?

 

(BTW, ja sam vec punio sa nekim krsem proizvedenim prije nego sto su izmislili Lithium :), za 5-10 minuta "do vrha" i od tada vozao mjesecima i sve ok)

Zasto onda AEG mene tjera da sutra vratim ovu spravu?

 

ps. ovdje mozete posle da se raspricate o svim mogucim i nemogucim punjacima za akumulatore. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12234 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Litijum - jonske baterije, koje btw imaš u telefonima ( sad ih menjaju litijum - polimer :) ) pune se impulsnom strujom uz stalno merenje temperature baterije ukoliko se radi o jačim strujama.

 

Onaj AEG je običan punjač, klasična tehnika punjenja sa grec ispravljačem uz dodatne džidžabidže - automatski prekid punjenja kada accu dostigne 14.4V, podešavanje izlazne struje punjenja i tako to.

 

Ovaj drugi Baas (ima ih raznih firmi i raznih naziva) je kompletno svičerski (bez ulaznog transformatora) i mikroprocesor radi sve šta treba - puni do određenog napona sve vrste akumulatora, prazni accu do određenog napona, desulfatizira ćelije, ima i stalno održavanje accu preko zime - punjenje malom strujom (trickle charge) i verovatno još po neku funkciju :)

 

Prema tome, nadam se da si uspeo da sFatiš šta ti je činiti i šta treba kupiti :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Zamalo. :D

 

1) Ja vec imam taj "kapavac" od 1A koji puni, prazni, odrzava itd. S njim sam punio (odnosno odrzavam aku od 70Ah) i sve radi super.

Prodavac mi rece da s njim ne mogu da punim Li-Ion aku, zato sto mu je premala struja (ta od 1A).

Ovaj BAAS ima 2A max struju. :neznam:

 

2) Da li je onda moguce / OK puniti sa ovim AEG-om i prstom (konstantno :D) pipati temperaturu (Li-Ion) baterije, posto punjenje traje 5 - 10 minuta?

Ili cu ostetiti (Li-Ion) bateriju na taj nacin?

 

3) Kako bez transformatora? :stabre: (cu izgugletam svakako)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12234 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

1) Laže prodavac kao pas :) mala je struja punjenja ali mala je struja "curenja" (samopražnjenja) accu tako da možeš da puniš i Li-Ion baterije, naravno SAMO AKO to piše i u uputstvu uz taj tvoj punjač. Trajaće duže ali napuniće accu bez problema.

 

2) Nemere sa običnom jednosmernom strujom, Li-Ion zahtevaju pulsirajuću struju i vrlo lako možeš da spališ accu (čitaj: debela ti koža i dok dođe temp do nerava ode mast u propast :))

 

3) Guglaj :) Svičerska napajanja se nalaze u PC, nema ulaznog trafoa koji skida sa 220 VAC na 20 VAC već ide direkt 220 VAC na grec, elektrolit od 350V, oscilatorski par tranzistora, VF trafo, diode ispravljačice i elektroliti na izlazu a svom tom skalamerijom upravlja integralac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: nekada Africa Twin

Evo u lidlu ima neki. U struju se ne razumem nikako, pa ako kolege procene da zadovoljava, mogao bih za sitne pare kupiti korisnu stvar.

 

http://www.lidl.nl/nl/Offerdate.htm?action=showDetail&id=7487

 

video sam ovo pre neki dan na sajtu lidl.de

dobra stvar i stvarno povoljno

ne znam do kad vazi snizenje

 

ima li neko ko bi mogao to da mi nabavi nekako (uz neku nadoknadu naravno)

verujem da ima jos zainteresovanih

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja