Jump to content

Moto Zajednica

Farbanje , poliranje

Recommended Posts

  • U prolazu, 41 postova

E ovako , nakon skidanja plastika skinuo sam boju koja je prethodno bila na skuteru , smirglao sa smirglom 200 , a nakon toga i sa 1000 ... presao spric gitom i opet presmirglao 1000 ... Medjutim kada sam ofarbao u 3 sloja farba se ne presijava ... sta je potrebno uraditi ?? Da li ce se te "neravnine" od farbe primecivati ako predjem bezbojnim lakom ili sta drugo da uradim ?? Unapred hvala :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

Lepo covek kaze,,zavisi od farbe,ako je metalik mora da se lakira,akril ne mora.

Da bi dobio sjaj moras maaalo da nalijes(ali ne da se razliva),ako drzis daleko pistolj i nanosis puno tankih slojeva nista od sjaja(kod metalik farbe ovo vazi samo za lak,kod baze i ne mozes mnogo da pogresis).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 779 postova
  • Lokacija: Barajevo
  • Motocikl: Suzuki GSXR 1100 ,Suzuki GSX 600F

Kada sam prvi put farbao nisam dovoljno razredio boju i posle farbanja deo je bio hrapav i nikakav...Posle sam vodenom smirglom dobro presmirglaso taj deo i boju razredio koliko treba i naravno posle je bilo dobro...Isto tako ako se posle prve ruke nakupi neko trunje ili prasina,predjem vodenom smirglom lagano i skinem svaku truncicu koja se zalepila na deo....Pre farbanja provetrim prostoriju u kojoj farbam i pod nakvasim vodom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Glasurit je proizvodjac, a trebali bi da znamo jeli boja alkil, sinteticka ili akril, metalik. Za prve dve moze spric git pa na njega boja bez prajmera, ali sa pauzom 24h. Za akril i metalik prvo mora obavezno akrilni prajmer, pa akrilna boja, a ako je metalik onda jos i bezbojni lak.

Najcesca greska je da se posle nanosenja spric gita u kratkom roku (odmah ili istog dana) nanese alkil sinteticka boja, ta dva sloja medjusobno reaguju i ostaju muzge (fleke) ili slicne nejednake nijanse.

Ako je akril ili metalik, na obavezni prajmer se u kratkom roku moze (i treba) naneti boja, a zatim odmah i bezbojni lak (za 15-20 minuta ili kazu na mokro). Spric git pre toga mora da se stabilizuje 24h, pa tek onda prajmer, i akril mogu jedno na drugo u kratkom vremenu (ili akrilni prajmer, metalik baza i bezbojni lak jedno na drugo za 15-20 minuta).

Akrilna boja nanosi se dva sloja u kratkom roku i kraj.

Metalik boja nanosi se prvo metalik baza u dva sloja jedno za drugim, zatim bezbojni lak u najmanje dva sloja a moze i 7-8, sto vise slojeva. Sve jedno na drugo mokro, izmedju slojeva 15-20 minuta. Najbolje da se sve zapece na 70-80 stepeni, ali ako nema grejaca, stvrdnuce se hemijski. Nikako ne izlagati Suncu ili bilo kakvom UV (ultraljubicastom) zracenju!!!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova

e bas sam tu gresku napravio (Najcesca greska je da se posle nanosenja spric gita u kratkom roku (odmah ili istog dana) nanese alkil sinteticka boja, ta dva sloja medjusobno reaguju i ostaju muzge (fleke) ili slicne nejednake nijanse. ) ... Sta bi trebalo sada da se uradi ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Sačekaj da se doobro osuši pa kreni sa šmirglanjem polako.

 

Postavi parče šmirgle pod neku tvrdu i ravnu pločicu (parče daske ili nešto slično), granulacije ne grublje od 240 pa postepeno ka finijoj. Ne bi bilo loše da kvasiš (obilno), manje će se puniti šmirgla i lakše će "kliziti". Naoružaj se strpljenjem jer samo tako možeš dobiti kvalitet.

 

Obavezno primeni "zlatno pravilo šmirglanja" !

 

:Mina:

Čekamo rezultat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Jckm2k.jpg Uradjeno je i boja je matirala ... neravnine su nestale ... sta sada ?:)

2wmdma.jpg

 

Jedan način vađenja je, boju, ( i učvršćivač naravno), sa 200% razređivača naneti maglom i sa malo veće razdaljine, jedan tanak i brz prolaz ali je to zahtevna tehnika i za iskusne majstore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 779 postova
  • Lokacija: Barajevo
  • Motocikl: Suzuki GSXR 1100 ,Suzuki GSX 600F

Sad ponovo farbanje..Samo moras boju dovoljno da razredis jer se pomorandzina kora stvara od guste boje i ako malo preteras..

Kada razredis boju uzmi malo vece parce lima i kreni da farbas i onda sacekas malo cisto da vidis kako je ispalo i ako nema pomorandzine kore onda kreni da fabrbas plastike.

Slicnih problema sam i ja imao jer mi je receno u farbari da sipam 10% razredjivaca i ja tako i uradim i kada sam poceo da farbam vidim da nije to to..NIje bilo kao kod tebe ali opet ne valja.Sacekam da se dobro osusi i onda sve lepo presmirglam i posle toga farbanje ali sam malo vise razredio boju i pre farbanja probao malo na parce lima i posle par minuta vidim da se ne sliva boje i da nema pomorandzine kore i kad je sve bilo u redu onda sam poceo sa farbanjem..Radio sam crnom bojom i ispalo je tako da mozes da se ogledas..Posle je moralo i poliranje de se odradi jer se zalepilo nesto bem li ga,jer sam radio iza kuce..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Nije bas ovaj slucaj ali je naslov teme manje~vise odgovarajuci pa da ne otvaram novu slicnu. Zanima me cime skinuti nekakav naknadno naneti lak preko farbe. Znaci lak je jedan deckic naprskao ili nekako naneo preko farbe (auta) da bi dobio sjaj, taj lak je sada pobeleo i vrlo lako se skida kada se protrlja prstima. Mozda je i neki vosak u pitanju nemam pojma, uglavnom u pitanju je decija igra. Ja ne bi isao smirglom, lako se skida, vec nekom pastom~kojom? Takodje mislio sam da kupim onu malu polirku okruglu i da uradim sam, znam da su one polirke kao brusilice sa regulacijom broja obrtaja dobre ali meni skupe da stoje posle. Znaci prvenstveno me zanima koja pasta i da li je neko koristio ovu polirku (to su one sto lice na volan).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2489 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ta polirka koju hoćeš da kupiš za male pare ne valja ništa. Koliko ćeš dati para za polirku i neku kvalitetniju polir pastu bolje oteraj kod nekog profesionalca da ti to odradi kako treba. Ako ovo nisi nikad radio postoji mogućnost da zabrljaš pa ćeš opet morati kod majstora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2822 postova

posle koliko vremena može da se polira novo nanesen autolak od metalik vodene baze i laka preko njega.Kakva su iskustva sa poliranjem providnih autolakova u spreju, akrilnih iz farbara,kenda i slično.I kolko treba njih sušiti prirodnim putem pre poliranja

Promenio član sasa ns 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja