Jump to content

Moto Zajednica

Zveckanje u varijatoru

Recommended Posts

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Beverly 250

Поздрав,

 

 

Пошто сам имао утисак да је пренос на мом Беверлију 250 (2005. год., 32000км на сату) мало бучнији, испланирао сам да радим проверу и сервис истог. Замењено је следеће (све оригинал Пјађо):

- ролнице

- ублаживачи (оне три пластикице)

- каиш

- ролер

- квачило

 

Нити један од ових делова није био претерано потрошен (ролнице све округле, и по 11г), осим можда ролера. Кад је први пут мотор упаљен, приметио сам мало "кликтање" на леру. Сервисер каже да то није ништа и да тако треба док се све не ухода...наравно стандардан одговор...

После 200ак км чини ми се да је то кликтање/звецкање израженије, то је звук сличан ономе као кад убацује у лер, па се као ролнице "слажу". Чује се и при кретању, после више не...

Шта би то могло бити, да ли ролнице "нису легле", можда погрешно сложене у варијатору при уградњи...неки већи луфт у њиховом кућишту...? Све то нагађам...

 

Да ли је неко имао сличан проблем? Питање није везано стриктно за овај модел, него проблематику вариајтора и преноса уопште, па сам зато ставио као посебну тему...

 

Поздрав,

Душан

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: Niš, Brzi Brod
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650

Ja sam imao sličan problem, i bio ubeđen da je varijator u pitanju, a ustvari je to bio loš lanac bregaste. Iz istog dela dolazi zvuk. Ne bi da te sad plašim, ali u pitanju je isti agregat Piagio 250 ccm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Beverly 250

Мислим да ћу ипак морати да раставим и погледам, нема друге...контам да прво скинем каиш, и тиме елиминишем квачило, а као друго да пробам да упалим без варијатора, да се елиминише ланац. Сад, јел' проблем да се уплаи мотор да ради без варијатора?

Да ли је неопходно користити алат за блокирање варијатора и квачила и затезати на прописане моменте момент кључем, или је ОК и само пнеуматским пиштољем одрадити завртање?

 

Иначе, снимио сам данас фамозни звук, па ако неко има идеју, нека виче :neznam:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Udara kais o roler, moguce i o zid unutar CVT-a sto se zna desiti kada je duzi kais usled istezanja ili ugradnje ne odgovarajuceg.

Takodje zna lupkati kada padne br. obrtaja tj sam motor ne radi na leru kako treba pa dolazi do "trzaja" radilice sto u momentima cimne kais i eto udara o roler ili zid CVT-a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 863 postova
  • Lokacija: Beograd MML
  • Motocikl: Aprilia Atlantic Clasic 500,dok ne pojeftini GP

Ne paliti agregat bez variomata,kolegi sa foruma je prezupcio tako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Evo pre jedno 200 km meni u vožnji kod nekih 117 km/h pukne kaiš. Razleteo se na 1000 komada, a kevlar se namotao oko kvačila. Kad sam otvorio deklu imao sam šta da vidim. Pažljivo sam sve skinuo počevši od variatora i sve doslovno očistio, pregledao rolnice i svih 6 izgledalo je OK Imali su težinu od 11 gr. Onda sam skinuo kvačilo i potrošio jedno sat vremena, da sam skinuo sav kevlar namotan oko jermenice. Onda sam i kvačilo temeljito očistio i vizuelno pregledao. Nisam video ni osetio nikakvu oštečevinu zbog puknoče kaiša. Isto sam pregledao i rolnu na sredini. Nije mi izgledala oštečena. I nju sam očistio prljavštine. Onda sam počeo sa sklapanjem variatora, kvačila i na kraju sam stavio kaiš - E da, stavio sam DAYCO 8203 K, kojeg sam kupio tu kod mene u dučanu autodjelova. Sve šrafe - t.j. matice sam stegao po propisima i namontirao deklu CVT-a. Kad sam upalio motor i počeo sa probnom vožnjom osetio - t.j.čuo sam isto takvo zveckanje a samo na leru. Kad sam dao gas taj zvuk je nestao i u samoj vožnji ga nema. Samo na prostom radu,tako negde do 1700 - 1900 rpm. I sam sam mislio da je uzrok kaiš ali mi ne ide logika. Kaže majstor Satelis,(kolko sam shvatio) da je uzrok to što nije originalan kaiš i da ti neoriginalni, ne valjaju. Kupit ču originalni pa se uhvatit posla i vidjet u čemu je štos. A šta , ako nije kaiš?:neznam:

da napomenem, da skuter ide normalno - isto kao i pre , vuče i nema nikakvih vibracija kod ubrzavanja. Jedino taj zvuk na leru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Beverly 250

Даретово објашњење ми делује скроз смислено, али остаје и даље да се отвори и види шта се дешава - требало би да се види кад буде радио са скинутом деклом...операцију планирам за викенд :) Свакако, ови у сервису нису ништа ни чистили, само мало дунули прашину и све на брзака спаковали, па бар то да средим.

 

Куле, хвала на савету за рад без варијатора. За рад без декле, контам да се само заврне матица на квачилу?

 

Макстер, мислим да ти оригинал каиш неће решити проблем, пошто је код мене стављен оригинал Piaggio B013360. И код мене се звук чује само на леру, под гасом не. Такође, то "клепетање" се чује и кад пребације у лер...

 

Иначе, како се могу измерити обратаји на лару, тј. правилно наместити лер гас?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

vojnikd,

znači i sa original kaišem isto klepeta?

Onda mora da je greška u rolci na sredini ili čak u kvačilu samom, a može i u vatriatoru. I sam ču prvo skinuti deklu pa kod kvačila samo zavrnuti maticu. Onda mora da se vidi gde je greška.

Na mome madisonu 3 ima elektronski pokazivač obrtaja i dok mi radi na leru pokazivač pokazuje 1700 obrtaja na minutu.

Ako češ raditi za vikend javi rezultate, pa da vidimo gde je tačno problem. (Inače več razmišljam o novom kvačilu i variatoru)

Kako se ponaša j.costa na tim agregatima? Ima neko od vas kakvo iskustvo njime? Vidio sam na talijanskom ebayu da ga ima za 99 € + poštarina i to baš za 250 ccm Piaggio (quasar) agregate. Ili je ipak bolji Malossi multivar ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

kvacilo si menjao?????ako nisi ja bih rekao da je to problem

To kod mene zvekeće ko ludo hehe pojele se osovinice lamelica, ali u delu gde prolaze kroz rupe te ploče koje su se takodje proširile, pa igranka :moto3:

 

 

....снимио сам данас фамозни звук, па ако неко има идеју, нека виче :neznam:

 

Kao da si stavio rolnice u neku kutijicu i treseš je i one djuskaju. Mislim, ako se dobro sećam, da sam takav zvuk imao kad sam stavio nove RMS rolnice. Odma sam ih zamenio originalnim i to više nisam imao. Zašto je to tako ,nije mi jasno. Kao da rolnice landaraju u varijatoru, a sve su pod uticajem centrifuge koja ih zabija uz zidove.... :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Beverly 250

Ево, са малим закашњењем да обавестим о новинама... Успео сам да скинем деклу, али не и варијатор пошто пнеуматски пиштољ нешто није био у реду. Свеједно, мислим да се и овако за почетак довољно видело..

 

Нови ролер је на изглед био "искамџијан", тј. пластика је оштећена од каиша. Претпостављам да је услед тога што се доста теже вртео, а чини ми се да је и маст изашла из лежаја. Стари ролер (који сам сачувао) је у много бољем стању визуелно (није изгребан), и много се лакше врти, а једино је мана што је бучнији. Отворен му је лежај и подамазан, тако да је сада тиши, па је он и намонтиран. Што се тиче новог, не знам шта је узрок што се слабо врти, изгледа да је фаличан. Да ли да га рекламирам, није прешао ни 700км? Ево како то изгледа:

а ово је стари:

 

 

Даље, оно лупкање изгледа да потиче од каиша, тј. као што је Даре рекао, удара о кућиште:

 

(оно куцкање у позадини не потиче од мотора, на срећу :)

 

Да ли је овај каиш мало дужи, или нешто друго доводи до подрхтавања, и као последица тога лупања?

 

Јел' може то некако да се намести? Да подсетим, каиш је нов, оригинални...

 

 

Поздрав,

Душан

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

Ja bih po videnome rekao, da je problem u rolnicama u variatoru. Evo totalno isti problem kod mene, čuje se isto kao sa tvog klipa br 2 na YT. Pa mi reče majstor - sa Piaggio servisa, da promjenim te rolnice i da če biti sve u redu. Ako se slučajno još polse nešto čuje onda je preporuka , da promjenim celi variator. Zato i razmišljam da bi uzeo nov novcati Malossi Vario 2000. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1514 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Ja bih se slozio sa Darkom da je kais u pitanju: na poslednjem snimku se moze, ako se pazljivo gleda, uociti da se trenutak lupkanja poklapa sa momentom kada se kais opusti na trenutak (negde oko 67-70 sec snimka). Cangrljanje rolica drugacije zvuci, vise "metalnije".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ajd da prozborim opet koju, sto se zveckanja u CVT-u tice

 

@vojnikd

Novi roler sa snimka nije felerican vec tako treba da se okrece tj vrti i tu greske nema, zvezkanje ( pre bi ga nazvao klaparanje ) koje imas, dolazi od kaisa.

Motor ti na leru ne radi linearno, moguce da mu fali vise obrtaja pa pravi trzaje koji se prenose preko variatora na kais i eto klaparanja. Dovedi rad motora u sto bolje stanje i problem ce biti resen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja