Jump to content

Moto Zajednica

Bokseri: Ulje za menjac i Final Drive

Recommended Posts

  • Nesvrstan, 756 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R21A

Dakle imam dilemu! Došao sam u posed određene količine ELF-ovog ulja za menjače i diferencijale u gradaciji 80w90,znam da fabrika savetuje 75w90 i da se u "izvožene" menjače i diferencijale može sipati i 75w140 ali me zanima da li je pametno sipati 80w90? O uljima nemam pojma ali kapiram da je druga cifra vezana za gistinu ulja a prva mi je misterija :D.

Saveti dobrodošli! B)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ja sam potrosio tog ulja za nekoliko zamena, nisam primetio nikakav problem. Kad bih bio bas dokon, uz ovo ulje bih potrazio Liqui Moli pastu koja se dodaje u menjac.

 

BMW trazi da ulje bude GL5 specifikacije, sto ovaj ELF ispunjava.

 

gallery_468_231_44280.jpg

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/53107-bmw-r1100gs-servis/page__view__findpost__p__915140

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Postoji dosta pisanja o uljima uključujući i lična i preneta iskustva. Svojstvo GL 5 je jedino sigurno modifikovano u OEM ulju.

 

BMW menjači mogu biti novi, razrađeni,(posle oko 1k), ili pokvareni, pojam "izvožen" nije meritoran.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ja sam potrosio tog ulja za nekoliko zamena, nisam primetio nikakav problem. Kad bih bio bas dokon, uz ovo ulje bih potrazio Liqui Moli pastu koja se dodaje u menjac.

 

BMW trazi da ulje bude GL5 specifikacije, sto ovaj ELF ispunjava.

 

gallery_468_231_44280.jpg

 

http://forum.bjbiker...post__p__915140

Tek sa 1200 serijom (onom sa probušenim diferencialom pozadi) mora da bude GL-5 specifikacija (drugačiji su diferenciali i menjači- nema oduška na njima a i konstrukcija jim je potpuno drugačija).

Kod starijih motora (recimo R1200C ) ide hypoidol 90 .....

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Dakle da rezimiramo,može li ovo ulje u 1100GS-a?

 

Što se mene tiče možeš sam da rezimiraš, imaš dosta informacija a i nisi mali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • дипл.инж.саобраћаја, 157 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: R 1150 GS

obzirom da se blizi sezona, zamena ulja u menjacu i diferencijalu je tema, motor bmw r 1150 gs.

 

do sada sam koristio motul gear 300, i bio umereno zadovoljan, interesuje me da li je jos neko imao iskustva sa tim uljem, kakva, i sta mi preporucujete za zamenu ukoliko odlucim da promenim pomenuto?

 

p.s. cena nije presudan faktor. govorimo o kvalitetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nesvrstan, 756 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R21A

Ja se ne razumem u ulja da se odmah ogradim! Do sada sam koristio Carstol 75/90 za menjac i deiferencijal a Castrol mineralno 20/50 za agregat, ali sam skoro dosao u posed (tj. dobio na poklon) 5l ulja sa pocetka teme pa cu narednih par zamena koristiti njega. Po onome sto imam u servisnoj knjizi motora i poslednjim racunima vidim da su u CH za menjac i deferencilaj koristili bas ovaj ELF a za agregat Motul 5100, e sad da li je to ispravno ili ne necu da se se bavim time jer o tome ne znam dovoljno. Ono sto znam je da cu ja kao i do sad da nastavim da sipam mineralni Castrol u agregat a gore pomenuti ELF u menjac i diferencijal pa cemo videti kako ce stvari da se odvijaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja