Jump to content

Moto Zajednica

POMOC ZA MACICE!!!

Recommended Posts

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Pozdrav svim kolegama i prijateljima!!!

 

Od juce sam se nasao u, za mene, nepoznatoj situaciji, pa bi mi trebala pomoc svih onih, koji u ovoj prici imaju ikakvog iskustva.

Naime, jesenas nam se u stan dovukla jedna maca. Nismo znali cija je bila, ali je definitivno ranije bila necija. Bila je umiljata, cista, nije se plasila ljudskog prisutstva... Volela je da se mazi, nije pravila nikakvu stetu, i prihvatili smo je "na prvu". Kad god bi se pojavila, bila je nahranjena, ulazila je u stan kad god bi je neko primetio... Prosto nam se uvukla pod kozu. Kasnije smo saznali da je odlazila i kod komsija preko puta, dobijala je isti tretman i istu paznju, iako nije pripadala ni njima. Prebrodila je zimu kao ni jedna u kraju, bila je slobodna da ide gde hoce i kada to pozeli, a opet je bila zbrinuta sto se hrane i smestaja tice.

Maca se pre nekih 3-4 nedelje omacila. Niko nije znao gde se omacila, niti koliko macica je donela, samo smo primetili da je par dana nije bilo, i da joj se izgubio stomak. Nesto redje je navracala, sto je i normalno, ali se ipak pojavljivala. Jedva smo cekali (klinci, komsiluk i mi) da ih izvede, i da se upoznamo sa prinovom, jer je bas bila umiljata, i postala je mezimica svih.

Nazalost, pre nedelju dana, nasao sam je na sred ulice, pregazenu. :( Danima sam pretrazivao komsiluk, sve rupe, podrume, ulaze, coskove ne bih li pronasao macice koji su sada ostali sami. Nikakvih rezultata po tom pitanju nisam imao. Brizna majka ih je izuzetno dobro sakrila. Da bi se preksinoc oglasili po prvi put nakon 5-6 dana. Culi su se sa tavana, iznad naseg stana. Juce ujutru je izvedena akcija spasavanja, i potraga za sirocicima. Nije bilo bas jednostavno, ali su na kraju svi macici (tri komada :nanana: ) spusteni sa tavana, i klinci i ja smo ih doneli u stan. Obrisali mso ih od pracine, ocistili, umili i nekako nahranili. Bili su dosta izgladneli i malaksali, tako da i nisu puno pojeli/popili, ali im je to u prvom trenutku bilo sasvim dovoljno, pa su ubrzo zaspali u kutiji, i svom novom domu. Hranjenje i ciscenje je ponovljeno jos dva puta u toku jucerasnjeg dana, i ocigledno je da su zivnuli.

E, sada sledi pitanje:

Sta davati macicima od nepunih mesec dana da jedu? Cime ih hraniti, osim kupovnim mlekom, sto smo u toku jucerasnjeg dana cinili? Nemam nikakvih iskustava u ishrani macica, a zeleo bih da ih odrastem, spasim, a da ne oskudevaju, barem sto se ishrane tice. Inace, u gradu u kome zivim nema specijalizovanih veterinarskih ambulanti, pa pretpostavljam da nemaju ni puno iskustava sa malim macama-sirocicima, tako da u tu opciju ne polazem puno nade, mada cu pokusati u Utorak da se i kod lokalnog veterinara informisem.

Svaki savet, a posebno oni iskustveni su dobrodosli.

VEEELIKI POZZZ od:

MICKA: post-9080-0-36520300-1397980769_thumb.jpg

PERE: post-9080-0-22643400-1397980818_thumb.jpg i

DJOLETA: post-9080-0-98189900-1397980861_thumb.jpg

(Klinci su bili kumovi... :D )

  • Podržavam 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stara Garda, 269 postova
  • Motocikl: VARADERO 1000 PGM-FI

Samo mleko i napred..Imao sam isti problem..Uskoro ce i sami da krenu da jedu..Opet mleko u tacnu...Da bi naucili da jedu,ja sam prst stavljao u mleko i tako sam im davao..Probaj..Sve pohvale za gest..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Lakse malo sa tim spricem, sve ih okupa :lol:

 

Ma Pera nesto mrljavi, ali ce mu se vremenom verovatno vretiti apetit. Verujem u to, jer da nisu borci, ne bi sami izdrzali 6 dana, a da im nije sudjeno da prezive, ne bi bili pronadjeni...

Inace, ima se - moze se, cak i macice kupamo u mleku... :lol:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Nemojte ih samo hraniti kravljim mlekom, većina mačaka je lactose intolerant !

 

Kupite neku zamenu-formulu u nekoj pet store :takoje:

 

Upravo sam to pokusao da objasnim: Nemam Pet store niti Pet vet u krugu od BAREM 100km. Znaci, treba mi resenje za "svaki dan u provinciji". :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Neki mačići mogu da prežive na kravljem mleku, ali jako često dobiju tešku dijereju i vrlo brzo uginu. Puno zavisi od starosti mačića. 7 dana gore-dole može puno da znači, da li će prihvatiti kravlje mleko ili im neće prijati. Nemojte da se iznenadite i razočarate ukoliko se desi da praktično "odjednom" uginu. Definitivno je najbolja opcija neko od ovih zamenskih mleka (na ovom sajtu što je kolega postavio može lepo da se naruči i da stigne na kućnu adresu). Čak je po meni bolje pokušati sa bilo kojom mlečnom formulom za bebe nego sa čistim kravljim mlekom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Neki mačići mogu da prežive na kravljem mleku, ali jako često dobiju tešku dijereju i vrlo brzo uginu. Puno zavisi od starosti mačića. 7 dana gore-dole može puno da znači, da li će prihvatiti kravlje mleko ili im neće prijati. Nemojte da se iznenadite i razočarate ukoliko se desi da praktično "odjednom" uginu. Definitivno je najbolja opcija neko od ovih zamenskih mleka (na ovom sajtu što je kolega postavio može lepo da se naruči i da stigne na kućnu adresu). Čak je po meni bolje pokušati sa bilo kojom mlečnom formulom za bebe nego sa čistim kravljim mlekom.

 

UUUFFFF!!! Toga se i plasim, izmedju ostalog. Na zalost, praznici su, pa ako narucim danas, krece posiljka u Utorak, stize u Sredu... Ipak cu kupiti neku zamenu za bebe, dok ih ne "navucem" na konkretnu hranu. Sta posle mleka, i u kom periodu? Pastete, pasirano meso, sitno seckane salame...???

 

PS: Posto sam na poslu (jbg za smenske radnike nema praznika), javio sam kuci da se trenutno stopira hranjenje kupovnim mlekom (Kravica). Momentalno prelazimo na prst umocen u pastetu i sitno seckane salamice... Za sada. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Znam da kod nas veterinar, doduse za pse ne znam za macke, kao prvu dohranu savetuje jogurt a ne mleko, dal se lakse vari ili sta ne znam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1489 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA

pre par meseci sam imao problem zenka ( staforda ali moze da posluzi garant) nije htela da hrani jedno stene. Veterinarka mi je savetovala da uzmem mleko, pavlaku, med , i ne mogu da se setim sta jos ubacim i izmesam i da mu dajem, stene se brzo ocitavilo ali najbolje da se iscimas do neke veterinarske stanice da ti kazu bolje. To kupovno mleko za njih je preskupo a naravno da ce da ti kazu da kupis to ipak to im je poso.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Stigao sam kuci sa posla pre nekih 45 min, i u nedostatku bilo kakvog zamenskog mleka, bebi prehrane ili mleka bez laktoze, pokusao sam sa pastetom u crevu. Busnuo sam rupicu, i istiskao je na prst, pa im tako tutkao pod njusku. Medjutim, toliko su navalili na papu, da sam na kraju izbusio jos dve rupice, i pustio ih da sami sisaju/lizu direktno iz omota. Kao prasici su se najeli, a i umazali, ali su sada siti, i, evo spavaju na gomili. Uz to su i po instinktu sapicama stiskali pakovanje-crevo, kao kada sisaju kod majke, tako da su sve odradili skoro sami. Izgleda ce odgajanje ovih sirotana biti nesto lakse, nego sto sam ocekivao... :jee:

Od sutra im sleduje mleko bez laktoze, i lagani prelazak na konkretnu hranu, kada vec imaju volju za time. :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

pre par meseci sam imao problem zenka ( staforda ali moze da posluzi garant) nije htela da hrani jedno stene. Veterinarka mi je savetovala da uzmem mleko, pavlaku, med , i ne mogu da se setim sta jos ubacim i izmesam i da mu dajem, stene se brzo ocitavilo ali najbolje da se iscimas do neke veterinarske stanice da ti kazu bolje. To kupovno mleko za njih je preskupo a naravno da ce da ti kazu da kupis to ipak to im je poso.

 

Pokusacu sutra i sa ovim miksom, samo da ih malkice oporavim i vratim u normalu. Ovako izgladneli i mrsavi izgledaju manji od pacovcica. :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tvrdo kuvan, 472 postova
  • Lokacija: Blokovi
  • Motocikl: mi je mnogo glasan.

Nemojte ih samo hraniti kravljim mlekom, većina mačaka je lactose intolerant !

 

Kupite neku zamenu-formulu u nekoj pet store :takoje:

 

Upravo sam to pokusao da objasnim: Nemam Pet store niti Pet vet u krugu od BAREM 100km. Znaci, treba mi resenje za "svaki dan u provinciji". :takoje:

 

Eto ti ideje za biznis

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Nemojte ih samo hraniti kravljim mlekom, većina mačaka je lactose intolerant !

 

Kupite neku zamenu-formulu u nekoj pet store :takoje:

 

Upravo sam to pokusao da objasnim: Nemam Pet store niti Pet vet u krugu od BAREM 100km. Znaci, treba mi resenje za "svaki dan u provinciji". :takoje:

 

Eto ti ideje za biznis

 

Extra razmisljanje, super ideja... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Najnovije vesti sa terena:

Posto sam trenutno ponovo na poslu, malopre su mi klinci javili da Djole u stvari nije Djole, vec je Djina. Klinci su za svaki slucaj svakom macetu dali i musko i zensko ime, pa sta na kraju ispadne... Ljubi ih majka... :D

Dalje, juce su macici dobili pastetu, i bas se najeli i umazali kao prasci, a jutros (pre polaska na posao, oko 06.15h :zvizduk: ) sam pokusao sa sitno naseckanom salamom. Za neverovati je kako su lako prihvatili i nesto konkretniju hranu od mleka, i kako mi je malo nedostajalo da zakasnim na posao zbog hranjenja... :lol:

Vidim da sa hranom nece biti vecih problema, samo jos da uklikerim sta im nikako ne bih smeo davati, barem dok sami ne skontaju sta je OK za njih, a sta ne.

Evo i jos par fotki macica-prasica... :D

U igri: post-9080-0-78458700-1398062487_thumb.jpg

Fotka za fb: post-9080-0-93870200-1398062514_thumb.jpg

Micka: post-9080-0-48147800-1398062527_thumb.jpg

Djole alias Djina: post-9080-0-28076200-1398062541_thumb.jpg

Pera i Djina u akciji: post-9080-0-43545500-1398062554_thumb.jpg

:zdravo: :zdravo: :zdravo:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Bravo, svaka čast! Odgajio sam desetine mačića na cuclu, evo ti par saveta:

 

Ako želiš da mačići odrastu brzo i bez problema, i imaš malo ekstra parica koje si voljan da uložiš u njih, probaj da nabaviš Royal Canin mleko u prahu za startovanje mačića. O toj firmi mislim sve najgore - hrana za odrasle mačke je preskupa i direktno opasna, ali priznajem da mleko u prahu prave zaista kvalitetno. Problem je što pakovanje košta oko 1000 dinara, ali je dovoljno za celo leglo.

 

Moja devojka je probala neko no-name mleko za startovanje mačeta, ali mače nije preživelo - zbog mleka ili nečega drugog, ne znam.

 

Ako ne možeš da nabaviš to mleko, mućkaj im papice: oko 2/3 mleko bez laktoze (ono u žutom pakovanju), sveže žumance, malo putera ili masne pavlake, i jogurt. Obavezno zagrej papicu!

 

Mačići moraju da budu neprekidno na toplom. Najveća gnjavaža je to što mačići ne umeju da piške i kake sami, već im treba nadražaj maminog hrapavog jezika po stomačiću. Mače uzmi u ruku, stavi mu stomačić pod tanak mlaz tople vode i blago ga trljaj dok ne obavi posao.

 

Puno sreće 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 442 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Scarabeo

Može se davati mlekce bez laktoze, ako nema tog umesto kravljeg svakako je bolje dati kozje, ali nemoj im osim ako ne moraš davati paštetu, mnogo bolja varijanta je bilo koje meso pasirano u kašicu može i sa malo povrća da se ispasira i to im se daje. Pravilo je da mačići mogu jesti isto što i mama samo ako je pasirano (ne predlažem da lovite pacove ;-)), znači u obzir dolazi i riba , pasirana naravno. Neko već napisa, a ja samo da potvrdim vrlo je važno masirati stomake jer oni ne mogu da kake sami, za utehu to neće potrajati dugo vrlo brzo će naučiti sami kako da to rade. Evo još jednog predloga za masažu jer mi se nekako čini nepraktično kvasiti ih svaki dan - mekana pamučna krpica napravi se džak u koji se može zavuci ruka onda se prepegla i dok je krpica još topla masira se stomačić kružnim pokretima u suprotnom smeru od smera kretanja kazaljke na satu sa blagim (jako) blagim pritiskom. Ako imate dece u kući sjajna stvar je uključiti ih u ovu avanturu jer deca varlo brzo nauče sve što treba raditi i budu bolje surogat mame od bilo koga drugog, a usput se nauče i odgovornosti, a i shvate koliko im poverenje ukazujete.....

(Napisa moja lepsa polovina i ostade ziva :zdravo: )

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Može se davati mlekce bez laktoze, ako nema tog umesto kravljeg svakako je bolje dati kozje, ali nemoj im osim ako ne moraš davati paštetu, mnogo bolja varijanta je bilo koje meso pasirano u kašicu može i sa malo povrća da se ispasira i to im se daje. Pravilo je da mačići mogu jesti isto što i mama samo ako je pasirano (ne predlažem da lovite pacove ;-)), znači u obzir dolazi i riba , pasirana naravno. Neko već napisa, a ja samo da potvrdim vrlo je važno masirati stomake jer oni ne mogu da kake sami, za utehu to neće potrajati dugo vrlo brzo će naučiti sami kako da to rade. Evo još jednog predloga za masažu jer mi se nekako čini nepraktično kvasiti ih svaki dan - mekana pamučna krpica napravi se džak u koji se može zavuci ruka onda se prepegla i dok je krpica još topla masira se stomačić kružnim pokretima u suprotnom smeru od smera kretanja kazaljke na satu sa blagim (jako) blagim pritiskom. Ako imate dece u kući sjajna stvar je uključiti ih u ovu avanturu jer deca varlo brzo nauče sve što treba raditi i budu bolje surogat mame od bilo koga drugog, a usput se nauče i odgovornosti, a i shvate koliko im poverenje ukazujete.....

(Napisa moja lepsa polovina i ostade ziva :zdravo: )

 

Primljeno k znanju, prosledjeno klincima kuci, bice upotrebljeno u roku od ODMAH!!!

Hvala!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

NOVOSTI sa terena:

Mace uzivaju sva prava, a izgleda da im nesto tesko i ne padaju te "obaveze"...

post-9080-0-80926400-1398625977_thumb.jpg post-9080-0-30849700-1398626036_thumb.jpg

A kada se fino ponasamo prema njima, mace nas izvedu i u setnju... Kako bismo se inace odlucili da prosetamo gradskom plazom...??? :D

post-9080-0-35065400-1398626196_thumb.jpg post-9080-0-71283300-1398626232_thumb.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1359 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Kako su mačići? Daj nove fotke.

 

Uzgred: trebalo bi bar jedan dan nedeljno da im daješ sirovo meso, svejedno koje, sitno seckano ili mleveno, to im je neophodno za stvaranje kiselina koje sprečavaju pojavu kamenčića ili peska u mokraćnim putevima. Sad su još mali, ali za mesec-dva kreni.

 

:Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja