Jump to content

Moto Zajednica

Kroz Grcku preko Sitonije i Piliona

Recommended Posts

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Nisam video na forumu da je neko putovao motorom na Pilion ili Pelion, svako ga drugacije zove  pa reko’ da napisem koju rec, mozda vam se svidi pa skoknete na koji dan 

Razmatralo se nekoliko destinacija po Grckoj I na kraju je odluceno da idemo par dana na Sitoniju. Medjutim, drugarica mi neposredno pred put pomene poluostrvo Pilion I veoma me zainteresuje. Bacim pogled na google maps I imam sta da vidim, retko nastanjeno poluostrvo, velika nadmorska visina, veoma krivudavi putevi, skijaski centar na vrhu, okolina sva u zelenilu…idealno sa moto turu  Usput prolazimo pored Olimpa pa bio bi red I njega da osvojimo.

 

Pogled na vrh Piliona I krivine

 

0t9j.jpg

 

Darko (dare83), saputnik, se slozio na prvu za tu destinaciju I odlucujemo da par dana provedemo na Sitoniji, a par na Pilionu.

 

Prvi dan je bio plan da stignemo na Sitoniju, na istocnu obalu I da nadjemo negde neki kamp da prespavamo. Isli smo preko Makedonije, vec dobro poznatim putem, preko Soluna, pa na Halkidiki.

 

engt.jpg

 

pfcg.jpg

 

vlge.jpg

 

0ldt.jpg

 

vuju.jpg

 

Na Sitniju stizemo kasno, negde oko 22-23h, vec odavno je mrak I svracamo u prvi kamp na koji smo naisli. Simpatican kamp ali nista posebno. Odlucujemo tu da prespavamo I da nam to bude baza za obilazak poluostrva.

 

r23v.jpg

 

b928.jpg

 

ynlz.jpg

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Ujutru krecemo u obilazak I na par kilometara od kampa svracamo u drugi kamp Armenistis, u okviru koga je istoimena fenomenalna plaza, raspitujemo se I odlucujemo istog momenta da prebacimo stvari I sator u ovaj kamp, jer jer jednom recju fenomenalan, prelep prostor, veoma uredjen kamp, ima ljudi, prelepa plaza, restorani, prodavnice, wifi  … tako da smo ostatak dana proveli ovde.

 

gj0r.jpg

 

blz0.jpg

 

p89m.jpg

 

8ods.jpg

 

Putevi su prelepi za voznju, lep asphalt, krivudavi, nije guzva. Plaze me I nisu nesto posebno odusevile, pogotovu one dole prema jugu poluostrva. Obisli smo par plaza I najlepsa je Orange beach, gde otprilike svi idu. Gde god se okrenes cujes srpski jezik, bas ima dosta nasih na toj plaza.

 

q5op.jpg

 

16fe.jpg

 

6vft.jpg

 

qh2r.jpg

 

7rmd.jpg

 

oj5t.jpg

 

Platanitsi plaza I kamp, nije nas nesto preterano odusevila. Plaza je pescana, lepo je more, nema mnogo ljudi, kamp je ogroman.

 

iqme.jpg

 

Klimataria plaza. Malo teze je doci do nje zbog lavirinta puteva. Kako sam ja razumeo tu je bio ili je jos uvek vojni poligon. Treba samo malo pazljivije pratiti znakove I putokaze na samom putu I stici cete do nje. Prelep pesak, voda topla, bistra, kafic na samoj plaza, stvoreno za uzivanje 

Dosli smo do Sartija, koji se nalazi na jugu poluostrva, zanimljivo mestasce, plaza je ogromna, pescana. Tu je duvao neki jak vetar pa se nismo mnogo zadrzavali.

 

y7kk.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Dosao je I dugoocekivani put na Pilion. Nije nam se islo iz ovog kampa ali sta da se radi, I na Pilionu nas cekaju prelepi predeli I putevi za voznju, tako da nam nije bilo tesko da krenemo.

Krenuli smo opet ka jugu poluostrva da obidjemo I drugu stranu Sitonije. Zapadna strana je mnogo vise naseljena I prepuna turista I porodica sa manjom decom. Tu pravimo pauzu da se vidim sa kumom I njegovom porodicom koji su odseli u Nikitiju. Ispijamo pice, malo se ispricamo I krecemo za Pilion. Taj dan nas je ceko put od jedno 450km. Ne bi to bilo nista tesko da ne treba da predjemo preko vrha Piliona.

 

ngx2.jpg

 

U Solunu gresimo skretanje I odlazimo kroz centar grada umesto preko obilaznice. Guzve u Beogradu su nista u odnosu na guzve u Solunu. Napolju je 40 stepeni, mi u ful opremi, motori se ugrijali, jedva se vucemo po onom asfaltu, skroz mokri. Posle skoro sat vremena prolazimo Soluni izlazimo na autoput ka Volosu. Asfalt nije nesto posebno, ali posle Soluna, bas prija otvoren put 

 

icwx.jpg

 

Sledeca stanica Olimp. U mestu Katarini se iskljucujemo sa autoputa I krecemo lokalnim putevima prema mestu Kalithea Elassonos u podnozju Olimpa I nastavljamo ka mestu Olimpiada. Svracamo do manastira Iera Moni Sparmou, odmaramo se I krecemo uspon na Olimp. Put ka vrhu je fenomenalan, asfalt je kao nov, nema nikog zivog na putu osim krava I ovaca koje pasu na padini. Stizemo do neke kapije I tu saznajemo da je na kraju puta vojna baza I da ne mozemo dalje. Tu sam morao da pokazem vojniku da mi je GoPro iskljucen I da nisam spijun 

Pravimo par slika I krecemo put Volosa.

 

rk3k.jpg

 

skn6.jpg

 

kjz6.jpg

 

r47a.jpg

 

fbf1.jpg

 

33lz.jpg

 

p2p8.jpg

 

r0lb.jpg

 

pjsf.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Stizemo u Volos, ne zadrzavamo se I odlucujemo da se popnemo na brdo iznad Volosa. To mesto zovu terase Volosa, to su kuce na padini brda sa pogledom na more, ceo grad I luku Volos. Prelepo mesto, ima dosta tradicinoalnih restorana, putevi su uski I krivudavi. Tu pravimo malu pauzu I krecemo dalje.

 

Sad vec pocinju ozbiljne krivine, svuda oko nas je suma. Prolazimo pored ski zicare. Polako zalazi sunce pa postaje hladno. Prosle godine sam vozio preko austrijskih,italijanskih I svajcarskih Alpa, u maju ove godine preko Slovenackih Alpa, I ni jedan put mi nije toliko tezak bio kao ovaj preko vrha Piliona. Put je odlican, ali uzak I mnoooog krivina ima, I bas izmori coveka. Inace Darku je ovo prvo duze putovanje motorom, tako das am ponosan na njega sto je junacki ovo izdrzao.

 

yswe.jpg

 

05m4.jpg

 

6jss.jpg

 

Negde oko 19-20h stizemo u malo mestasce Chorefto. Ima jednu ulicu koja se pruza pored mora I dosta restorana. Bili smo mrtvi gladni, stajemo u prvi restoran, narucujemo picu I pivo. Nikad goru picu nisam pojeo, a ni skuplju  Planirali smo da se smestimo u kampu Papa Nero, ali on je jedno 30ak km udaljen od ovog mesta. To ne dolazi u obzir, bili smo premoreni, vec je uveliko mrak.

 

Od ljudi u restoranu saznajemo da ima kamp na kraju plaze i posle vecere krecemo da nadjemo kamp. Medjutim, do tog kampa bi morali da pesacimo jedno 200m, sto bi znacilo da moramo ostaviti motore podaleko od satora, a kamp je besplatan, da ne kazem divlji, nema tuseva, mokrog cvora itd.

 

Odlucujemo da podignemo sator na gradskoj plaza I tu prespavamo pa cemo rano ujutru krenuti dalje.

 

ib7t.jpg

 

Ujutru nas budi sunce negde oko 7h, izlazim iz satora I pravo u more da se rasanim. Nedaleko od naseg satora je jos jedan sator I komsinica u toplesu koja mi pravi drusvo na jutarnjem kupanju 

 

4hrp.jpg

 

Pakujemo stvari na motore I krecemo ka Agios Ioannis-u, gde se nalazi kamp Papa Nero.

Stizemo u kamp, dizemo sator, nesto doruckujemo I pravac na plazu. Agios Ioannis je malo mestasce uz obalu, kao i vecima tih sela na Pilionu. Ima I setaliste uz obalu sa kaficima. Mirno mestasce gde nema nasih ljudi, vecinom su Grci, I videli smo po neku svajcarsku registraciju. Kamp je odlican, ima I menzu, kafic, wifi, prodavnicu I plaza je odmah pored kampa.

 

unkp.jpg

 

e6uq.jpg

 

8w5z.jpg

 

2qf4.jpg

 

skpk.jpg

 

tdkv.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Na Pilionu je veoma veliki problem obilaziti plaze. Zato sto do glavne magistrale treba da se vozi jedno 15ak minuta uzbrdo malim ulicicama sa ogromnim nagibom I krivinama od 360 stepeni. Onda magistralom par kilometara do sledece plaze pa opet do plaze 15ak minuta isto malim ulicama do mora. Magistrala prolazi kroz sumu I po koje seoce. Lep je asfalt, ali treba biti izuzetno oprezan jer je sama magistrala jedva dovoljna da se mimoidju dva auta.

 

Inace na Pilionu maltene niko ne prica engleski, tako da se spremite na objasnjavanje pomocu ruku I nogu 

 

Na istocnoj strani Piliona (divljoj strani) nema nesto mnogo plaza. Najbolja plaza je Milopotamos koja se nalazi na nekih 15ak kilometara od kampa, ali treba skoro 30-40min da se dodje do nje. Plaza je fenomenalna, sljunak je, ali stene I litica iznad joj daju neki poseban smek. Na plaza je jedan kafic gde mozete da se osvezite.

 

f3lh.jpg

 

8w3y.jpg

 

qwhz.jpg

 

x0fo.jpg

 

ohkl.jpg

 

du0o.jpg

 

Sledeci dan ja odlucujem da obidjem celo poluostrvo jer ko zna da li cu ikad vise dolaziti ovde. Darko odlucuje da ostane na toj plaza I da me saceka pa cemo zajedno u kamp.

Cilj je bio doci do naj juznije tacke Piliona, luke Agios Kiriaki. To je put od nekih 80km ali sve su krivine pa zna da se oduzi. Ne znam koliko mi je tacno treblo do dole, ali je brzo proslo. Prolazi se kroz prelepe predele, prvo kroz sumu, pa sto se vise spusta ka jugu predeli postaju ravniji I na kraju se dobar deo puta vozi pored samog mora. Prelepo, nigde automobile, nema guzvi, seoca su im prelepa, kao I uvale kojih ima na svakoj krivini.

 

Stizem u Ag.Kiriaki, bas malo mesto, tu je luka I nema bas nesto da se vidi , tako da pravim malu pauzu I krecem dalje. Video sam jedan lep kafic bas na plaza I namerio sam se da tu popijem pivo I da se odmorim.

 

y3d0.jpg

 

tz90.jpg

 

8wgx.jpg

 

fdxf.jpg

 

4ooc.jpg

 

1nte.jpg

 

7x41.jpg

 

3kec.jpg

 

U poslepodnevnim satima stizemo u kamp, odmaramo se, izlazimo malo da se prosetamo po korzou I na spavanje.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Na Pilionu smo proveli 3 dana. U povratku je bilo malo lakes preci vrh preko poluostrva, valjda zato sto smo bili odmorni I vozili smo po danu, tj. ujutru dok jos nije ugrijalo. Prolazimo Volos I nastavljamo autoputem ka Makedonskoj granici.

 

Na samoj granici Makednija-Srbija pocinje takav pljusak koji je trajao jedno pola sata I stvorio takav potok od jedno 40cm vode koji tekao putem. Sklonili smo se ispod neke nadstresnice dok pljusak nije prosao.

 

j3iq.jpg

 

k902.jpg

 

Cim je kisa prestala izaslo je sunce. Imali smo srece sa vremenom, ni jedan dan nije bilo kise osim ovo malo na granici. Ne znam zasto ali od Makedonije do Srbije mi je tako sporo prolazilo vreme I tako sam nesto bio umoran, nisam mogao da se namestim na motoru a da nesto ne boli. Ali nije ni cudo, taj dan smo presli oko 900km.

 

Za 7 dana, koliko je trajao put, presli smo oko 2500km.

 

vai3.jpg

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ovaj Pilion mi je bas posebno interesantan...vec duze vreme planiram sa zenom da ga obidjemo...verovatno ce uskoro dobiti priliku. :takoje:

 

Sta mislis koja je pozicija dobra za obilazak poluostrva?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ○○○○○○○○○○, 213 postova
  • Motocikl: Honda CBR 600 Ф

Ove godine sam letovao na Pilionu odnosno u Kala Neri te tako i obilazio ovo poluostrvo, sasvim drugačije od ostatka Grčkih letovališta, pomalo divlje, inače mesta sa baš predivnom prirodom, uglavnom dve ulice, tri ugostiteljska objekta i maslinjaci pa nije baš za one koji očekuju neke parti provode, a srbi su tamo malobrojni stranci pa kao sto si napisao domaći aj sto ne znaju engleski nego ne znaju ni srpski cheesy.gif ono i cene su nesto malo vece nego u letovalištima gde pretežno letuju naši. Motor koliko mi je užasno nedostajao, jer sam stalno zamišljao kakvo bi ovde bilo uživanje voziti pored mora kroz nepregledne maslinjake, toliko sam se i pitao i pribojavao kako bih ga uopšte provezao mnogim momački strmim kozijim stazama i uskim serpentinama od puteva Piliona. Inače što zbog gomile vojnih baza jer kao da ih ima iza svake plaže, pa čak i helikopterski aerodrom po čukama Piliona, što zbog konfiguracije terena zaista moraš iz svakog mesta ili sa svake plaže uzbrdo gore na magistralu umesto jednostavno uz samo more... ali i to je doživljaj jer je priroda skoro nedirnuta i neobično lepa.

U svakom slučaju u ove hladne dane lepo se, ovim putopisom podsetiti i dodati vaše iskustvo kako je doživeti Pilion motorom! :takoje: :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Sta mislis koja je pozicija dobra za obilazak poluostrva?

 

Pazi, zapadna strana je pretezno ravna, more je bas toplo jer je nekako u uvali. A istocna strana je bas divlja. Sad pitanje je sta vise preferiras, mi smo bili vise za istocnu stranu, zbog prelepih predela i puteva za voznju.

Ovo mesto gde smo bili Agios Ioannis je dobra pocetna tacka odakle moze da se obidje ostrvo.

 

Pilion je pun bogatih grka, ima bas dosta luksuznih vila po sumama i na padinama Piliona, i jeste skuplje nego npr. na Sitoniji, valjda je to i razlog zasto nasi ljudi ne idu dole. A i sam teren je specifican, pa mnogim ljudima ne odgovara da toliko prelaze da bi otisli na drugu plazu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Ne savetujem vam da budete tamo vise od 4 dana, samo treba otici i provozati se onim putevima i posetiti par mesta i plaza. Bicete zadovoljni garantujem :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Motocikl: Kawasaki gpz500s

Putopis je skroz ok 0takoje.gif. I ja plniram ovog leta da idem za Grcku, pa sam hteo da pitam za misljenje i savet kampovati na "divljaka" (mislim koliko je sigurno, bezbedno, da li neko pravi problem....) ? Posto sam video da ste jedno vece tako prespavali. 1care.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja